Uzvratna utakmica 3. pretkola nogometne Konferencijske lige Rijeka - Hibernian (ILUSTRACIJA)/ Foto: Hina

KONFERENCIJSKA LIGA: Uvjerljiva Rijeka s PAOK-om za plasman u grupnu fazu

U uzvratu 3. pretkola UEFA Konferencijske lige nogometaši Rijeke su na svom stadionu pobijedili škotski Hibernian s 4-1 (1-0) i tako izborili nastup u posljednjem kvalifikacijskom kolu za ulazak u grupnu fazu ovog europskog natjecanja.

Vodeći pogodak za Rijeku postigao je Domagoj Pavičić u 36. minuti. Gosti su izjednačili u 56. minuti preko Kylea Magennisa, ali su 10 minuta poslije ostali s igračem manje, jer je zbog drugog žutog kartona isključen Darren McGregor.

Rijeka će za plasman u grupnu fazu igrati protiv solunskog PAOK-a koji je u četvrtak kao domaćin svladao irski Bohemians s 2-0 i tako nadoknadio pogodak zaostatka (1-2) iz prve utakmice odigrane u Dublinu. Strijelci za Grke bili su Schwab (4) i Biseswar (28).

Rijeka HNK
Uzvratna utakmica 3. pretkola nogometne Konferencijske lige Rijeka – Hibernian / Foto: Hina

Riječani su na Rujevici od prve minute pokazali da su odlučni ostvariti pobjedu pred nešto više od 4000 svojih navijača, koja im je donosila plasman u zadnje kvalifikacijsko kolo, s obzirom na to da su prije tjedan dana u Edinburghu odigrali 1-1.

Do prve izgledne prilike Rijeka je stigla u 29. minuti, kad je Abass pucao sa 15 metara, ali je njegov ne pretjerano snažan udarac završio u gostujućem bloku.

U 32. minuti su zaprijetili i Škoti, ali je Murphyjev opasan udarac obranio iskusni Andrej Prskalo.

Četiri minute poslije Rijeka je povela. Murić je bio začetnik akcije odličnom loptom za Ampema, koji je vanjskim dijelom stopala s lijeve strane ubacio u srce kaznenog prostora, gdje je natrčao Domagoj Pavičić i lakoćom proslijedio u mrežu.

U 44. minuti se Prskalo istaknuo još jednom obranom, a zaustavio je udarac Nisbeta. Minutu poslije Riječani su mogli udvostručiti prednost, a još jednom Abass nije uspio pogoditi mrežu i to iz dva pokušaja. Prvi udarac je završio u bloku, a drugi je odlično obranio gostujući vratar Macey.

Promašaje domaće momčadi Hibernian je iskoristio u 56. minuti. Magennis je pobjegao riječkoj obrani i sa 15 metara iskosa s lijeve strane lijevom nogom pogodio suprotan kut.

U 66. minuti su Riječani došli do brojčane prednosti na terenu. McGregor je po drugi put bio preoštar u svom startu pa mu je litavski sudac Donastas Rumšas pokazao drugi žuti, a potom i crveni karton te put u svlačionicu.

Samo dvije minute poslije Rijeka je iskoristila stečenu prednost. Udarac iz kuta izveo je Robert Murić, poslao oštru prizemnu loptu prema bližoj vratnici, gdje je nogu podmetnuo Issah Abass i iskupio se za promašaje u prvom poluvremenu.

Ono što nisu uspjeli učiniti u prvom poluvremenu, domaći nogometaši su učinili u 73. minuti. Nino Galović je ubacio s desne strane pred gol škotske momčadi, gdje su u duelu bili Abass i McGinn, a gostujući branič je u pokušaju da spriječi pogodak glavom nespretno zahvatio loptu i poslao ju u mrežu za 3-1.

Konačnih 4-1 prekrasnim je solo prodorom postavio 21-godišnji Denis Bušnja u trećoj minuti sučevog dodatka. Driblingom se na malom prostoru oslobodio trojice gostujućih igrača, lažnjakom je u krivu stranu poslao i vratara Maceyja te lagano gurnuo loptu u nebranjenu mrežu.

Prva utakmica doigravanja za grupnu fazu Konferencijske lige između PAOK-a i Rijeke bit će odigrana u Solunu 19. kolovoza, a uzvrat na Rujevici je na rasporedu 26. kolovoza.

RIJEKA – HIBERNIAN 4-1 (1-0)

Rijeka. Stadion HNK Rijeka. Gledatelja: 4077. Sudac: Donatas Rumšas (Litva).

Žuti kartoni: Pavičić, Ampem / McGregor, Boyle, Newell, Doyle-Hayes

Crveni kartoni: McGregor (66, drugi žuti)

Strijelci: 1-0 Domagoj Pavičić (36), 1-1 Kyle Magennis (56), 2-1 Issah Abass (68), 3-1 Paul McGinn (73-ag), 4-1 Denis Bušnja (90+3)