Anđela Mužinić / Foto: Hina

POI RIO 2016: Anđela Mužinić i Helena Dretar Karić osvojile ekipno srebro

Hrvatske stolnotenisačice Anđela Mužinić i Helena Dretar Karić osvojile su srebrnu medalju u ekipnom dijelu natjecanja na paraolimpijskim igrama u Rio de Janeiru nakon što su u finalu izgubile od Kine 0-2.

Dretar Karić (36) i Mužinić (26), koje nastupaju u kolicima u kategorijama 1-3, nisu uspjele prirediti podvig protiv Kineskinja Juan Xue i Qian Li koje su u pojedinačnoj konkurenciji osvojile zlato i srebro.

Kineskinje su u prvom meču u igri parova slavile 3-0 (11-6, 11-2, 11-4), a potom je Li u singlu pobijedila Mužinić 3-1 (3-11, 5-11, 13-11, 5-11).

-Potrošile smo se u polufinalnom meču protiv Koreje, bile smo umorne. Realno su one jače od nas, držale su nam pritisak i nismo se mogle oduprijeti. Na kraju smo izgubile, ali da mi je netko prije puta rekao da ću osvojiti srebro na paraolimpijskim igrama odmah bi to potpisala,” kazala je Mužinić, dok je Dretar Karić dodala: “Nažalost, u finalu nismo pružile pravi otpor. No, presretne smo zbog ove medalje. Ja sam se prije početka POI nadala brončanoj medalji, no ispalo je srebro. Pokušat ću što brže zaboraviti ovo finale i proslaviti osvojeno drugo mjesto.”

Osvojivši srebrnu medalju Anđela i Helena upisale su se u povijest hrvatskog sporta osoba s invaliditetom kao osvajačice prvog ekipnog odličja na paraolimpijskim igrama. Sve dosadašnje medalje osvojene su u pojedinačnoj konkurenciji.

-Nismo znale taj podatak i sretne smo zbog toga. Dugo smo se pripremale za ovaj rezultat i ostvarile smo veliki uspjeh,” dodala je 26-godišnja Splićanka.

Anđela je do svoje trinaeste godine trenirala odbojku. Međutim, nakon prometne nesreće 2006. završila je u kolicima. Sličnu sudbinu proživjela je i Helena koja je bila talentirana rukometašica Koke iz Varaždina, međutim sa 17 godina nastradala je kao pješak u prometnoj nesreće, te je od tada u kolicima.

Prvi veliki zajednički uspjeh ostvarile su na europskom prvenstvu u Splitu 2011. osvojivši ekipnu broncu. Dvije godine kasnije na europskom prvenstvu u Lignanu osvojile su zlato. Zajedno su osvojile i broncu 2014. na Svjetskom prvenstvu u Pekingu, a na posljednjem EP-u u danskom Vejleu osvojile su zlato bez izgubljenog seta. Sada su u Riju ostvarile rezultat karijere.

-Ponosna sam na cure, ali i cijelu reprezentaciju. Ovo je bio meč nakon kojeg cure neće dugo tugovati. Nakon pobjede protiv Koreje i ulaska u finale fizički i psihički su se ispraznile, a protiv Kineskinja moraš igrati iznad svojih mogućnosti,” kazala je trenerica reprezentacije Mirela Šikoronja.

Izbornik Emil Gubica je dodao kako je hrvatska stolnoteniska reprezentacija u Riju ostvarila veliki uspjeh osvojivši dvije medalje – zlato Sandre Paović, te ekipno srebro Anđele Mužinić i Helene Dretar Karić.

-Svi smo presretni. Osvojili smo zlato i srebro u stolnom tenisu što je ogroman uspjeh, naš najveći dosad. To su prve medalje za hrvatski stolni tenis na POI, ali i prva ekipna medalja za Hrvatsku na paraolimpijskim igrama uopće. Cure su naporno radile i trenirale, iza nas su bile teške pripreme i zaslužile su ovaj uspjeh,” kazao je izbornik Gubica.