Beč / Foto: Fenix (Zoran Cindrić)

PORAST NOVOZARAŽENIH DELTA SOJEM: Austrijska vlada od 22. srpnja pooštrava mjere, u noćne lokale i diskoteke samo cijepljeni i PCR negativino testirani

Austrijska vlada je četvrtak uvečer donijela odluku o pooštrenju nekih mjera zaštite od koronavirusa od 22. srpnja, zbog sve brže i veće dominacije njegovog delta soja.

 

Kako su se dogovorili ministar zdravstva Wolfgang Mückstein i ministrica turizma Elisabeth Köstinger s dijelom pokrajinskih čelnika i trenutačnim predsjedateljem Konferencije  zemaljskih poglavara devet austrijskih pokrajina, tirolskim čelnikom Güntherom Platterom, od 22. srpnja  u noćne lokale i diskoteke u Austriji mogu samo osobe koje su cijepljenje protiv koronaviusa ili svježe negativno testirane, ali isključivo PCR testom, ne starijim od 72 sata.

Također se mijenja i odredba o digitalnoj „zelenoj putovnici“ odnosno potvrdi za cijepljene osobe, prema kojoj će taj certifikat vrijediti samo u slučaju da je osoba u čijem je posjedu već  primila obje doze cjepiva. Pritom odredba o „zelenoj putovnici“ za osobe koje su cijepljenje cjepivom Johnson & Johnson, te za osobe koje su izliječene ili testirane na koronavirus ostaje nepromijenjena.

Vlada je također odlučila da se sadašnja obvezna registracija gostiju u kafićima, restoranima i ostalim ugostiteljskim lokalima, kao i na kulturnim i sportskim priredbama ne ukida, kako je prije nekoliko tjedana bilo najavljivano, nego i dalje ostaje na snazi, kako bi se mogli brže otkrivati i učinkovitije pratiti kontakti zaraženih. Razlog novih, strožih mjera,  je razantno širenje delta virusne varijante ovom alpskom zemljom, zbog kojeg je Ministarstvo zdravstva odmah reagiralo..

U Austriji je u tjedan dana porast broja novozaraženih višestruko skočio i danas je iznosio 306 novozaraženih u proteklih 24 sata. Uvidjevši da je sedmodnevna incidencija također u znatnom porastu i iznosi 29 zaraza na 100.000 stanovnika, a donedavna je bila oko 10,  austrijska je vlada odmah odlučila ciljano pooštriti neke od mjera, jer  pribojava „ da bi se zemlja u dogledno vrijeme ponovno mogla naći pred prijetećim scenarijem.“

Austrijski kancelar Sebastian Kurz i ministar zdravstva Wolfgang Mückstein posebno su apelirali na mlade u Austriji da s svakako cijepe: „Molimo vas cijepite se!“, glasila je njihova poruka i zamolba.

Fenix-magazin/MD/Snježana Herek

Povezano

Austrijska i zastava EU (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix (S. Herek)
SIRIJAC (29) OSUĐEN ZA TERORIZAM TRAŽIO AUSTRIJSKU PUTOVNICU: Ministarstvo unutarnjih poslova odbilo zahtjev
IZBORNA SJEDNICA 2026.: Izabrano staro-novo predsjedništvo Austrijsko-hrvatske zajednice u Beču
Kofer (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix (SC)
SKANDAL U AUSTRIJI: Otkrivene nepravilnosti s izdavanjem putovnica
U POVODU 230. GODIŠNJICE ROĐENJA ANTUNA MIHANOVIĆA: U dvorcu Mihanović okupili se književnici i umjetnici iz Hrvatske, Austrije i Slovenije
AUSTRIJA UVODI NOVA PRAVILA ZA VOZAČE: Kamere nadziru vozila, kazne dosežu 2.180 eura
Austrijska policija (Ilustracija) /Foto: Fenix (SIM)
REKORDERKA U AUSTRIJI: Vozila 50 godina bez vozačke dozvole, policija je niti jednom nije zaustavila
„KUNEM SE PRED BOGOM”: Pjesma koja osvaja na prvo slušanje