Slavlje igrača BiH nakon pobjede nad Islandom / Foto: FENA (A. Kajmovic)

KVALIFIKACIJE ZA EURO 2024.: Engleska slavila u Napulju, BiH pregazila Island, Sj. Makedonija savladala Maltu

Na otvaranju kvalifikacija za EURO 2024. godine, engleska nogometna reprezentacija je u Napulju u susretu skupine C pobijedila Italiju sa 2-1 uzvrativši “Azzurrima” za poraz u finalu posljednjeg europskog prvenstva.

Već prvi dan kvalifikacija za EURO 2024. godine u Njemačkoj donio je pravu “poslasticu”. Reprizu posljednjeg finala europskog prvenstva, okršaj Italije i Engleske u Napulju.

“Azzurri” su u finalu posljednjeg EURO-a na Wembleyju nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca pobijedili “Gordi Albion”. Englezi su im sada uzvratili na vrućem talijanskom jugu, na stadionu Diaga Armande Maradone.

Gosti su sjajno otvorili susret. U 12. minuti je Jude Bellingham imao lijepu priliku, ali je Gianluigi Donnarumma obranio njegov udarac odbivši loptu u korner. No, u idućoj akciji Engleska je povela, a pogodak je postigao Declan Rice.

U 32. minuti je zaprijetio Kalvin Phillips, ali je pucao pored gola. Deset minuta kasnije gosti su dobili kazneni udarac nakon što je Giovanni Di Lorenzo igrao rukom. Srpski sudac Srđan Jovanović je prvo pokazao da se igra dalje, ali je nakon poziva iz VAR sobe promijenio odluku.

Kazneni udarac je izveo Harry Kane pogodivši za 2-0. Bio je to njegov 54. gol u engleskom dresu čime je postao najbolji strijelac u povijesti “Gordog Albiona”. Iza njega je ostao Wayne Rooney sa 53 gola, dok je na trećem mjestu Bobby Charlton sa 49 golova.

Italija je uspjela smanjiti u 56. minuti, a pogodak je postigao 23-godišnji Mateo Retegui u svom prvom nastupu u dresu “Azzurra”. Retegu je rođen u Argentini, igra za Boca Juniorse i nikada nije bio u Italiji, no njegova baka je Talijanka, pa je prihvatio poziv talijanskog izbornika Roberta Mancinija.

U 80. minuti gosti su ostali s igračem manje nakon gluposti Lukea Shawa. Branič Manchester Uniteda je u svega 54 sekunde zaradio dva žuta kartona i tako ugrozio englesku pobjedu. Usprkos pritisku Italija ipak, nije uspjela izjednačiti.

Sj. Makedonija savladala Maltu

U drugom susretu iz ove skupine Sjeverna Makedonija je istim rezultatom pobijedila Maltu. Sva tri gola pala su u drugom dijelu, za domaćine su zabili Eljif Elmas (66) i Darko Churlinov (72), a za goste Yannick Yankam.

Bila je to večer u kojoj je rekord postavio i Cristiano Ronaldo postavši igrač s najviše reprezentativnih nastupa u povijesti. CR7 je zaigrao od prve minute za Portugal u susretu protiv Lihtenštajna na otvaranju kvalifikacija za EURO 2024. godine upisavši 197. nastup u nacionalnom dresu.

Do večerašnjeg ogleda dijelio je rekord s kuvajtskim napadačem Baderom Al-Mutawom.

Portugal je rutinski stigao do pobjede 4-0, a golove su zabili Joao Cancelo (8), Bernardo Silva (47), te Cristiano Ronaldo (51-11m, 63) koji je tako stigao i do 120 golova u portugalskom dresu.

BiH pregazila Island

Reprezentacija BiH FENA Foto Amer Kajmovic

U drugom susretu iz ove skupine Bosna i Hercegovina je u Zenici porazila Island 3-0 golovima Radea Krunića (14, 40) i Amara Dedića (63).

Slovačka i Luksemburg su odigrali bez golova.

U skupini H Danska je pobijedila Finsku sa 3-1, a junak domaće pobjede bio trostruki strijelac Rasums Hojlund (21, 82, 90+3). Za Finsku je zabio Oliver Antman (54).

– Zadovoljan što smo pobijedili, jer to daje moral momčadi za naredne utakmice. Moja je da spustimo euforiju, a to moram prenijeti na igrače, sve  dok se ne budemo kvalificirali ili, ne daj Bože, ispali – kazao je trener BiH Faruk Hadžibegić.

Njegovo je mišljenje, dodao je, a to je isticao i prije utakmice, kako je “matematika jednostavna, jer da bi bio siguran u plasman moraju pobijediti svih 10 utakmica”.

– Rekao sam kako mi nismo bolji, ali ni lošiji od ostalih…Mi, ni kao tim ni kao savez, nemamo iskustva igranja na velikim natjecanjima te ne možemo iz euforije ulaziti u katastrofu. To je još jedan segment koji moram vidjeti sa momčadi. Nama su današnji rezultati povoljni – istakao je Hadžibegić.

Podvukao je kako, ipak, nema želje ni potrebe, ali ni interesa da se bavi drugim reprezentacijama. Želi, ističe, samo osvajati bodove. Osim zadovoljstva igrom, dodao je, zadovoljan je i činjenicom da je Amar Dedić sam tražio da izađe, a što je vrlo važno za tako mladog igrača, da osjeti i kaže da ne može više.

– Island, apsolutno, nije loš. Island je sastavljen, isto kao i mi, praktično od 99 posto igrača koji igraju europske lige. Mi možemo imati probleme s Luksemburgom. Luksemburg nema nijednog igrača iz Luksemburga, njihova reprezentacija ima više utakmica Lige prvaka nego mi svi zajedno. Tako ne bih dozvoilio sebi luksuz da kažem da je Island slab. Međutim, naša je reprezentacija danas nastavila ono što su moje kolege, prije mene, započele i završile Ligu nacija na prvom mjestu. Mi smo bili u ritmu, a ja ću gledati da nešto nadogradim – najavio je Hadžibegić.

Pobjeda Slovenije

U ranije odigranom susretu iz ove skupine Slovenija je u Asani pobijedila Kazahstan sa 2-1.

Domaćin je poveo, no Slovenija je u drugom poluvremenu okrenula rezultat. Maksim Samorodov je doveo Kazahstan u vodstvo u 24. minuti. Izjednačio je David Brekalo u 47. minuti, a pobjedu gostima donio je Žan Vipotnik u 78. minuti.

Sjeverna Irska je na gostovanju porazila San Marino sa 2-0, a oba gola je zabio Dion Charles (24, 55).