Ivan Čehok /Foto:Grad Varaždin

Ivan Čehok: Ban Jelačić je kretao u rat protiv Mađara s pokličem ‘Za dom spremni’

Marko Perković Thompson trebao bi 22. rujna ili kasnije 8. listopada održati koncert u varaždinskoj Areni u povodu Dana oslobođenja grada.

No, ni dani pred ovaj koncert, čini se, neće proći mirno. Pa je tako gradonačelnik Varaždina Ivan Čehok na novinarski upit da prokomentira dolazak pjevača kazao: “Simboli trebaju ljude ujedinjavati, a ne ih razjedinjavati”.
Portal Net.hr piše kako Čehok nema problem s dolaskom Thompsona, dok portal  Varaždinski.hr donosi poduži Čehokov komentar.

“Estradni svijet prepuštamo zakonu glazbenih ukusa, potreba i želja građana. Nismo se nikada upuštali u to da određujemo bilo kakve umjetničke potrebe i želje naših građana, niti se sada u to upuštamo. Mogu reći da su nama svi dobrodošli pod jednakim uvjetima, ne upuštamo se u ideološke rasprave ni oko koga pa ni oko Thompsona. Ako sugrađani koji su branili ovu državu imaju želju ili volju organizirati ili pomoći u organizaciji koncerta, naravno da mi kao gradska vlast to nećemo dovoditi u pitanje i o tome ideološki raspravljati”.

Pritom je dodao da će pozvati građanstvo da na koncertu ne koristi nikakva totalitarna obilježja.
“Ja ću se pobrinuti da nikakvi takvi simboli ne uđu na koncert, ni crne kape sa slovom ‘U’, kao ni crvene zvijezde petokrake”, kaže Čehok komenitrajući i pozdrav  “Za dom spremni”  za koji  smatra da on nema značenje koje mu se pridaje.

“Koliko znam, taj njegov pozdrav dio je pjesme Bojna Čavoglave, koja je tijekom rata motivacijski, stimulacijski i kohezivno djelovala na hrvatske branitelje. Ako je netko u sklopu te pjesme povikao ‘Za dom spremni’, onda to nema apsolutno nikakve veze sa ustaškim pokretom. To je dio pjesme na koji su ljudi koji su odlazili u rat i ginuli u ratu imali pravo. Tako da netko može vikati ‘Za dom spremni’ i krenuti na četnike 1991., jer ’91. nije bilo ustaša, ali je bilo četnika. Svaki simbol treba gledati u kontekstu. Ako netko stavi srp i čekić, meni to samo po sebi nije neprihvatljivo, ali ako stavi srp i čekić u kontekstu komunističkih zločina, onda je to neprihvatljivo. Jednako je s pozdravom ‘Za dom spremni’. Na kraju krajeva, ban Jelačić je kretao u rat protiv Mađara iz Varaždina s pokličem ‘Za dom spremni’. Pa nije Jelačić fašist! Jednako kao što ljudi ne znaju da je službeni ustaški pozdrav bio ‘Za dom i poglavnika spremni’”, kazao je Čehok zaključujući da je riječ o pozdravu s kojim se kretalo u rat davno prije pojave ustaškog pokreta, piše portal Varaždinski.hr

Fenix-magazin/MD

Povezano

Mobitel, društvene mreže (ILUSTRACIJA)/ Foto: Anadolu
STVARNI ISKORAK: Treba li Hrvatska zabraniti društvene mreže mlađima od 16 godina?
ZAGREB: Umrla književnica i novinarka Slavenka Drakulić
Gradilište/ Foto: Hina
IZ AUSTRIJE: Robot zidar uskoro stiže u Hrvatsku, može zamijeniti do šest radnika
Osobna iskaznica (ILUSTRACIJA)/ Foto: Hina
KADA PAPIR POSTANE NEPOTREBAN: Može li se Hrvatska postaviti na prvo mjesto u Europi?
dalić zlatko
“IZBORNIK NE PRAVI BOGA OD SEBE”: Don Marin Batur i glumac Pere Eranović odgovorili svećeniku koji je napao izbornika Zlatka Dalića
Kolona vozila na naplati Lučko/ Foto: Hina
AKO PUTUJETE U HRVATSKU: Pojačan promet prema moru, mogući zastoji i kolone