Beč (Ilustracija) / Foto: Fenix (Z. Cindrić)

ODLUKA U PONEDJELJAK: Austrijski parlament o povlasticama cijepljenih – izuzeće od obveznog testiranja

Na izvanrednom zasjedanju, Nacionalno vijeće austrijskog saveznog parlamenta trebalo bi u ponedjeljak donijeti odredbu kojom bi svima koji su primili prvu dozu cjepiva protiv koronavirusa ili su u potpunosti cijepljeni bile omogućene iznimke od nekih obveza donesenih u sklopu vladine odluke o jedinstvenom „otključavanju“ Austrije 19. svibnja.

 

Riječ je o otvaranju restorana, kafića i ostalih ugostiteljskih objekata, hotela i prenoćišta te kulturnih i sportskih priredbi. Kao „ulaznicu“ za sva navedena područja, kao i za odlazak frizeru i korištenje drugih uslužnih djelatnosti iz područja tjelesne njege, austrijska je vlada propisala obvezno predočenje negativnog testa na koronavirus.

Upravo vezano uz tu obvezu Nacionalno vijeće austrijskog parlamenta bi na vladin prijedlog cijepljene Austrijance trebalo izuzeti od obveznog testiranja, odnosno osloboditi ih od obveznog predočavanja negativnog COVID-19 testa.

Izuzetak od obveznog testiranja, kako stoji u prijedlogu, vrijedio bi za cijepljene s prvom dozom cjepiva nakon 22 dana od primitka cjepiva, te za u potpunosti cijepljene osobe šest mjeseci nakon što su primile drugu dozu cjepiva. Također se navodi da se vremenska ograničenja vezana uz trajanje zaštite od cjepiva mogu mijenjati ovisno o rezultatima znanstvenih istraživanja.

Uz vladajuću koaliciju koju čine „narodnjaci“ (ÖVP) kancelara Sebastiana Kurza i Zeleni potkancelara Wernera Koglera koji imaju većinu u parlamentu, za navedenu „olakšicu“ odnosno izuzimanje od obveznog testiranja za građane koji su cijepljeni su i „socijaldemokrati“ (SPÖ), najveća oporbena stranka. Stoga se smatra da je gotovo sigurno da će i Nacionalno vijeće u ponedjeljak dati „zeleno svjetlo“ navedenom prijedlogu.

Ukoliko se to dogodi biti će to premijerno uvođenje „olakšica“ za građane koji su cijepljeni i početak razdvajanja cijepljenih od necijepljenih u Austriji, navode domaći mediji. Dodaju kako bi slijedeća „olakšica“ za cijepljene mogla biti oslobađanje obveznog predočavanja negativnog testa kao i samoizolacije nakon povratka iz inozemstva.

Također se izvještava da Austrija „punom parom“ radi na „zelenoj putovnici“ čije će oživotvorenje teći u tri faze. Prva će biti već u sklopu „otključavanja“ Austrije 19. svibnja i to u vidu „zelene potvrde“ o cijepljenju, ozdravljenju ili „svježem“ testiranju, a druga početkom lipnja kao digitalni certifikat s QR kodom. Treća faza ovisiti će o odlukama EU-a, koje će biti jedinstvene za sve države članice, pa tako i Austriju.

Fenix-magazin/IM/Snježana Herek

Povezano

U Linzu proslavljeno 80 godina hrvatske katoličke dušobrižničke službe u Gornjoj Austriji / Foto: Fenix (Željko Jakovljević)
TRI VELIKA JUBILEJA HRVATA U GORNJOJ AUSTRIJI: Od prvih misa za hrvatske izbjeglice do 80 godina dušobrižništva
Austrijska policija (Ilustracija) / Foto: Fenix (SIM)
NAPAD NOŽEM U AUSTRIJI: Dvije osobe (14 i 41) teško ozlijeđene
Josip Čenić (S. Herek)
PRIGODNI KONCERT: Josip Čenić u nedjelju pjeva u crkvi sv. Jeronima u Rimu
Austrijska i zastava EU (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix (S. Herek)
SIRIJAC (29) OSUĐEN ZA TERORIZAM TRAŽIO AUSTRIJSKU PUTOVNICU: Ministarstvo unutarnjih poslova odbilo zahtjev
IZBORNA SJEDNICA 2026.: Izabrano staro-novo predsjedništvo Austrijsko-hrvatske zajednice u Beču
Kofer (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix (SC)
SKANDAL U AUSTRIJI: Otkrivene nepravilnosti s izdavanjem putovnica