Lopta EP 2024. u Njemačkoj / Foto: Fenix (SIM)

PRIPREMNE ZA EURO 2024: Španjolska savladala Sjevernu Irsku s 5:1, Slovenija remizirala s Bugarskom, Srbija u gostima pobijedila Švedsku

Nogometna reprezentacija Španjolske s uvjerljivih je 5-1 pobijedila Sjevernu Irsku u Palma de Mallorci, u posljednjem prijateljskom ogledu prije odlaska na EURO.

Uvjerljivom pobjedom Španjolska je tako najavila prvu utakmicu na prvenstvu, a to je ogled 1. kola skupine B protiv Hrvatske 15. lipnja.

Sjeverni Irci su šokirali domaćina već u drugoj minuti kada je Ballard pogodio domaću mrežu za gostujućih 1-0. Međutim, trebalo je vrlo malo vremena da španjolski nogometaši postave stvari na svoje mjesto.

Prvo je Pedri precizno iz daljine naciljao u 12. minuti za 1-1, dok je već u 18. minuti Španjolska vodila nakon što je Jesus Navas asistirao, a Alvaro Morata kvalitetnim trzajem glavom pogodio za 2-1.

Do kraja poluvremena su uslijedila još dvije brze i precizne akcije Španjolaca za 4-1. U 29. minuti svoj je drugi pogodak dao Pedri za 3-1, dok je četvrti gol za domaćina postigao Fabian Ruiz u 35. minuti.

U nastavku susreta Španjolci su smirili ritam igre te su postigli tek jedan pogodak. Sve je pripremio razigrani i inače dvostruki asistent Lamine Yamal, dok je konačnih 5-1 postavio Oyarzabal.

Udarna momčad Španjolske je bila Unai Simon, Jesus Navas, Nacho, Le Normand, Cucurella, Rodri, Pedri, Fabian Ruiz, Yamal, Nico Williams i Morata, dok su u nastavku ogleda još zaigrali Carvajal, Alex Grimaldo, Laporte, Oyarzabal, Laporte, Merino i Joselu.

Pobjede Srbije i Mađarske

Srbija je gostovala u Stockholmu kod Švedske gdje je pobijedila 3-0. Iako je domaća reprezentacija dominirala i stvorila brojne šanse na kraju su golovi padali na drugoj strani. Strijelci su bili Milinković-Savić u 18., Mitrović u 60. te Tadić u 70. minuti. Srbija je smještena u skupini C, a tamo se još nalaze Engleska, Danska i Slovenija. Prije ovog dvoboja Srbi su gostovali kod Austrijanaca gdje su u prijateljskom ogledu poraženi s 1-2.

U Debrecenu je Mađarska istim rezultatom svladala Izrael koji se nije plasirao na prvenstvo. Sve su pogotke Mađari postigli u prvom dijelu. Sallai je u 11. minuti načeo suparnika, a potom je dva pogotka postigao Varga, u 19. i 22. minuti, za konačnih 3-0. Na prvenstvu se Mađarska nalazi u skupini A gdje su još domaćin Njemačka, Švicarska i Škotska.

Nogometna reprezentacija Slovenije odradila je posljednju provjeru prije odlaska na EURO, u Ljubljani je u prijateljskom ogledu remizirala protiv Bugarske 1-1. za stadionu Stožice. Oba pogotka su postignuta u uvodnom dijelu susreta. Bugari, koji se nisu plasirali na EURO, poveli su već u četvrtoj minuti kada je Despodov realizirao jedanaesterac. Slovenije je izjednačila u 14. minuti, a na asistenciju donedavnog igrača Hajduka Mlakara zabio je Šporar.

Europsko prvenstvo time su Slovenci dočekali s osam pobjeda, dva remija i jednim porazom u posljednjih 11 susreta, u svim natjecanjima, uključujući i prijateljske dvoboje.

Prijateljske utakmice:

Španjolska – Sjeverna Irska 5-1 (Pedri 12, 29, Morata 18, Fabian Ruiz 35, Oyarzabal 60 / Ballard 2)

Danska – Norveška 3-1 (Hojbjerg 12, Vestergaard 21, Poulsen 90 / Haaland 72)

Belgija – Luksemburg 3-0 (Lukaku 42-11m, 57, Trossard 81)

Švedska – Srbija 0-3 (Milinković-Savić 18, Mitrović 60, Tadić 70)

Švicarska – Austrija 1-1 (Widmer 26 / Baumgartner 5)

Moldavija – Cipar 3-2 (Mospan 43, Stina 71, Bogaciuc 78 / Špoljarić 50, Pittas 54)

Mađarska – Izrael 3-0 (Sallai 11, Varga 19, 22)

Estonija – Farski otoci 4-1 (Tamm 43, Anier 50, Tur 83, Kuraksin 89 / Knudsen 24)

Slovenija – Bugarska 1-1 (Šporar 14 / Despodov 4-11m)

Latvija – Litva 0-2 (Kucys 49, Dolžnikov 72)