lopta
Nogometna lopta (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

EUROPSKA LIGA: Bayer Leverkusen nakon jedanaesteraca izbacio Monaco, Juranovićev Union Berlinom bolji od Ajaxa, Roma eliminirala Salzburg

Nogometaši Bayer Leverkusena izborili su plasman u osminu finala Europske lige nakon što su boljim izvođenjem jedanaesteraca pobijedili Monaco. I nogometaši Manchester Uniteda izborili su plasman u osminu finala nakon što su na Old Traffordu pobijedili Barcelonu sa 2-1 nakon što je prvi susret završio 2-2.

Dalje ide i Union Berlin koji je nakon amsterdamskih 0-0, u uzvratu porazio Ajax sa 3-1 uz sjajnu predstavu hrvatskog reprezentativca Josipa Juranovića koji je postigao pogodak i upisao asistenciju.

“Crveni vragovi” su u derbiju večeri preokretom na Old Traffordu porazili Barcu sa 2-1 i ukupnim rezultatom 4-3 prošli dalje.

Barcelona je povela u 18. minuti golom Roberta Lewandowskog iz kaznenog udarca i do kraja poluvremena Španjolci su držali prednost. Međutim, u nastavku susreta ManU je okrenuo rezultat golovima Freda u 47. minuti i Antonyja u 73. minuti.

Juranović uspješan s Union Berlinom

Plasman u osminu finala izborio je i njemački Union Berlin. Nakon što je susret u Amsterdamu završio bez golova, Union je u Berlinu pobijedio Ajax sa 3-1.

Domaćin je poveo u 20. minuti golom Robina Knochea iz kaznenog udarca, a na 2-0 je povisio hrvatski reprezentativac Josip Juranović postigavši u 44. minuti prvijenac za njemački sastav.

Juranović je pucao sa 20-tak metara lijevom nogom, a pomogao mu je i gostujući golman Geronimo Rulli lošom reakcijom. Na otvaranju drugog dijela Ajax je u 47. minuti smanjio golom Mohammeda Kudusa, no tri minute kasnije već je bilo 3-1. Juranović je ubacio iz kornera, a Danilho Doekhi pogodio za 3-1.

U posljednjim trenucima susreta Ajax je ostao s igračem manje nakon što je Edson Alvarez dobio drugi žuti zbog prigovaranja sucu. Juranović je odigrao cijeli susret za domaći sastav.

Roma izbacila Salzburg

Roma je u Rimu nadoknadila poraz 0-1 iz prve utakmice, pobijedivši RB Salzburg sa 2-0 golovima Andreje Belottija (33) i Paula Dybale (40).

Za Salzburg je od 46. minute igrao Luka Sučić.

Bayer na penele

U ranijem terminu plasman u osminu finala izborili su Bayer Leverkusen, Juventus, Sporting i Sevilla.

Bayer je nastavak natjecanja izborio boljim izvođenjem jedanaesteraca protiv Monaca.

Monaco je u prvom susretu u Leverkusenu pobijedio sa 3-2, a identičnim rezultatom su Nijemci slavili u Kneževini. Gosti su poveli u 13. minuti golom Floriana Wirtza, šest minuta kasnije je iz kaznenog udarca izjednačio Wissam Ben Yedder, no već u 21. minuti Exequiel Palacios je zabio drugi pogodak za “Apotekare”. Bayer je korak bliže prolazu stigao u 58. minuti kada je Amine Adlia zabio i treći pogodak. Monaco se vratio u život u 84. minuti kada je Breel Embolo zabio glavom iz teške pozicije smanjivši na 2-3. Kako više nije bilo golova susret je ušao u produžetke, ali niti u dodatnih 30 minuta nije bio golova pa je odluka pala nakon izvođenja je jedanaesteraca.

Presudio je promašaj Eliota Mataza koji je pogodio prečku. Kod Bayera je svih pet igrača bilo precizno (Moussa Diaby, Patrik Schick, Edmond Tapsoba, Nadiem Amiri, Sardar Azmoun), dok su za Monaco zabili Kevin Volland, Breel Embolo i Axel Disasi. Peti izvođač nije pucao jer je sve bilo riješeno.

Juventus je na gostovanju pobijedio Nantes sa 3-0 nakon što je prvi susret završio 1-1.

Natječući se u Europi prvi put nakon 22 godine, Nantes ipak nije uspio ponoviti uspjeh iz 2001. kada je posljednji put stigao do osmine finala nekog europskog natjecanja. Sve je bilo gotovo u prvih 20 minuta. Dva gola gostiju i crveni karton kod domaćina usmjerili su utakmicu u jednom smjeru.

Juve je poveo već u petoj minuti golom Angela di Marije, a u 17. minuti dogodio se možda i ključni trenutak susreta. Nicolas Pallois je igrao rukom u kaznenom prostoru skriviši kazneni udarac, a pritom je dobio i crveni karton. Di Maria je bio siguran pogodivši za 2-0. Konačnih 3-0 Argentinac je svojim trećim golom postavio u 78. minuti.

Uvjerljiv je bio i Sporting koji je u Danskoj porazio Midtjylland sa 4-0 nakon lisabonskih 1-1.

Sporting je poveo u 21. minuti golom Sebastiana Coatesa, a novi problemi za domaćine stigli su u 38. minuti kada je Paulinho isključen zaradivši dva žuta kartona u svega dvije minute.

Pedro Goncalves je u 50. minuti povećao prednost gostiju, a do kraja susreta Goncalves je u 77. minuti zabio za 3-0, a Stefan Gartenmann u 85. minuti pogodio vlastitu mrežu za konačnih 0-4.

Sevilla je u Eindhovenu izgubila od PSV-a sa 0-2, ali je u prvom susretu slavila sa 3-0.

PSV je poveo u 77. minuti golom Luuka de Jonga, a u četvrtoj minuti nadoknade Fabio Silva je povećao prednost domaćina, no za više nije bilo vremena. Ivan Rakitić je za Sevillu igrao cijeli susret.

Prošao i Šahtar

Nogometaši ukrajinskog Šahtara, koje vodi hrvatski stručnjak Igor Jovičević, posljednji su putnici u osminu finala Europske lige nakon što su boljim izvođenjem jedanaesteraca izbacili Rennes.

Šahtar se tako pridružio Juventusu, Manchester Unitedu, Romi, Union Berlinu, Sevilli, Sportingu i Bayer Leverkusen koji su također izborili plasman u osminu finala Europske lige.

Ukrajinski sastav je do pobjede stigao nakon što se spasio u drami produžetaka, a potom i u lutriji jedanaesteraca.

Ukrajinci su u prvom susretu slavili sa 2-1, Rennes je uzvratio sa 1-0, a u produžetku poveo i sa 2-0, no autogol domaćina u 119. minuti odveo je susret u jedananaesterce gdje je briljirao ukrajinski vratar Anatoli Trubin obranivši tri udarca s bijele točke.

Francuski sastav je poveo u 52. minuti nakon brze kontre. Jeremy Doku je sjajno povukao uposlivši Aminea Gouirija koji je produžio loptu do Lovre Majera, no hrvatski reprezentativac nije pucao, već je propustio loptu do Karla Toko Ekambija, a ovaj pogodio za 1-0.

U 58. minuti je moglo biti 2-0. Arnaud Kalimuendo je imao priliku, no njegov udarac je blokoran. U 66. minuti su zaprijetili i gosti, Juhim Konoplja je pucao po sredini gola, a Steve Mandanda je obranio.

U posljednjim minutama susreta vidjeli smo po jednu priliku na svakoj strani. U 90. minuti je Adrien Truffert pucao s ruba šesnaesterca, ali preko prečke, da bi u trećoj minuti nadoknade Taras Stepanenko bio neprecizan.

Prvu priliku u produžetku imao je Rennesa, u 102. minuti je pucao Amine Gouiri, ali je Trubin sjajno obranio. U 106. minuti niti Trubin nije mogao ništa. Doku je odlično asistirao, a Ibrahim Salah zabio za 2-0. I kada se već činilo kako će francuski sastav slaviti u 119. minuti je uslijedio šok za pune tribine Roazhon Parka. Hrvatski nogometaš Neven Đurasek je ubacio pred gol, a Jeanuel Belocian nes(p)retnim udarcem svladao vlastitog vratara gurnuvši susret u “lutriju” kaznenih udaraca.

Dramu smo vidjeli i prilikom izvođenja jedanaesteraca. Nakon tri serije Ukrajinci su imali vodstvo 3-1. Nazarina, Sudakov i Bondarenko su bili precizni, dok je kod Rennesa zabio samo Doue, sjajni Trubin je obranio udarce Dokua i Meliga.

Šahtar je imao dvije meč lopte, no obje je uprskao. Prvo je Bondar promašio gol, a potom je Sikan pogodio vratnicu. S druge strane su bili precizni Gouiri i Tait za 3-3 nakon pet serija. U šestoj seriji su Konoplja i Omari bili precizni, a odluka je pala u sedmoj seriji. Trubin je obranio udarac Ugochukwua, a mladi 18-godišnji Kelsy zabio za pobjedu ukrajinskog sastava.

Lovro Majer je za Rennes igrao do 71. minute, dok je u suparničkim redovima Neven Đurasek zaigrao od 79. minute.

Rezultati uzvratnih susreta play-offa za plasman u osminu finala Europske lige:

Midtjylland (Dan) - Sporting Lisabon (Por) 0-4 (Coates 21, Goncalves 50, 77, Gartenmann 85-ag)
(prva utakmica 1-1)

Nantes (Fra) - Juventus (Ita)              0-3 (Di Maria 5, 19-11m, 78)

PSV Eindhoven (Niz) - Sevilla (Špa)        2-0 (De Jong 77, Silv 90+5)
(prva utakmica 0-3)

Monaco (Fra) - Bayer Leverkusen (Njem)     3-5 11m (2-3 - Ben Yedder 19-11m Embolo 84 / Wirtz 13, Palacios 21, Adli 58)
(prva utakmica 3-2)

Manchester United (Eng) - Barcelona (Špa)  2-1 (Fred 47, Anthony 73 / Lewandowski 18-11m)
(prva utakmica 2-2)

Union Berlin (Njem) - Ajax (Niz)           3-1 (Knoche 20-11m, JURANOVIĆ 44, Doekhi 50 / Kudus 47)
(prva utakmica 0-0)

Rennes (Fra) - Šahtar Donjeck (Ukr)        1-0 (Toko Ekambi 52) - produžetak
(prva utakmica 1-2)

Roma (Ita) - RB Salzburg (Aut)             2-0 (Belotti 33, Dybala 40)
(prva utakmica 0-1)

Napomena: Ždrijeb parova osmine finala je u petak, 24. veljače