Arhivska snimka hrvatskih košarkaša / Foto: Hina

KVALIFIKACIJE ZA EUROBASKET 2021: Hrvatski košarkaši slavili u Nizozemskoj, Roko Ukić najefiksaniji

Hrvatska košarkaška reprezentacija ostvarila je i drugu pobjedu u kvalifikacijama za EuroBasket 2021. svladavši u ponedjeljak na gostovanju u Almereu reprezentaciju Nizozemske sa 69-59 (18-21, 20-14, 9-16, 22-8).

Roko Ukić sa 14 koševa i šest asistencija, Mateo Drežnjak sa 13 poena i Darko Planinić sa 12 koševa i šest skokova bili su najistaknutiji pojedinci u hrvatskoj reprezentaciji. Po osam koševa postigli su Roko Rogić, Željko Šakić i Pavle Marčinković.

Yannick Franke sa 11 koševa te Charlon Kloof i Keye van der Vuurst de Vries sa po 10 poena bili su najefikasniji u domaćoj reprezentaciji.

Hrvatska je do pobjede u Nizozemskoj došla čvrstom obranom, kojom su natjerali suparnika na 16 izgubljenih lopti. Posebno dobro su izabranici Veljka Mršića zaustavili nizozemske napade u posljednjoj četvrtini i u završnih pet i pol minuta utakmice. Tad su napravili završnih 14-4 i na kraju ostvarili uvjerljivu pobjedu te kompenzirali loš napadački učinak iz prvih pet i pol minuta drugog poluvremena u kojima su ostali bez koša.

Hrvatska je u završnih 3:19 minuta ušla s minimalnim vodstvom 60-59. Nizozemci su do kraja utakmice ostali bez ubačaja, a Šakić, Marčinković, Drežnjak i Rogić svojim su koševima odveli hrvatsku reprezentaciju do pobjede kojom su izabranici Veljka Mršića napravili veliki korak ka plasmanu na EuroBasket na koji će otići tri najbolje reprezentacije iz svake kvalifikacijske skupine.

Hrvatska je vodeća reprezentacija skupine D sa maksimalnim učinkom 2-0. Nizozemska je druga sa 1-1, a Švedska i Turska imaju po jedan poraz.

Sljedeće utakmice u kvalifikacijama za EuroBasket 2021. hrvatski košarkaši će imati za devet mjeseci, kad će 26. studenoga biti domaćini reprezentaciji Turske, a tri dana poslije gostovati u Švedskoj.