Ministrica Pejčinović Burić: Dobro je jednom godišnje okupiti sve diplomate

U povodu dvodnevne konferencije veleposlanika, generalnih konzula i otpravnika poslova Republike Hrvatske, premijer Andrej Plenković i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić upriličili su u Vladi primanje za njezine sudionike.

U razgovoru za Dnevnik ministrica je rekla kako su nakon tri godine stanke odlučili da ove konferencije uvedu kao redovnu praksu. Dobro je jednom godišnje okupiti sve diplomate i prenjeti im naše mišljenje o aktualnim pitanjima globalne politike i nacionalnih prioriteta u vanjskoj politici – u našem slučaju – u vanjskoj i europskoj politici, izjavila je ministrica. Istaknula je kako se današnji prvi dan konferencije pokazao kao pun pogodak, piše.

Prvog dana konferencije razgovaralo se o temama vezanima uz sigurnost, kulturu, obrazovanje, gospodarsku diplomaciju, odnose sa Hrvatima izvan Hrvatske, rekla je ministrica. Za sutra je najavila vrlo specijalizirane vanjsko-političke teme o kojima će se razgovarati s predsjednicom Kolindom Grabar -Kitarović, premijerom Andrejom Plenkovićem, predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem te ministrom obrane Damirom Krstičevićem, piše vijesti.hrt.hr

Danas kad je Hrvatska u EU, NATO-u i u današnjem globaliziranom,  teško je odvojiti naše nacionalne interese od međunarodnih. Ovo je prilika da se iz prve ruke čuje što o tome misle i strana koja zastupa naše interese i hrvatski dužnosnici, istaknula je ministrica.

Na pitanje jesu li hrvatski vanjskopolitički ciljevi i nacionalni interesi bili jasno vidljivi i u dosadašnjem rada veleposlanika, ministrica je rekla da, ako se pogleda unatrag 25 vide se veliki rezultati. Ostvarili smo strateške interese članstva u EU i NATO-u, ušli smo u sve relevantne međunarodne institucije… mislim da možemo biti zadovoljni, izjavila je ministica. Međutim, istaknula je, sada dolazi drugo vrijeme gdje treba repozicionirati Hrvatsku, jače raditi na nekim strateškim interesima.

Nova konzularna predstavništva u Vitezu i Livnu
Ministrica Pejčinović Burić za jesen je najavila otvaranje konzularnih predstavništava u Livnu i Vitezu. Te dva predstavništva otvaraju se na traženje Hrvata iz BiH kako bi na adekvatan način mogli zadovoljiti administrativne usluge koje ona pružaju. Briga o Hrvatima izvan Hrvatske jedan je od prioriteta naše vanjske politike, istaknula je ministrica.

Fenix-magazin/MD/vijesti.hrt.hr

Povezano

Kolona vozila na naplati Lučko/ Foto: Hina
AKO PUTUJETE U HRVATSKU: Pojačan promet prema moru, mogući zastoji i kolone
Bolnica (ILUSTRACIJA)/ Foto: Hina
HZJZ: Ovo je i dalje među vodećim uzrocima smrti u Hrvatskoj
„MLADI ZA DOMOVINU“: U Zagrebu 25. lipnja prvi Susret mladih hrvatskih povratnika – nastupa Nika Pastuović
Predstavljanje knjige / Foto: Fenix (S.Š.)
DNEVNIČKI ZAPISI: Na Hrvatskom vojnom učilištu predstavljena knjiga umirovljenog pukovnika Duje Vlastelice
Javna rasprava / Foto: MDU
DEMOGRAFSKO BOGATSTVO: Hrvatska želi potaknuti povratak hrvatskih iseljenika i njihovih potomaka
UHIĆEN U HRVATSKOJ: 72-godišnjak osumnjičen za ratni zločin protiv civilnog stanovništva