Marijo Gavranović u dresu Švicarske (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

Liga nacija: Švicarska s 3 gola Seferovića deklasirala Belgiju i pridružila se Portugalu i Engleskoj

Nakon Portugala i Engleske plasman na završni turnir Lige nacija osigurala je i Švicarska koja je u odlučujućem susretu skupine 2 u Luzernu deklasirala Belgiju sa 5-2.

Osvajači bronce s posljednjeg svjetskog prvenstva u Rusiji su u Švicarsku doputovali s tri boda više, a nakon svega 17 minuta imali su i dva gola prednosti. Međutim, to im nije bilo dovoljno. Švicarci su u nastavku susreta fantastičnim preokretom zabili pet golova za uvjerljivu pobjedu i plasman na Final Four.

Belgija je povela već u 3. minuti golom Thorgana Hazarda koji je iskoristio veliku pogreški domaćeg braniča Nica Elvedija. Branič Borussije Moenchengladbach je vraćao loptu svom vrataru, a njegovo neoprezno dodavanje iskoristio je Thorgan Hazard, mlađi brat zvijezde Chelsea Edena Hazarda. Isti je igrač u 17. minuti zabio za 2-0 sjajnim udarcem s ruba kaznenog prostora.

Međutim, Švicarska je do konca poluvremena okrenula rezultat. Na 1-2 je smanjio Ricardo Rodriguez iz kaznenog udarca u 26. minuti, pet minuta kasnije izjednačio je Haris Seferović, a napadač Benfice je u 44. minuti svojim drugim golom doveo domaćine u vodstvo. U nastavku susreta domaćin je zabio još dva gola. Na 4-2 je povisio Elvedi u 62. minuti iskupivši se za pogrešku kod prvog belgijskog gola, a fantastičnu partiju Sefereović je okrunio svojim trećim golom na utakmici u 84. minuti.

Obje reprezentaacije zaključile su natjecanje u skupini sa po devet bodova, ali dalje idu Švicarci zbog boljeg međusobnog skora. U prvom susretu Belgijanci su slavili 2-1, a Švicarci su im uzvratili s pobjedom 5-2.

Plasman na završni turnir Lige nacija, koji će se igrati od 5. do 9. lipnja iduće godine osigurali su Portugal i Engleska, dok će zadnji putnik biti Francuska ili Nizozemska.

Englezi su prvo mjesto u skupini 4 izborili pobjedom protiv Hrvatske (2-1)  zaključivši natjecanje u skupini sa sedam bodova, Španjolska je sakupila šest, a Hrvatska četiri boda.

Portugal je osvojio 1. mjesto u skupini A ispred Italije i Poljske. Portugalci imaju sedam bodova, Italija pet, a Poljska jedan bod, a u zadnjem dvoboju iz ove skupine Portugalci u utorak dočekuju Poljake.

Posljednjeg putnika na FF doznat ćemo u ponedjeljak kada se u Gelsenkirchenu sastaju Njemačka i Nizozemska. Njemačka će bez obzira na ishod ove utakmice ostati zadnja i seli u niži rang natjecanja, dok je Nizozemcima dovoljan i bod kako bi osvojili prvo mjesto. Trenutačno vode svjetski prvaci Francuzi sa sedam bodova, Nizozemska ima šest bodova, ali i bolji međusobno skor od ‘Tricolora’, dok je Njemačka na začelju s jednim bodom.

Bez obzira što Njemačka nema izgleda za pomak sa začelja ljestvice, ‘elfu’ pobjeda osigurava poziciju nositelja prilikom skorašnjeg ždrijeba skupina za EP 2020. godine.

Završni turnir će gotovo sigurno biti u Portugalu. U ožujku ove godine UEFA-i su kandidature za domaćinstvo priložili Portugal, Italija i Poljska, a kako su Portugalci u subotu navečer remijem kod Italije jedini osigurali Final Four, stekli su se uvjeti za domaćinstvo. UEFA to treba i službeno potvrditi. Portugal je prijavio Porto i Guimaraes.

Polufinalni susreti igrat će se 5. i 6. lipnja 2019. godine, a finale i susret za treće mjesto 9. lipnja.

Skupina 2
Švicarska - Belgija 5-2 (Rodriguez 26-11m, Seferović 31, 44, 84, Elvedi 62) / T.Hazard 2, 17)
1. Švicarska       4  3  0  1  14-5   9
2. Belgija         4  3  0  1   9-6   9
3. Island          4  0  0  4  1-13   0