Arhivska fotografija kapetana Dinama i S. Makedonije Adriana Ademija / Foto: Hina

KVALIFIKACIJE ZA SP 2022.: Arijan Ademi sa S.Makedonijom šokirao Njemačku, BiH na Grbavici izgubila od Francuske

Nogometna reprezentacija Sjeverne Makedonije priredila je senzaciju pobijedivši u Duisburgu Njemačku sa 2-1, dok su Francuska, Engleska, Italija i Španjolska ostvarile pobjede u nastavku kvalifikacija za SP 2022. godine.

Premda Njemačka već neko vrijeme ne podsjeća na reprezentaciju koja je četiri puta bila svjetski prvak, posljednji put 2016. u Brazilu, trijumf Makedonaca u susretu 3. kola J skupine je senzacija.

Domaćin je dominirao, no gosti su poveli u sudačkoj nadoknadi prvog dijela golom Gorana Pandeva. Makedonski kapetan je povukao kontru, a na koncu je i sam zatresao mrežu. Izjednačio je Ilkay Gundogan iz jedanaesterca u 62. minuti i kada se činilo kako će “elf” okrenuti rezultat, gosti su stigli do nove prednosti.

Senzacija u Duisburgu

Kapetan Dinama Arijan Ademi je proigrao Eljifa Elmasa koji je u 85. pogodio pored Marca-Andrea ter Stegena za jednu od najvećih makedonskih pobjeda i prekid niza od 17 uzastopnih njemačkih pobjeda u kvalifikacijama za World Cup. Ademi je igrao cijeli susret baš kao branič Rijeke Darko Velkovski.

U ranije odigranom susretu Armenija je odličnoj utakmici pobijedila Rumunjsku sa 3-2 ostvarivši i treću pobjedu u skupini pa sada vodi ispred “elfa”.

Zanimljivo, svih pet golova je palo u drugom poluvremenu. Domaćin je poveo, Rumunjska se vratila s dva gola u nizu, no u 78. minuti je ostala s igračem manje nakon što je isključen George Puscas. Armenija je s igračem više u posljednjim minutama zabila dva gola izborivši pobjedu.

Za Armeniju su zabili Eduard Spertsjan (56), Varazdat Harojan (86) i Tigran Barseghjan (89-11m), dok je oba gola za Rumunjsku zabio Alexandru Cicaldau (62, 72). Island je na gostovanju pobijedio Lihtenštajn sa 4-1.

Na ljestvici vodi Armenija s devet bodova, Njemačka i Sjeverna Makedonija imaju po šest, Rumunjska i Island po tri, a Lihtenštajn je na začelju bez bodova.

Aktualni svjetski prvaci Francuzi, te bivši svjetski prvaci Englezi, Španjolci i Talijani nisi dozvolili iznenađenja ostvarivši nove pobjede.

Francuska bolja od BiH

Francuska je u susretu D skupine na Grbavici pobijedila Bosnu i Hercegovinu sa 1-0, a pogodak odluke zabio je Antoinea Griezmann u 61. minuti. Adrien Rabiot je ubacio, a napadač Barcelone glavom pogodio mrežu Ibrahima Šehića.

U drugom susretu Ukrajina i Kazahstan su odigrali 1-1.

Francuska sada vodi na ljestvici sa sedam bodova, Ukrajina ima tri, Finska dva, a BiH i Kazahstan po jedan bod.

Prvi suparnik hrvatske reprezentacije na EURO-u, Engleska je u susretu skupine I pobijedila sa 2-1 Poljsku koja je bila bez najboljeg igrača Roberta Lewandowskog.

“Gordi Albion” je poveo u 19. minuti golom Harryja Kanea iz kaznenog udarca, a izjednačio je Jakub Moder u 58. minuti iz prvog poljskog udarca prema engleskim vratima. Tri boda domaćinu donio je Harry Maguire u 85. minuti.

Engleska je tako produžila niz bez poraza u kvalifikacijama za SP na 24 utakmice, a zadnji poraz doživjeli su od Ukrajine 2009.  Bio je to i 20. međusobni susret, a Poljska je slavila samo jednom, davne 1973.

Engleska vodi na ljestvici skupine s devet bodova ispred Mađarske sa sedam, Albanija ima šest, dok je Poljska ostala na četiri boda.

U skupina C Italija je na gostovanju porazila Litvu sa 2-0 golovima Stefana Sensija (48) i Cire Immobilea (90+4-11m).

Ovom pobjedom talijanska vrsta je pod vodstvom Roberta Mancinija nanizala čak 25 utakmice bez poraza, pri čemu na 18 susreta nije primila gol. Posljednji poraz su doživjeli u rujnu 2018. u Lisabonu od Portugala (0-1) u Ligi nacija.

Najduži niz bez poraza “Azzurri su ostvarili od studenog 1935. do srpnja 1939. kada su nanizali 30 susreta bez poraza.

Sjeverna Irska i Bugarska su remizirale bez golova. Italija vodi na ljestvici s devet boodva ispred Švicarske koja ima šest bodova i utakmicu manje.

Dani Olmo strijelac

U skupina B Španjolska je pobijedila Kosovo sa 3-1, a ponovo je među strijelcima bio Dani Olmo.

Kosovo je 34 minute odoljevalo španjolskim napadima, a onda je “nokautirano” za dvije minute. Prvo je Olmo u 34. minuti majstorski pogodio za 1-0, a u 36. minuti Ferran Torres je pogodio za 2-0. Kosovo je smanjilo u 70. minuti golom Besara Halimija, no pet minuta kasnije Gerar Moreno je vratio utakmicu u “sigurne vode” za domaćina.

Na ljestvici vodi Španjolska sa sedam bodova ispred Švedske koja ima bod manje i utakmicu manje.

U Skupina F Škotska, još jedan od hrvatskih suparnika na skorašnjem EP-u, je bez većih problema porazila Farske Otoke sa 4-0. Strijelci su bili John McGinn (7, 53), Ch

Rezultati susreta 3. kola kvalifikacija za Svjetsko nogometno prvenstvo 2022. igranih u srijedu:

SKUPINA B
Grčka - Gruzija 1-1 (Kakabadze 76-ag / Kvaratshelia 78)
Španjolska - Kosovo 3-1 (Olmo 34, Ferran Torres 36, Moreno 75 / Halimi 70)

Sj. Irska - Bugarska 0-0
Litva - Italija 0-2 (Sensi 48, Immobile 90+4-11m)

SKUPINA D
Ukrajina - Kazahstan 1-1 (Jaremčuk 20 / Mužikov 59)

SKUPINA F
Moldavija - Izrael 1-4 (Carp 29 / Zahavi 45+2, Solomon 57, Dabbur 64, Natcho 66)
Škotska - Farski Otoci 4-0 (McGinn 7, 53, Adams 60, Fraser 70)
Austrija - Danska 0-4 (Olsen 58, 74, Maehle 63, Hojbjerg 67)

SKUPINA I
Engleska - Poljska 2-1 (Kane 19-11m, Maguire 85 / Moder 58)
San Marino - Albanija 0-2 (Manaj 63, Uzuni 85)
Andora - Mađarska 1-4 (Pujol 90+3-11m / Fiola 45+2, Gazdag 51, Kleinheisler 58, Nego 90)

SKUPINA J
Armenija - Rumunjska 3-2 (Spertsjan 56, Harojan 87, Barsegjan 89-11m / Cicaldau 62, 72)
Lihtenštajn - Island 1-4 (Frick 79 / Saeversson 12, Bjarnason 45+1, Palsson 77, Sigurjonsson 90+4)
Njemačka - Sj. Makedonija 1-2 (Gundogan 63-11m / Pandev 45+2, Elmas 85)
6. Lihtenštajn    3    0  0  3    1-10    0

e Adams (60), Ryan Fraser (70), a Kieran Tierney je upisao tri asistencije.

Identičnim rezultatom je lider skupine Danska na gostovanju porazila Austriju, a golove su zabili Andreas Olsen (58, 74), Joakim Maehele (64), Pierre-Emile Hojberg (67).

Danska vodi na ljestvici skupine s tri pobjede, a Škotska je druga s pet bodova.