Loren Fatović / Foto: Hina

NEOČEKIVANI PORAZ VATERPOLISTA: Hrvatska izgubila od SAD-a i u četvrtfinalu igramo protiv Španjolaca

Hrvatski vaterpolisti doživjeli su poraz u zadnjoj utakmici grupne faze olimpijskog turnira u Parizu, a bolji od njih sa 14-11 (5-2, 5-3, 1-2, 3-4) bili su američki reprezentativci, koji su se tom pobjedom probili na treće mjesto u skupini A, dok je Hrvatska završila kao četvrta i za mjesto u polufinalu će igrati protiv Španjolske.

Suparnici Amerikancima za plasman u polufinale će biti Australci, a preostala dva para su Grčka – Srbija i Italija – Mađarska. Četvrtfinalni dvoboji su na rasporedu u srijedu, 7. kolovoza.

Hrvatska je dobro otvorila dvoboj. U drugoj minuti Loren Fatović je iskoristio situaciju s igračem više i donio našim vaterpolistima vodstvo. No, uslijedila je najava onoga što će se događati većim dijelom prvog poluvremena. U sljedeće četiri minuta Hrvatska je ostala bez pogotka, a Amerikanci su golovima Daubea, Cupida i Rydera Dodda preokrenuli rezultat i poveli 3-1.

Na slici Marko Bijač / Foto: Hina

Američki niz je nakratko zaustavio Konstantin Harkov pogotkom za 2-3, ali su uspješno izvedenim petercem Bowena te drugim pogotkom Dodda izabranici Dejana Udovičića kraj prve četvrtine dočekali s tri gola prednosti. Realizacija igrača više 1/4 i promašen ‘zicer’ Luke Bukića s dva igrača više, dali su naslutiti da ovo neće biti dobra večer hrvatskih vaterpolista.

S nova dva pogotka na početku druge četvrtine Amerikanci su došli do velikih +5 (7-2). Bukić je konačno uspio postići pogodak s igračem više za 3-7, ali su u sljedeće tri minute američki vaterpolisti novom serijom 3-0 otišli na nevjerojatnih +7 (10-3). Taj je rezultat stajao na semaforu sve do zadnje minute druge četvrtine, kad je Harkov realizirao igrača više, a Fatović u kontranapadu četiri sekunde prije kraja poluvremena smanjio na 5-10.

U trećoj četvrtini je pozitivna promjena u igri izabranika Ivice Tucka bila obrambena efikasnost, jer su u tom dijelu dvoboja Amerikanci samo jednom uspjeli svladati Marka Bijača. No, problem je i dalje bila igra u napadu. Samo dva pogotka, Žuvelin iz igre te Jokovićev iz peterca, smanjili su hrvatski zaostatak na četiri gola za zadnjih osam minuta posljednje utakmice u grupnoj fazi na ovom olimpijskom turniru.

Iako je Harkov u zadnjoj četvrtini postigao tri gola, a Fatovićevim pogotkom na 1:47 prije kraja Hrvatska došla na samo dva gola zaostatka (11-13), Amerikanci nisu prokockali stečenu prednost već je Alex Bowen 70 sekundi prije kraja postigao pogodak za konačnih 11-14.

Hrvatske strijelce je s pet pogodaka predvodio Konstantin Harkov, a tri gola je postigao Loren Fatović. Marko Bijač je imao sedam obrana.

Kod Amerikanca su po tri pogotka postigli Hannes Daube i Max Irving, a po dva Alex Bowen i Ryder Dodd. Vratar Adrian Weinberg je imao devet obrana.

Hrvatska je realizirala četiri od 11 situacija s igračem više, a Amerikanci pet od osam.

Konstantin Kharkov / Foto: Hina

Grčka je pobjedom nad Italijom 9-8 osvojila prvo mjesto u skupini A sa 11 bodova, koliko su ih osvojili i Talijani, ali je presudio međusobni dvoboj. Ista je situacija bila i za treće mjesto koje su osvojili Amerikanci zbog pobjede nad Hrvatskom, a obje su reprezentacije grupnu fazu završile sa devet bodova.

Tako će Grci u četvrtfinalu igrati protiv reprezentacije Srbije u reprizi finala iz Tokija 2021. Italija će put prema polufinalu tražiti protiv Mađarske, a Amerikanci će igrati protiv Australije.

Hrvatska je porazom odvedena na najmanje poželjnog suparnika, reprezentaciju Španjolske. Bit će to repriza finala ovogodišnjeg Europskog prvenstva, i prilika aktualnim svjetskim prvacima da uzvrate Španjolcima za poraz u Zagrebu.

HRVATSKA – SAD 11-14 (2-5, 3-5, 2-1, 4-3)

PARIZ. La Defense Arena. Suci: Sebastien Dervieux (Fra), Frank Ohme (Njem).

HRVATSKA: Bijač, Popadić; Burić, Fatović 3, Lončar, Joković 1 (1), Bukić 1, Vukičević, Žuvela 1, Marinić Kragić, Vrlić, Biljaka, Harkov 5.

SAD: Weinberg, Holland; Hooper 1, Vavić 1 (1), Obert, Daube 3, Cupido 1, Hallock 1, Woodhead, Bowen 2 (1), C. Dodd, R. Dodd 2, Irving 3.

IGRAČ VIŠE: Hrvatska 4/11, SAD 5/8

PETERCI: Hrvatska 1/1, SAD 2/2