nogometna lopta
Nogometna lopta (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

POGODAK NAKON 67 SEKUNDI: Znate li tko je zabio najbrži pogodak u povijesti europskih prvenstava?

Ruski napadač Dimitri Kiričenko vlasnik je najbržeg gola u povijesti europskih prvenstava. Kiričenko je na EP-u 2004. u Portugalu u susretu protiv Grčke zabio pogodak nakon 67 sekundi susreta.

Rusija je dobila utakmicu sa 2-1, ali to nije bilo dovoljno za prolaz, dok je Grčka usprkos porazu prošla dalje, a potom senzacionalno osvojila europski naslov.

Kiričenko je igrao za rusku vrstu od 2003. do 2006., postigavši četiri gola u 12 nastupa.

Drugi najbrži gol u povijesti EP-a zabio je Šveđanin Emil Forsberg koji je na posljednjem EURO-u u susretu protiv Poljske zabio nakon svega minuti i 22 sekunde igre. Forsberg je zabio i drugi gol na utakmici u 59. minuti, no Poljsku je u igru vratio Robert Lewandowski (61, 84), da bi pobjedu Švedskoj osigurao Viktor Claesson (90+4) duboko u sudačkoj nadoknadi vremena.

Na istom prvenstvu je postignut i treći i peti najbrži gol. Treći gol je dijelo Danca Youssufa Poulsena koji je protiv Belgije zatresao mrežu nakon minutu i 39 sekundi igre. No, Belgija je u nastavku okrenula rezultat.

Poljak Robert Lewandowski koji je u četvrtfinalu EURO-a 2016. protiv Portugala zabio gol nakon minute i 40 sekundi igre. Utakmica je završila 1-1, a Portugal je boljim izvođenjem jedanaesteraca (5-3) prošao dalje, a potom osvojio i naslov prvaka.

Peti najbrži gol postignut je u finalu posljednjeg EP-a. Luke Shaw je doveo Engleze u vodstvu nakon minutu i 56 sekundi igre. Bio je to i najbrži gol u povijesti finala EP-a. Dotadašnji rekord je držao Jesus Maria Pereda koji je 1964. zabio za Španjolsku protiv SSSR-a nakon pet minuta i 17 sekundi. ‘Furija’ je slavila sa 2-1, osvojivši svoju prvu od tri europske krune.