Odličnu utakmicu odigrali su Talijani i Belgijanci / Foto: Preslik HRT

ITALIJA SLAVILA U MÜNCHENU: U sjajnoj utakmici “Azuri” zasluženo savladali Belgiju sa 2:1

Talijanska nogometna reprezentacija plasirala se u polufinale EURA 2-1 (2-1) pobjedom protiv Belgije u Müenchenu u četvrtfinalu.

Italija je povela 2-0 golovima Nicola Barelle (31) i Lorenza Insignea (44), a na 2-1 je iz kaznenog udarca smanjio Romelu Lukaku (45+2pen).

Italija će u polufinalu u utorak na Wembleyu igrati protiv Španjolske koja je ranije u petak boljim izvođenjem 11-eraca sa 4-2 svladala Švicarsku.

Italija je nastavila svoj put prema naslovu izbacivši i nadigravši Belgiju u Münchenu. Iznimno pokretljiva i brza igra talijanskih napadača i veznjaka bili su previše za sporu Belgiju, koja je većinu utakmice bila u podređenom položaju.

Bila je ovo 33. uzastopna utakmica talijanske reprezentacije bez poraza čime je još povećala vlastiti rekordni niz bez poraza na 32. Posljednji poraz Italija je upisala u rujnu 2018. godine u Lisabonu od Portugala, uslijedio je niz od 27 pobjeda uz pet remija. ISvjetski rekord drži Brazil (1993-1996) i Španjolska (2006-09) s po 35 utakmica bez poraza.

Talijani su slavili gol Bonnucia u 13. minuti, ali ga je VAR poništio zbog zaleđa. Belgijanci su uzvratili sjajnim udarcima De Bruynea (22) i Lukakua (25), ali su puno življi Talijani ipak poveli u 31. minuti. Vertongen je na rubu šesnaesterca krivo dodao, lopta je došla do omalenog Barelle, koji okružen čak trojicom Belgijanaca neobranjivo pogađa suprotni kut.

Još ljepši je bio pogodak Insignea u 44. minuti, a napadač Napolija je s ruba kaznenog prostora pogodio same rašlje nemoćnog Curtoisa.

I dok se očekivalo da će Talijani s velikom prednošću na odmor, Di Lorenzo obara Dokua u kaznenom prostoru, a slovenski sudac dosuđuje penal. Lukaku je siguran realizator i Belgija je ostala u igri.

Drugi dio nije bio ni izblizu tako sadržajan kao prvi, a Talijani su opet bili življa i razigranija momčad u odnosu na pomalo tromu Belgiju. Najveću šansu propustio je Lukaku u 61. minuti kada je nakon prodora Chadlija belgijski napadač uputio loptu prema praznima vratima, ali je gol spasio Spinazzola.

BELGIJA – ITALIJA 1-2

Strijlelci: 0-1 Barella (31), 0-2 Insigne (44), 1-2 Lukaku (45+2pen)

Pred 13.000 gledatelja na Fussball Areni sudio je Vinčić iz Slovenije.

BELGIJA: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Meunier (69. Chadli/74. Praet), Tielemans (69. Mertens), Witsel, T. Hazard – De Bruyne, Doku – Lukaku

ITALIJA: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (79. Emerson) – Barella, Jorginho, Verratti (74. Cristante) – Chiesa (91. Toloi), Immobile (74. Belotti), Insigne (79. Berardi)