Hrvatska u odličnoj utakmici na Maksimiru pobjedila Norvešku 5-1

Na gotovo prepunom Maksimiru, gdje je bilo i mnoštvo hrvatskih navijača iz Njemačke, Austrije, Švicarske, …, Hrvatska nogometna reprezentacija je u kvalifikacijskoj utakmici za Europsko prvenstvo 2016. u Francuskoj visoko porazila reprezentaciju Norveške sa 5:1. Utakmicu u Maksimiru je, odjevena u dres hrvatske nogometne reprezentacije, gledala predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. Hrvatska predsjednica nije bila u svečanoj loži već na tribini s navijačima među kojima su bila i djeca iz Doma za nezbrinutu djecu i djecu s Downovim sindromom.Kolinda Maksimir

Norveška se od samog početka postavila čvrsto u obrani a njihovi napadači su visoko pritiskali zadnji red hrvatske obrane. Hrvatska je prvi puta ozbiljno priprijetila golu Norvežana u 20-oj minuti kada je Brozović tukao sa nekakvih 18 metara, ali je lopta otišla iznad grede.

U 30-oj minuti Hrvatska je povela efektnim zgoditkom Brozovića. Luka Modrić je primio jednu loptu na nekih 20 m od gola Norveške, odigrao na Olića o ovaj povratno na Brozovića koji sa 20-tak metara pogađa donji lijevi kut gola Norvežana. Nakon postignutog pogotka Hrvati su u potpunosti preuzeli kontrolu igre.

U drugi dio utakmice izabranici Nike Kovača su krenuli agresivnije na vrata Norvežana. Igrala se 53. minuta kada je Srna probio desnu stranu Norvežana, odigrao na Rakitića koji pronalazi Perišića a ovaj sa 19 metara tuče u suprotni kut vratara gostiju i pogađa za 2-0.

U 65. minuti Brozović je ubacio sa lijeve strane jednu visoku loptu ispred peterca vratara Norveške. U gužvi se najbolje snašao Ivica Olić i pogodio za 3-0.

U 67. minuti dosuđen je kazneni udarac za Norvešku nakon jednog neopreznog prekršaja Ćorluke nad Elyounoussjem. Isti igrač je izveo kazneni udarac ali je pogodio vratnicu. U nastavku akcije Srna i Subašić su otklonili opasnost i sačuvali hrvatsku mrežu. Nedugo potom Vedran Ćorluka je ponovno neoprezno napravio prekršaj nad Elyounoussijem i zaradio crveni karton, zbog čega mora pauzirati iduću utakmici protiv Italije.

Norvežani su u 81. minuti uspjeli smanjiti rezultat nakon duplog pasa kada je uposlen Tettey koji sa šalje povratnu loptu sa nekih 20.-tak metara pogađa suprotni kut Subašića i smanjuje na 3-1.

Kapetan Srna u 87. minuti izvodi korner sa desne strane. Na prvoj odlično skače Schildenfeld koji pogađa glavom za 4-1.

Pranjić je u samom finišu utakmice potvrdio visoku pobjedu Hrvatske od 5-1. Luka Modrić je u visini šesnaesterca jednim lažnjakom izigrao obranu Norveške, uposlio Pranjića koji sa desne strane iz drugog pokušaja pogađa vrata Nylanda.

Unatoč odličnoj igri u drugom poluvremenu, Niko Kovač nije bio zadovoljan zalaganjem svojih igrača u prvom poluvremenu. U izjavi za HTV je kazao:

– S jedne strane mi je drago što smo uvjerljivo pobijedili, zabili pet golova, ali više ne želim vidjeti ovakvu igru reprezentacije, bez presinga i agresivnosti. Bila je to slaba utakmica, nismo se držali dogovora, nismo ulazili u duele kod ničijih lopti, a za svaku loptu se morate boriti. Zaboravili smo kako treba izgledati igra reprezentacije, kako smo odigrali protiv Italije u studenome prošle godine. Morat ću popiti koju čašu vina da se malo smirim, izjavio je nakon utakmice hrvatski izbornik.

Hrvatska je igrala u sastavu: Subašić, Ćorluka, Srna, Vida, Pranjić, Perišić, Rakitić (Schildenfeld), Modrić, Brozović, Mandžukić (Badelj), Olić (Kramarić)