OI: Vaterpolisti u četvrtfinalu protiv Mađarske

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija u susretu je posljednjeg, 5. kola skupine B olimpijskog turnira u Tokiju izgubila od Španjolske sa 4-8 (1-2, 0-1, 2-4, 1-1) te se tako u četvrtfinale plasirala kao drugoplasirana.

Jedini dvostruki strijelac za Hrvatsku bio je Luka Bukić, a po jedan gol su dodali Marko Macan i Loren Fatović, dok je dva gola za Španjolsku postigao Alvaro Granados.

Dvoboj Hrvatske i Španjolske odlučivao je o pobjedniku skupine B, Hrvatskoj je bila potrebna isključivo pobjeda, dok je Španjolskoj i remi osiguravao vrh, a samim time i slabijeg suparnika u četvrtfinalu.

Od samoga početka stvari u bazenu su krenule u krivom smjeru po Hrvatsku, već u prvoj minuti Španjolska je povela iz peterca kojega je realizirao Granados, a Španjolci su bili uspješni i u svom drugom napadu te preko Famere poveli sa 2-0. Imao je Granados priliku iz još jednog peterca nakon samo dvije i pol minute povisiti na 3-0, no odličnom se obranom istaknuo Bijač.

No, igra u napadu nije funkcionirala, što spor protok lopte, što nesreća i pogođene vratnice, a što i odlični 19-godišnji španjolski vratar Aguirre bili su razlog da je Hrvatska prvi pogodak postigla tek 56 sekundi prije kraja prve četvrtine preko Bukića.

U drugoj četvrtini napad je bio još slabiji, Hrvatska nije postigla niti jedan pogodak, dok je Španjolska postigla jedan preko Sanahuje.

Početak treće četvrtine bio je napadački najbolji, Macan i Bukić uspijevali su pogađati za 2-3 i 3-4, no Španjolci su odmah odgovarali preko Granadosa i Mallaracha, a kada su Tahull i Munarriz “probili” Bijača u završnici tog dijela igre i odveli Španjolsku do prednosti od 7-3 pitanje pobjednika bilo je odlučeno.

Posljednja četvtina bila je tek puko odrađivanje posla.

Španjolska je tako osvojila prvo mjesto u skupini s pet pobjeda iz pet susreta, Hrvatska je završila kao druga sa šest bodova, koliko je skupila i treća Srbija, no Hrvatska je druga zbog pobjede u međusobnom susretu, dok je plasman u četvrtfinale iz ove skupine osigurala Crna Gora s četvrte pozicije s četiri boda.

Hrvatska će tako u srijedu u četvrtfinalu igrati protiv aktualnog europskog prvaka Mađarske koja je završila na trećem mjestu u skupini A, dok će Španjolska igrati protiv SAD-a. Preostala dva para četvrtfinala su Grčka – Crna Gora i Italija – Srbija. Termini doigravanja susreta bit će objavljeni kasnije.

HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 4-8 (1-2, 0-1, 2-4, 1-1)

HRVATSKA: Bijač, Marcelić; Macan 1, Joković, Bukić 2, Vukičević, Miloš, Vrlić, Fatović 1, Lončar, Bušlje, Garcia

ŠPANJOLSKA: Aguirre; Munarriz 1, Granados 2, De Toro, Larumbe, Famera 1, Perrone, Sanahuja 1, Fernandez, Tahull 1, Mallarach 1, Bustos 1