Detalj s utakmice Mađarska - Škotska / Foto: Anadolu

NAPETO U STUTTGARTU: Mađarska šokirala Škotsku pogotkom u 100. minuti

U posljednjem trećem kolu skupine A Europskog nogometnog prvenstva Mađarska je u Stuttgartu pobijedila Škotsku 1-0 (0-0) i time došla sasvim blizu prolaska u osminu finala.

Pogodak odluke postigao je Kevin Csoboth u 100. minuti čime je Mađarska skočila na treće mjesto ljestvice s tri boda. Vjerojatno će to biti dovoljno za prolaz dalje, no Mađari ostaju na čekanju. Žele li proboj dalje moraju biti bolji barem od dvije preostale trećeplasirane reprezentacije na prvenstvu. Škotska je posljednja i završila je s nastupom na prvenstvu.

Detalj s utakmice Mađarska – Škotska / Foto: Anadolu

Cijelo prvo poluvrijeme prošlo je u borbenoj igri s vrlo malim brojem prilika. Škotska se postavila tako što je čuvala početnih 0-0 te kroz prvih 45 minuta nije niti jednom ozbiljnije zaprijetila mađarskom vratar Gulacsiju.

Mađari su bili napadački aktivniji, ali ni to nije donijelo veliki broj uzbuđenja pred škotskim vratima. U osmoj minute se dogodio prvi nešto opasniji napad Mađara. S više od 20 metara pokušao je Sallai, ali loptu je ukrotio Gunn.

Gusto i vrlo organizirano se branila Škotska pa su Mađari jako teško dolazili do šesnaesterca i boljih situacija za udarac. Uglavnom su tako Mađari pokušavali iz daljine i iz prekida, ali škotska mreža je ostala netaknuta tijekom prvih 45 minuta.

U 32. i 35. minuti imala je Mađarska nove dvije poluprilike. Prvo je pokušao Szoboszlai iz slobodnog udarca, a potom je još jednom silinu svog šuta isprobao Sallai. Oba su pokušaja bila neprecizna.

Jedina prava šansa u prvom dijelu dogodila se u 41. minuti. Szoboszlai je ubacio loptu na drugu vratnicu. Orban je pucao glavom te je pogodio okvir vrata. Da je bio Orban i precizniji pitanje je bi li se pogodak priznao jer je moguće bilo potencijalno zaleđe.

Drugo poluvrijeme počelo je na sličan način kako je tekla utakmica u prvom dijelu. Mađarska je i dalje bila za nijansu agilnija, ali novi udarac Sallai na startu nastavka nije promijenio rezultat.

Prvi udarac škotski nogometaši su imali u 53. minuti. Che Adams je povukao te je pucao s 18 metara, ali je gađao preko vrata. Bio je to podstrek Škotima koji su u toj fazi susreta napokon izgledali donekle konkretno, ali prave šanse i dalje su bile rijetkost.

U 64. minuti je za Mađare pokušao Dardai, a samo nekoliko minuta kasnije dogodio se žestoki udarac glavama škotskog golmana Gunna i mađarskog reprezentativca Varge. Potonji je izvukao deblji kraj u tom sudaru, a nakon dugo pružene pomoći mađarski igrač je na nosilima iznesen s travnjaka.

Premda remi nije odgovarao niti jednoj od ove dvije reprezentaciji, pogotovo Mađarskoj koja njima automatski ispada s EURA, makar će i Škoti teško profitirati i proći dalje kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije, ni u završnici se nije povećala odlučnost.

Mirno je bilo sve do 90. minute kada su Mađari kreirali možda i najbolju šansu dotad na dvoboju. Schaefer je ušao u šesnaesterac i gađao bliži kut, ali je Gunn obranio. Trebalo se ući u nadoknadu susreta da krene ludnica na travnjaku pa je prvo zaprijetio Szoboszlai, dok se u 92. minuti zatresla škotska vratnica. Csoboth je pucao, ali i ostao centimetrima udaljen od pogotka.

U posljednjim minutama su jurili i jedni i drugi, a ogled  je odlučen u 100. minuti. Mađari su izveli kontranapad u kojem je Sallai poslao povratnu loptu, a Csoboth je napokon pogodio mrežu za veliko slavlje Mađara i pad Škotske.

ŠKOTSKA – MAĐARSKA 0-1 (0-0)

Strijelci: 0-1 Csoboth (100)

Sttutgart Arena. Gledatelja: 60.100. Sudac: Facundo Tello (Argentina).

ŠKOTSKA: Gunn – Hendry, Hanley, McKenna – Ralston (od 83. McLean), Gilmour (od 83. Christie), McGregor, Robertson (od 89. Morgan) – McTominay – Adams (od 76. Shankland), McGinn (od 76. Armstrong). Izbornik: Steve Clarke.

MAĐARSKA: Gulacsi – Botka, Orban, Dardai (od 75. Szalai) – Bolla (od 86. Z. Nagy), Schaefer, Styles (od 61. A. Nagy), Kerkez (od 86. Csoboth) – Sallai, Szoboszlai – Varga (od 75. Adam). Izbornik: Marco Rossi.

Žuti kartoni: McTominay (Škotska), Orban, Styles, Schaefer (Mađarska)