Dinamo Hrvatski kup
Dinamo Zagreb je pobjednik Hrvatskog nogometnog kupa 2021. / Foto: Hina

HRVATSKI NOGOMETNI KUP: Nogometaši Dinama u golijadi osvojili “Rabuzinovo sunce”

Nogometaši Dinama pobjednici su hrvatskog nogometnog Kupa nakon što su u sjajnom finalnom ogledu sa čak devet golova u Velikoj Gorici  pobijedili Istru 1961 sa 6-3 (3-0).

“Modrima” je to bio 16. naslov osvajača “Rabuzinova sunca”, te 12. dupla kruna. Istri je pak, ovo bilo drugo finale Kupa, posljednje je igrala 2003. godine kada je izgubila od Hajduka pod imenom Uljanik.

Bilo je to nevjerojatno finale sa čak devet golova, pri čemu je šest palo u drugom dijelu. Dinamo je imao 3-0 na poluvremenu i činilo se kako je pitanje pobjednika razriješeno. No, Istra je na otvaranju drugog dijela s dva gola u samo 60-tak sekundi smanjila na 3-2. Dinamo je potom poveo sa 4-2, ali su Puljani zabili i treći gol. Ipak, Dinamo je s još dva gola otklonio sve dvojbe.

Golove za Dinamo zabili su Mislav Oršić (6, 75), Arijan Ademi (9), Lovo Majer (33), Josip Šutalo (59-ag) i Mario Gavranović (84), dok su za Istru 1961 zabili Taichi Hara (52, 53) i Šime Gržan (63-11m).

Dinamo je tako na fantastičan način zaokružio možda i najuspješniju sezonu u povijesti kluba. “Modri” su osvojili duplu krunu, te stigli do četvrtfinala Europske lige, u kojem su poraženi od finalista tog natjecanja Villarreala.

hrvatski kup Dinamo - Istra
Detalj s utakmice Dinama i Istre u Velikoj Gorici / Foto: Hina

S druge strane već sam ulazak u finale predstavlja veliki uspjeh za klub iz Pule, no Istra se sada mora okrenuti teškoj borbi za prvoligaški spas. U subotu je očekuje dvoboj zadnjeg kola, gostovanje kod doprvaka Osijeka, a uoči zadnjih 90 minuta sezone ima bod više od “fenjeraša” Lokomotive koja gostuje kod Hajduka.

Zanimljivo, po dolasku u Dinamo 1995. godine Damir Krznar je osvojio tri uzastopne dvostruke krune, a sada je dvostruku krunu osvojio i na klupi Dinama.

Hrvatski prvak je fantastično ušao u susret postigavši u prvih devet minuta dva gola. Već u 6. minuti Oršić je zabio za 1-0. Ademi je prošao po desnoj strani i poslao idealnu loptu na drugu stativu gdje je Oršić s tri metra zabio za 1-0.

Tri minute kasnije i Ademi se upisao među strijelce, a asistent je ovoga puta bio Bruno Petković.

Dinamo je tako “blitzkriegom” stigao do velike prednosti, a kada je Majer u 33. minuti zabio za 3-0 činilo se kako je sve gotovo.

No, Istra se na otvaranju drugog dijela čudesno vratila postigavši dva gola u minuti. Oba je zabio Japanac Taichi Hara, a kod oba je asistirao Španjolac Sergi Gonzalez.

Prvo je Gonzalez u 52. minuti ubacio, a Hara glavom pogodio za 3-1, da bi samo minutu kasnije Španjolac opet ubacio s lijeve strane, ovaj put prizemnu loptu, a Hara se sjajno snašao i zabio drugi gol, ukupno već šesti u Kupu.

Dinamo se brzo pribrao i u 59. minuti je stigao do prednosti 4-2. Ivanušec se sjurio u kazni prostor i pucao, lopta je pogodila u vratnicu, a u želji da izbije loptu, Šutalo ju je zakucao u vlastiti gol.

Istra se nije predavala i četiri minute kasnije smanjila je na 4-3. Zagorac je neoprezno oborio Ivančića skrivivši kazneni udarac, a Šime Gržan je bio siguran.

U 74. minuti Istra je umalo izjednačila. Gržan je pucao, a Zagorac je sjajno obranio. Nakon kornera Dinamo je jurnuo u kontru, Tolić je sjajno uposlio Oršića koji je zabio za 5-3.

Sve dvojbe oko pitanja pobjednika Dinamo je razriješio u 84. minuti kada je Gavranović na još jednu Tolićevu asistenciju zabio za 6-3.

Moglo je biti i još golova, no Kastrati je u 87. minuti pogodio gredu.

DINAMO – ISTRA 1961  6-3 (3-0)

Velika Gorica. Gradski stadion – bez gledatelja; Sudac: Duje Strukan (Split)

Strijelci: 1-0 Oršić (6), 2-0 Ademi (9), 3-0 Majer (33), 3-1 Hara (52), 3-2 Hara (53), 4-2 Ivanušec (59), 4-3 Gržan (63-11m), 5-3 Oršić (75), 6-3 Gavrnović (84)

DINAMO: Zagorac – Ristovski, Lauritsen, Theophile, Gvardiol – Ademi, Jakić (od 62. Mišić) – Majer (od 84. Kastrati), Ivanušec (od 73. Tolić), Oršić (od 84. Franjić)- Petković (od 62. Gavranović)

ISTRA 1961: Lučić – Hujber, Šutalo, Tomašević, Gonzalez – Galilea (od 64. Blagojević), Halilović (od 64. Perera) – Gržan (od 84. Lisica), Ivančić (od 70. Bande), Vuk (od 84. Špoljarić) – Hara