Ministrica Edtstadler i ministar Rauch / Foto: Florian Schrötter BKA

“PANDEMIJA ODLAZI, VIRUS OSTAJE”: Austrija 30.lipnja ukida korona mjere, maske već u travnju

“Pandemija odlazi, virus ostaje. S time se moramo nositi i pripremamo se, dugoročno s time živjeti”, rekao je danas nakon sastanka austrijske Vlade u Beču,  ministar zdravstva Johannes Rauch na zajedničkoj konferenciji za medije s ministricom za Ustav i EU Karoline Edtstadler.

 

“Konačno možemo izaći iz kriznog modusa i vratiti se u normalni modus”, rekla je zadovoljno ministrica Edtstadler.

“Nadam se da sada možemo zatvoriti poglavlje, koji ulazi u povijesne knjige”, istaknula je ministrica za Ustav i EU.

Oboje govornika su obavijestili javnost da bi pandemija koronavirusa službeno trebala biti okončana 30. lipnja 2023. i ukinute sve korona mjere. Uključujući sada još važeće mjere obveznog nošenja FFP2 maske u javnom prometu. Kako je napomenuto, obvezno nošenje zaštitnih maski u sredstvima javnog prometa, ljekarnama i bolničkim ustanovama i staračkim domovima biti će ukinuto već krajem travnja.

“Visoki imunitet i raspoloživi lijekovi za Covid-19 dozvoljavaju nam poduzimanje tog koraka”, istaknuli su Rauch i Edtstadler.

Dakle, nakon 30. lipnja u Austriji više neće biti pandemije Covida-19 i zaraza korona virusom nakon tog datuma će se tretirati i liječiti kao svaka druga normalna bolest. Do tada bi se trebalo, kako je rečeno,  cijepljenje protiv koronavirusa, testiranje i lijekovi integrirati u regularne strukture zdravstvenog sustava. Cilj ministra Raucha je da cijepljenje i lijekovi ostanu besplatni. Također bi  i testovi trebali ostati besplatni, ali samo za osobe sa simptomima zaraze i visokorizične skupine ljudi.  Trenutačno svi zdravstveno osigurani austrijski građani mjesečno mogu besplatno dobiti pet antigenskih i pet PCR testova. Tu će navodno doći do nekih promjena.

Ministar zdravstva je najavio i novi Zakon o zaštiti od zaraznih bolesti. Vezano uz ostanak koronavirusa u narodu, Rauch je rekao kako se izrađuje “pandemijski plan”, koji bi trebao omogućiti “monitoring otpadnih voda”. Time bi se, prema ministrovim riječima, imalo stalni uvid u ono što će se dalje događati s virusom. Prema ministrovim riječima biti će to “mješavina” analize rezultata dobivenih iz postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda i analize PCR uzoraka.

Rauch je na kraju istakao kako je ukidanje mjera protiv pandemije Covida-19  “brižno pripremljeno”.

Fenix-magazin/MD/Snježana Herek

Povezano

U POVODU 230. GODIŠNJICE ROĐENJA ANTUNA MIHANOVIĆA: U dvorcu Mihanović okupili se književnici i umjetnici iz Hrvatske, Austrije i Slovenije
AUSTRIJA UVODI NOVA PRAVILA ZA VOZAČE: Kamere nadziru vozila, kazne dosežu 2.180 eura
Austrijska policija (Ilustracija) /Foto: Fenix (SIM)
REKORDERKA U AUSTRIJI: Vozila 50 godina bez vozačke dozvole, policija je niti jednom nije zaustavila
Paket (ILUSTRACIJA)/ Foto: Anadolu
ŠOK U AUSTRIJI: Radnica otvorila parket, pronašla dijelove tijela muškarca 
BEČ: Održana skupština u KC Šokadija koja spaja generacije i čuva korijene
Pedijatarska ordinacija
OZBILJNE OPTUŽBE: Pacijentica vidjela mobitel, liječnik potajno snimao
DR. FRA LUKA MARKOVIĆ: Što se događa s Crkvom u Hrvata?