LIGA NACIJA: Fantastična Njemačka deklasirala Italiju, Mađarska u gostima ponizila Englesku

U jednom od nogometni klasika, sudaru bivših svjetskih prvaka, Njemačka je u Mönchengladbachu pobijedila Italiju sa 5-2 izjednačivši najveću pobjedu u međusobnim susretima, dok je u drugom susretu iz skupine Mađarska deklasirala Englesku sa 4-0 ostvarivši prvu pobjedu na “Otoku” nakon 1953.

Njemačka je odigrala sjajnu utakmicu protiv aktualnih europskih prvaka i nakon 70 minuta igre vodila je 5-0. “Elf” je u posljednjim minutama spustio nogu s gasa dozvolivši “Azzurrima” da s dva gola izbjegnu najteži poraz u povijesti međusobnih susreta i izjednače rekordni poraz od Nijemaca iz studenog 1939. godine.

Strijelci za domaćine bili su Joshua Kimmich (10), Ilkay Gundogan (45+4-11m), Thomas Muller (51), Timo Werner (68, 69). Za Italiju je zabio Wilfried Gnonto u 78. minuti postavši najmlađi strijelac u povijesti “Azzurra”. Mladi napadač Zuricha je zabio gol sa 18 godina i 222 dana oborivši rekord Brunea Nicolea koji je imao 18 godina i 258 dana kada je zabio za “Azzurre” u studenom 1958. protiv Francuske (2-2).  U posljednjim trenucima susreta Alessandro Bastoni je postavio konačan rezultat.

Bilo je to tek treće slavlje “Elfa” protiv “Azzurra” u posljednjih 12 međusobnih ogleda. Njemačka je zadnji put bila bolja u četvrtfinalu EP-a 2016. godine kada je u Bordeauxu pobijedila boljim izvođenjem jedanaesteraca, a iste je godine  dobila i prijateljsku utakmicu u Munchenu sa 4-1. Prije toga zadnju pobjedu je upisala u lipnju 1995. u prijateljskoj utakmici u Zurichu.

Dodajmo i kako je Njemačka posljednji put u nekoj službenoj utakmici zabila Italiji više od jednog gola, davne 1970. u polufinalu SP-a (4-3).

Počelo je sjajno za odabranike Hansija Flicka. Domaćin je poveo već u desetoj minuti golom Joshue Kimmicha. U 33. minuti opasno je zaprijetio Jonas Hofmann, no Gianluigi Donnarumma je bio siguran.

U završnici prvog dijela njemačka vrsta je imala još dvije odlične prilike, u 39. minuti je pucao Leroy Sane, a minutu kasnije i Timo Werner, ali je talijanska jedinica ob puta sjajno reagirala. No, u posljednjim trenucima prvog dijela niti Donnarumma nije mogao ništa. Alessandro Bastoni je oborio Hofmanna, a sudac Istvan Kovacs je okazao na bijelu točku. Ilkay Gundogan je bio siguran za 2-0.

U nastavku susret uslijedio je pravi potop aktualnih europskih prvaka. Muller je u 51. minuti zabio za 3-0, a da bi Werner u dvije minute zabio dva goa (68, 69). Do kraja susreta Gnonto i Bastoni su tek malo ublažili debakl.

U drugom susretu iz ove skupine Mađarska je na stadionu Molineux u Wolverhampton “razbila” europskog doprvaka Englesku sa 4-0. Bila je to prva mađarska pobjeda na “Otoku” nakon davne 1963. godine kada je “Laka konjica” na Wembleyju deklasirala “Gordi Albion” sa 6-3. Tada je to bila prva pobjeda jedne strane momčadi protiv Gordog Albiona u engleskom nogometnom hramu.

Mađarska je dobila Engleze i u prvom susretu 4. lipnja u Budimpešti, također za povijest, prvi put nakon 60 godina. U čudesnoj večeri mađarskog nogometa strijelci su bili Roland Sallai (16, 70), Zsolt Nagy (80) i Daniel Gazdag (89).

Mađari nakon četiri kola iznenađujuće vode sa sedam bodova ispred tri bivša svjetska prvaka. Njemačka je druga sa šest bodova, Italija ima pet, a Engleska je na dnu ljestvice s dva boda.

U skupini 4 Nizozemska je pobijedila Wales sa 3-2 zadržavši prvo mjesto.

Domaćin je poveo 2-0, gosti su izjednačili, a pobjedu “Oranju” donio je Memphis Depay u četvrtoj minuti nadoknade. Za Nizozemsku su zabili i Noa Lang (17), te Cody Gakpo (23), a za goste Brennan Johanson (26) i Gareth Bale (90+2-11m).

Belgija je na gostovanju porazila Poljsku sa 1-0 golom Michyja Batshuayjia iz 16. minute.

Na ljestvici vodi Nizozemska sa 10 bodova, Belgija ima sedam, Poljska četiri, a Wales jedan.

Rezultati susreta Lige nacija:

LIGA A
Skupina 3
Njemačka - Italija  5-2 (Kimmich 10, Gundogan 45-11m, Muller 51, Werner 68, 69 / Gnonto 78, Bastoni 90+3(
Engleska - Mađarska 0-4 (Sallai 16, 70, Nagy 80, Gazdag 89)

LJESTVICA:
1. Mađarska    4    2    1    1    7-3    7
2. Njemačka    4    1    3    0    8-5    6
3. Italija     4    1    2    1    5-7    5
4. Engleska    4    0    2    2    1-6    2

Skupina 4
Nizozemska - Wales  3-2 (Lang 17, Gakpo 23, Depay 90+4 / Johnson 26, Bale 90+2-11m)
Poljska - Belgija   0-1 (Batshuayi 16)