Hrvatska s lakoćom svladala Češku sa +38 razlike

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija natjecanje u skupini C na EuroBasketu u Cluju okončala je s četiri pobjede i jednim porazom nakon što je u susretu 5. kola svladala Češku sa 107-69 (28-17, 26-23, 24-20, 29-9.).

Hrvatsku su do nove pobjede predvodili Bojan Bogdanović sa 25 koševa i Dario Šarić sa 18 ubačaja i 10 skokova, dok je Patrik Auda ubacio 19 poena za Češku.

S pobjedama protiv Mađarske, Rumunjske, Crne Gore i Češke te porazom od Španjolske Hrvatska je zauzela drugo mjesto u skupini pa će u osmini finala u nedjelju u Istanbulu igrati protiv trećeplasirane reprezentacije iz skupine D, a to će biti poznato tek nakon što završi utakmica Turska  Latvija koja počinje u 19.45 sati.

U rezultatski nevažnoj utakmici jer se već nakon 4. kola znalo kako će Hrvatska natjecanje u skupini završiti na drugom mjestu, a Češka kao peta neće u osminu finala, izbornik hrvatske reprezentacije Aleksandar Petrović u susret je krenuo s petorkom Ukić-Krušlin-Ramljak-Bender-Buva, koristio je 10 igrača unaprijed najavivši da će odmarati Žorića i Tomasa, a najveću je minutažu, po 28 minuta dao Filipu Krušlinu i Draganu Benderu.

Bez obzira na pričuvnu postavu s kojom je Hrvatska krenula u utakmicu, naši su reprezentativci vodili od samoga početka. Ivan Buva iskoristio je visinsku prednost u odnosu na svog čuvara i s pet pogodaka bio najzaslužniji za početnu prednost Hrvatske od 8-0. Nakon što su sredinom prve četvrtine u igru ušli Šarić, pa zatim i Bogdanović napadačka igra Hrvatske dobila je na i šut s distance, pa je već do kraja prve četvrtine prednost na rasla na 11 razlike (28-17).

Češka je serijom trica početkom druge četvrtine smanjila na 30-26, no zatim je “proradio” Bogdanović koji je u drugih 10 minuta ubacio 14 poena pa se poluvrijeme otišlo sa 14 poena “viška”. U trećoj četvrtini ta je razlika većim dijelom održavana, da bi petorka Simon-Krušlin-Ramljak-Bender-Buva u posljednjih 10 minuta konstantno dizala razliku sve do konačnih +38.

HRVATSKA – ČEŠKA 107-69 (28-17, 26-23, 24-20, 29-9)

HRVATSKA: Krušlin 11, Popović 3, Simon 6, Šarić 18, Ukić 12, Žorić, Planinić 2, Bender 10, Buva 13, Ramljak 7, Tomas, Bogdanović 25

ČEŠKA: Auda 19, Hruban 15, Satoransky 2, Welsch, Palyza 12, Širina 6, Švrdlik 10, Peterka 3, Bohačik, Križ 2, Kyzlink

ŠUT: Hrvatska 36-65 (55 posto), Češka 28-76 (37 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 23-40 (57 posto), Češka 18-43 (42 posto). TRICA: Hrvatska 13-25 (52 posto), Češka 10-33 (30 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 22-33 (67 posto), Češka 3-3 (100 posto). SKOK: Hrvatska 47 (34 obrana+13 napad), Češka 32 (20+12). ASISTENCIJE: Hrvatska 25, Češka 24