Na fotografiji Andrej Plenković / Foto: Hina

PLENKOVIĆ: Možemo povećati kazne za upotrebu pokliča “Za dom spremni”

Premijer Andrej Plenković izjavio je u petak kako se u razgovoru s pripadnicima nacionalnih manjina i antifašista razmišlja mogu li se eventualno povećati kazne za upotrebu ustaškog pokliča “Za dom spremni”, ali ne i o izmjenama zakona koji bi zabranili njegovu upotrebu, javlja HINA.

 

“Ja sam još jednom naglasio da su postojeći propisi i presude Ustavnog suda vrlo jasne što se tiče pokliča, tu mislim da samo treba ujednačiti praksu. Možemo vidjeti mogu li se eventualno povećati kazne, kako bismo i na taj način djelovali preventivno, ali i sankcionirali one koji krše zakon”, izjavio je Plenković novinarima nakon komemoracije u povodu 77. obljetnice proboja iz ustaškog logora Jasenovac.

Premijer, međutim, nije precizirao razmišlja li se o izmjenama u sferi kaznenog ili prekršajnog zakona. Ima više opcija o kojima se razgovara, kazao je dodavši da sudovi i sad imaju zakonsku osnovu, ali treba ujednačiti sudsku praksu, što može samoinicijativno napraviti i Vrhovni sud.

Poručio je kako je Vlada spremna financirati preuređenje Spomen područja Jasenovac, a Ministarstvo znanosti i obrazovanja nastojat će, u dogovoru s ravnateljima škola, osigurati da što više učenika obiđe Jasenovac.

Osvrnuo se i na izjavu izaslanika Ministarstva hrvatskih branitelja Matka Raosa na obilježavanju obljetnice HOS-a u Splitu “da nije bilo 10. travnja 1941., ne bi bilo ni današnje Hrvatske”, istaknuvši da je Raos “teško pogriješio” te se za to ispričao ministru Medvedu i njemu.

“Nekada ljudi koji nemaju iskustva kažu nešto u trenutcima što ne treba. Mi smo se svi skupa ogradili, osudili smo to, nisam siguran da na takve događaje ubuduće trebamo više ikoga slati”, rekao je dodavši da se to odnosi na događaje koji de facto više liče na provokaciju nego obilježavanje.

Nisam nazvao Gotovinu udbašem, to je patološko laganje

Plenković nije želio podrobnije komentirati najnovije izjave predsjednika Republike Zorana Milanovića, rekavši da su “besprizorne”. Ipak, primijetio je da po prvi put i novinari, među kojima i “lijevo orijentirani”, osuđuju to što Milanović radi.

“To je dobro. Dobro je da se polako izmješta fokus od banaliziranja nekakvog sukoba u činjenice”, rekao je i dodao da Vlada radi svoj posao u interesu građana, a neki drugi koji imaju puno vremena rade nešto drugo.

Na pitanje kako tumači Milanovićevu prozivku da je Gotovinu nazvao udbašem, Plenković je sugerirao kako on to nije rekao te ocijenio da mu novinarka postavlja loša pitanja.

“Sugerirate kao da je rekao istinu. Jel’ vi pratite što ja govorim? Jel’ vi mislite da sam ja to rekao? Mi se bavimo istinom, drugi se bave nečim drugim. To se može nazvati i patološkim laganjem”, rekao je.

Poručio je i kako su na današnjoj komemoraciji odali počast svim poginulima za vrijeme fašističke NDH u Jasenovačkom logoru.

“Žao nam je svih koji su ovdje poginuli, i Židova i Srba i Roma i Hrvata i antifašista, svih koji su bili protivnici tog režima”, poručio je Plenković.

Fenix-magazin/SČ/Hina

Povezano

Na fotografiji Božo Petrov / Foto: Hina
KAMPANJA: Petrov pozvao građane da potpišu inicijativu da EU vrate kršćanskim korijenima
Gordan Jandroković na predizbornom skupu HDZ-a / Foto: Hina
JANDROKOVIĆ: Ne očekujemo da će nova Vlada imati “100 dana mira”
Na slici Andrej Plenković / Foto: Hina
HRVATSKA ČEKA NOVU VLAST: Nova runda pregovora u ponedjeljak, DP se sastaje sa SDP-om i HDZ-om
Parlamentarni izbori
GONG: Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine
Nino Raspudić
RASPUDIĆ: Ustavni sud je parapolitičko tijelo, treba ga ukinuti
Zoran Milanovic
PALIĆ: Milanovićeva ostavka ne može popraviti prethodne neustavnosti