Nogometaši Francuske (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

MILANO: Francuska pobijedila Španjolsku i osvojila Ligu nacija, Italija treća; Busquets najbolji igrač, a Mbappe najbolji strijelac završnice

Kapetan španjolske nogometne reprezetacije Sergio Busquets proglašen je najboljim igračem završnog turnira Lige nacija 2021. godine.

Španjolska je na koncu osvojila drugo mjesto nakon što je u finalu izgubila od Francuske sa 1-2.

“Busquet je kontrolirao obje utakmice, diktirao igru ​​i učinio igrače oko sebe boljim,” kazao je Robbie Keane, UEFA-in tehnički promatrač.

Nakon španjolske pobjede protiv Italije u polufinalu, talijanske novine La Gazzetta dello Sport proglasile su ga “maestrom”. Jednako dobro je odigrao i u finalu gdje je asistirao Mikelu Oyarzabalu za vodeći gol “Furije”.

Barcelonin veznjak je naslijedio Portugalca Bernarda Silvu iz Manchester Cityja koji je osvojio nagradu za igrača turnira 2019. godine nakon što je predvodio Portugal do naslova.

Nagradu za najboljeg strijelaca završnice Lige nacija dobio je francuski napadač Kylian Mbappe koji je upisao dva pogotka i dvije asistencije.

Iza njega ostali su Španjolac Ferran Torres i Francuz Karim Benzema koji su također postigli po dva gola, ali nisu imali asistencije.

Dodajmo i kako su Francuzi pobjedom protiv Španjolske produžili niz bez poraza na 25 natjecateljskih utakmica, što im je drugi najduži niz u povijesti.

Bolji su bili tek u razdoblju od 1994. do 1999. kada su spojili 27 utakmica bez poraza.

Ranije smo objavili:

Aktualni svjetski nogometni prvaci Francuzi pobjednici su drugog izdanja Lige nacija nakon što su u finalu u Milanu pobijedili Španjolsku sa 2-1.

Francuska je tako postala drugi pobjednik Lige nacija, nakon Portugala koji je slavio u prvom izdanju 2019. godine.

Nakon što su u polufinalu okrenuli 0-2 protiv Belgije pobijedivši sa 3-2, “Tricolori” su i u finalu stigli do pobjede preokretom. Ovoga puta nadoknadili su pogodak zaostatka, a sva tri gola na utakmici pala su u nastavku susreta.

Španjolska je povela u 64. minuti golom Mikela Oyarzabal, dvije minute kasnije izjednačio je Karim Benzema, a pobjedu Francuzima donio je Kylian Mbappe u 80. minuti.

U ranije odigranom susretu za treće mjesto Italija je u Torinu identičnim rezultatom pobijedila Belgiju.

I Španjolska i Francuska izvršile su dvije zamjene u svojim sastavima u odnosu na polufinale. Kod “Furije” su priliku dobili Eric Garcia i Rodri umjesto Paua Torresa i Kokea u vezni red, dok su kod Francuza od prve minute zaigrali Presnel Kimpembe umjesto Lucasa Hernandeza, te Aurelien Tchouameni umjesto Adriena Rabiota koji je pozitivan na koronavirus.

Žestoko je krenulo na obje strane. Već u petoj minuti Francuska je imala sjajnu priliku. Benzema je na Pogbinu asistenciju izašao sam ispred Simona, zaobišao ga je, ali je otišao previše u stranu i njegovu povratnu loptu Španjolci su očistili. U 12. minuti zaprijetio je na drugoj strani Ferran Torres, ali je pucao ravno u Llorisa. Nažalost, igrao je ubrzo utihnula i to je bilo praktički sve u prvom dijelu.

Srećom, nastavak je donio daleko zanimljiviju predstavu. Prvo velko uzbuđenje vidjeli smo u 64. minuti kada je Theo Hernandez pucao pogodivši vratnicu. Španjolci su uzvratili kontrom i vodstvom. Sergio Busquets je sjajno uposlio Mikela Oyarzabala koji je prošao Dayota Upamecana i lijepim udarcem u donji desni kut svladao francuskog vratara.

No radost “Furije” kratko je trajala. Samo dvije minute kasnije Benzema je izjednačio pogodivši sa 16 metara u suprotne rašlje. U 80. minuti Francuzi su u potpunosti okrenuli rezultat. Hernandez je uposlio Mbappea koji je izašao sam ispred Llorisa i zabio za 2-1. Španjolci su signalizirali zaleđe, no VAR je pokazao kako je napadač PSG-a bio u ispravnoj poziciji.

Odabranici Luisa Enriquea bili su korak do izjednačenja u 89. minuti. Ponovo je pucao Oyarzabal, no Lloris je sjajno reagirao. U posljednjim trencima susreta Llorios je još jednom fantastično reagirao obranivši Pinov udarac.

U susretu za treće mjesto Italija je u Torinu na stadionu Juventusa pobijedila Belgiju sa 2-1.

Golove za aktualne europske prvake zabili su Nicolo Barella (47) i Domenico Berardi (65-11m), dok je pogodak za brončane s posljednjeg SP-a zabio Charles De Ketelaere (86).

Dodajmo i kako su Belgijanci tijekom susreta tri puta gađali okvir suparničkog gola. U 25. minuti Alexis Saelemaekers je pogodio vratnicu, u 61. minuti vratnicu je pogodio i Michy Batshuayi, dok je Yannick Carrasco u 82. minuti pogodio stativu.

Dodajmo kako je u prvom izdanju Lige nacija slavio Portugal nakon što je u finalu pobijedio Nizozemsku sa 1-0.

Treće mjesto osvojila je Engleska koja je boljim izvođenjem jedanaesteraca porazila Švicarsku sa 6-5 nakon što je susret završio bez golova.

ŠPANJOLSKA – FRANCUSKA 1-2

MILANO. Stadion San Siro; Sudac: Anthony Taylor (Engleska);

Strijelci: 1-0 Oyarzabal (64), 1-1 Benzema (66), 1-2 Mbappe (81)

Žuti kartoni: Laporte / Pogba, Kounde, Mbappe

Crveni kartoni: –

ŠPANJOLSKA: Simon – Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Marcos Alonso – Gavi (od 75. Gavi), Busquets, Rodri (od 84. Fornals) – Ferran Torres (od 84. Merino), Oyarzabal, Sarabia (od 61. Pino). Izbornik: Luis Enrique (Špa)

FRANCUSKA: Lloris – Kounde, Varane, Kimpembe – Pavard (od 79. Dubois), Pogba, Tchouameni, T. Hernandez – Griezmann (od 90+2. Veretout) – Benzema, Mbappe. Izbornik: Didier Deschamps (Fra)

FINALE:
Španjolska - Francuska 1-2 (Oyarzabal 64 / Benezema 66, Mbappe 80)

ZA 3. MJESTO:
Italija - Belgija      2-1 (Barella 47, Berardi 65-11m / De Ketelaere 86)

POLUFINALE:
Četvrtak, 7. listopada (Torino):
Belgija - Francuska    2-3 (Carrasco 37, Lukaku 40 / Benzema 62, Mbappe 69-11, T.Hernandez 90)