Portugalci su nakon ispadanja popadali na zemlju / Foto: Preslik HRT

PORTUGAL NA KOLJENIMA: Ronaldova družina kapitulirala protiv Belgije i ispala s EURA

Nogometna reprezentacija Belgije izborila je plasman u četvrtfinale Europskog prvenstva nakon što je u Sevilli u dvoboju osmine finala porazila branitelja naslova Portugal sa 1-0.

Bio je to sudar svjetske bronce i europskog zlata. Naime, Belgija je 2018. u Rusiji osvojila treće mjesto na World Cupu, dok je Portugal dvije godine ranije postao europski prvak na turniru u Francuskoj. Na koncu je slavila prva reprezentacija s FIFA-ine ljestvice, dok se Portugal oprašta od obrane naslova.

Strijelac jedinog pogotka bio je Thorgan Hazard u 42. minuti.

Pogodak odluke postignut je nakon što portugalska obrana nije uspjela kvalitetno raščistiti situaciju pred svojim vrtima, lopta je stigla do Meuniera koji je proigrao mlađeg Hazarda, a ovaj se odlučio na udarac unutarnjim dijelom kopačke sa 20-ak metara i prevario Rui Patricija.

Za Belgiju je ovo četvrto veliko natjecanje na kojem je stigla barem do četvrfinala, nakon SP-a 2014. i 2018. te EURA 2016., no samo je prije tri godine u Rusiji napravila korak dalje svladavši Brazil. Na posljednjem EURU 2016. u Francuskoj u četvrfinalu je Belgiju zaustavio Wales.

Belgija će u četvrfrfinalu igrati protiv Italije, koja je u subotu nakon produžetka svladala Austriju sa 2-1. Taj susret na programu je u petak 2. srpnja u Muenchenu.

Prvu priliku na utakmici imao je Portugal u šestoj minuti. Renato Sanchez je povukao kontru te odlično uposlio Dioga Jotu, međutim napadač Liverpoola nije dobro reagirao.

Nažalost, sve do završnice prvog dijela gledali smo “uspavanku” bez pravih prilika na obje strane. Oba sastava bila su previše rezervirana i oprezna. No, u 42. minuti Belgija je iz prvog udarca u okvir povela sjajnim golom Thorgana Hazarda.

Veznjak Borussije Dortmund je dobio loptu na lijevom rubu kaznenog prostora i odlično pogodio desni kut portugalskog gola.

Portugal je u nastavku zaigrao neštio aktivnije, ali u prvih 10 minuta nastavka nismo vidjeli ništa zanimljivo stoga je Fernando Santos u “vatru” gurnuo Brunu Fernandesa i Joao Felixa. Već tri minute kasnije Portugal je stigao do odlične posao. Veći diio posla obavio je Ronaldo uposlivši Jotu, no nije to dan napadača “Redsa”.

U 61. minuti je glavom pucao Felix, no Courtois je bio spreman. U 63. minuti zaprijetila je Belgija, no Lukaku je pucao preko gola. Najbolji igrač portugalske reprezentacije Cristiano Ronaldo bio je nevidljiv veći dio susreta. U 73. minuti je imao priliku iz slobodnog udarca nešto promijeniti, no nije uspio prebaciti zid.

U 82. minuti Portugal je imao odličnu priliku, Ruben Dias je pucao glavom nakon ubačaja iz kornera, ali ravno u belgijskog vratara. Samo minutu kasnije Guerreiro je pucao s ruba kaznenog prostora pogodivši vratnicu.

Posljednju prigodu na utakmici Portugal je imao u trećoj minuti sudačke nadoknade, no Felix je slabo pucao s ruba kaznenog prostora.

BELGIJA – PORTUGAL 1-0

SEVILLA. Stadion La Cartuja; Sudac: Felix Brych (Njemačka);

Strijelac: 1-0 T. Hazard (42)

Žuti kartoni: Alderweireld, Vermaelen / Palhinha, Dalot, Pepe

Crveni kartoni: –

BELGIJA: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Meunier, Tielemans, Witsel, E.Hazard (od 87. Carrasco) – De Bruyne (od 48. Mertens), Lukaku, T.Hazard (od 90+4 Dendoncker)

PORTUGAL: Rui Patricio – Dalot, Dias, Pepe, Guerreiro – Moutinho (od 55. Felix), Palhinha (od 78. Danilo), Sanches (od 78. Oliveira) – Bernardo Silva (od 55. Bruno Fernandes), Ronaldo, Jota (od 70. Silva)