Luka Cindrić u utakmici protiv Islanda (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

Na krilima virtuoza Luke Cindrića Hrvatska uvjerljivo pobijedila Island sa 7 razlike

Na pogon glavne hrvatske rukometne osovine Luka Cindrić – Igor Karačić te brzog Manuela Štrleka i u nastavku utakmice preporođenog vratara Ivana Stevanovića i mladog Marka Mamića, Hrvatska je stigla do važne pobjede protiv Islanda.

U susretu 2. kola A skupine Europskog rukometnog prvenstva hrvatska reprezentacija je u splitskoj Spaladium Areni pobijedila Island 29-22 i  nakon dva kola ima maksimalan broj bodova.

Junak utakmice bio je virtuoz Luka Cindrić koji je odigrao svoju najbolju utakmicu dosad za Hrvatsku te na najbolji način zamijenio Domagoja Duvnjaka. Uz odličnu hrvatsku igru, posebice u drugom poluvremenu, sjajna je bila i splitska publika koja je svojim navijanjem dizala hrvatske igrače.

A publiku je uoči i na poluvremenu utakmice svojim pjesmama zagrijavao uvijek raspoloženi zadarski pjevač Mladen Grdović.

Luka Stepančic
Luka Stepančić bio je odličan i protiv Islanda / Foto:Hina

Island se još jednom pokazao kao ‘stara mušterija’ hrvatskih rukometaša. Na velikim natjecanjima (OI, SP, EP) Hrvatska nikada nije izgubila od Islanda. U sedam utakmica igranih na olimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima ostvarili smo šest pobjeda i jedan remi. Islanđani su Hrvatsku dobili samo jednom i to u prvom međusobnom srazu, 1993. godine u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo u Hafnarfjorduru sa 24-22.

Nakon neuvjerljivog prvog poluvremena, odabranici Line Červara su ‘slomili’ Island furioznim otvaranjem drugog dijela. U prvih 12 minuta nastavka Hrvatska je napravila seriju 8-2 i pobjegla na velikih 22-15. U 52. minuti imali smo i fantastičnih osam razlike (26-18), a na koncu je završilo 29-22.

Hrvatsku je do druge pobjede predvodio Luka Cindrić sa sedam golova, Manuel Štrlek je zabio pet, dok su Igor Karačić, Luka Stepančić i Marko Mamić postigli po četiri gola. Ivan Stevanović sakupio sedam obrana, sve u drugom poluvremenu.Slavlje nakon Islanda

U suparničkim redovima najefikasniji su bili Aron Palmarsson s pet golova, Arnor Thor Gunnarsson sa četiri, te Omar Ingi Magnusson i Janus Dadi Smarason sa po tri gola.

U drugom susretu iz ove skupine Švedska je pobijedila Srbiju 30-25. Šveđani su upisali prvu pobjedu, a Srbi drugi poraz te sada imaju samo teoretske šanse za prolaz. Unatoč konačnih +5 za Šveđane, Srbi su sedam minuta prije kraja kod rezultata 23-22 za Šveđane promašili čistu kontru za poravnanje, a potom su primili tri gola. Skandinavci su 9. minuti stigli do vodstva 8-3, a sve do sredine drugog dijela stalno su imali prednost od četiri-pet golova.

Švedska je četverostruki prvak Europe, a ovom pobjedom su izborili drugi krug jer su u prvoj utakmici poraženi s dva razlike od Islanđana, pa u mogućem krugu tri ekipe imaju pozitivnu gol-razliku.

Švedsku su do pobjede predvodili Albin Lagergren s pet golova, dok su po četiri postigli Johan Jakobsson, Niclas Ekberg i Lukas Nilsson. Sjajnu predstavu pružio je i švedski vratar Mikael Appelgren koji je meč završio sa 19 obrana. U selekciji Srbije istaknuo se Nemanja Ilić s pet golova, dok je Petar Nenadić postigao četiri pogotka.

Na ljestvici vodi Hrvatska sa četiri boda, Island i Švedska imaju po dva boda, dok je Srbija posljednja bez bodova.

U posljednjem kolu 16. siječnja sastaju se Srbija i Island, te Hrvatska i Švedska.