Strijelci za Hrvatsku Josip Brealo i Mario Pašalić (arhivska snimka / Foto: HNS

HRVATSKA ODIGRALA 3:3 U ISTANBULU: Budimir, Pašalić i Brekalo strijelci u boljoj igra od rezultata protiv Turske

U prijateljskom susretu igranom u Istanbulu hrvatska nogometna reprezentacija je odigrala 3-3 protiv Turske, a “Vatrenima” sada slijede utakmice u Ligi nacija protiv Švedske i Portugala.

Bio je to dvoboj u kojem su Turci vodili 1-0 i 2-1, Hrvatska je potom okrenula rezultat u svoju korist, ali je na koncu završilo 3-3.

Turska je povela u 23. minuti golom Cenka Tosuna iz jedanaesterca, izjednačio je Ante Budimir u 32. minuti, no domaćin je do kraja poluvremena zabio još jedan gol, a strijelac je bio Deniz Turuc u 41. minuti.

Hrvatska je vrlo brzo u nastavku okrenula rezultat, za 2-2 zabio je Mario Pašalić u 54. minuti, a samo dvije minute kasnije Josip Brekalo je glavom pogodio za prvo hrvatsko vodstvo na utakmici. Nažalost, u 58. minuti je Cengiz Under pogodio za 3-3.

Bio je to deseti međusobni susret Hrvatske i Turske i peti remi. “Vatreni” su slavili tri puta, dok je Turska upisala dvije pobjede.

Zlatko Dalić u ovom reprezentativnom ciklusu ne može računati na Dominika Livakovića, Andreja Kramarića, Brunu Petkovića i Ante Rebića, dok će se Dejan Lovren priključiti reprezentaciju u Splitu uoči utakmice protiv Portugala.

Zbog brojnih izostanaka, izbornik hrvatske reprezentacije odlučio je aktivirati pet pretpoziva s liste kandidata (Lovre Kalinić, Marin Pongračić, Josip Juranović, Antonio-Mirko Čolak, Toma Bašić), a svi osim Kalinića su dobili priliku protiv Turske.

Dalić se odlučio za standardnu 4-2-3-1 formaciju, ovaj put nije eksperimentirao sa sustavom igre, no u početnom sastavu od prvotimaca započeli su tek Vida i Brekalo.

Priliku na vratima dobio je Sluga, u prvih 11 je bio povratnik u reprezentaciju Juranović na poziciji desenog beka, debitirao je stoper Wolfsburga Pongračić, a Budimir je kao centarfor prvi put dobio priliku krenuti od prve minute.

Hrvatska je ozbiljno ušla u utakmicu i u prvih 10 minuta zaprijetila je udarcima Oršića i Melnjak, no turski vratar Ugurcan Cakir nije imao problema. “Vatreni” su kontrolirali igru i rezultat u prvih 20 minuta, nažalost Turska je povela iz ničega. Badelj je krivio dodao loptu do Tosuna, Vida je zakasnio i oborio turskog napadača skrivivši kazneni udarac. Napadač Evertona je sigurno izveo jedanaesterac za vodstvo 1-0.

Devet minuta kasnije Hrvatska je izjednačila, a pogodak je postigao Budimir. Napadač Osasune laktom je izbio loptu ispred Merta Cetina, sjurio se prema golu i znalački prebacio domaćeg vratara. Turci su prosvjedovali kod slovenskog suc zbog igranja rujke, no nije bilo VAR-a i Vinčić je pokazao na centara.

Nažalost, u 41. minuti domaćin je stigao do nove prednosti. Vida je “zaspao” prilikom postavljanja zaleđa, Deniz Turuc je pobjegao Juranoviću i zabio za 2-1. Hrvatska je u nastavku vrlo brzo okrenula rezultat, nakon svega 10 minuta nastavka svjetski doprvaci su poveli sa 3-2.

Prvo je Mario Pašalić u 54. minuti na Brekalov ubačaj zabio za 2-2, da bi samo dvije minute kasnije Brekalo pogodio za 3-2 na Oršićevu asistenciju. Nažalost, naše vodstvo kratko je trajalo, Under je u 58. minuti pobjegao Melnjaku i sjajno zabio za 3-3.

Novu priliku Hrvatska je imala u 64. minuti, pucao je Rog, ali je Cakir odlično obranio.

Vatreni” iz Istanbula u četvrtak lete za Stockholm, gdje ih u subotu očekuje ogled protiv Švedske, možda i presudan dvoboj u borbi za ostanak u elitnom razredu Lige nacija. Hrvatska odmah nakon utakmice putuje iz Stockholma u Split gdje će u utorak igrati protiv Portugala u posljednjem kolu Lige nacija.

Dva kola prije kraja natjecanja Lige nacija u našoj skupini vode Francuska i Portugal sa po 10 bodova, Hrvatska je druga s tri boda, dok Švedska na začelju nema niti jedan bod.

Pobjednik skupine izborit će plasman na Final Four, dok posljednjeplasirana ekipa seli u niži razred.

TURSKA – HRVATSKA 3-3

ISTANBUL. Stadion Vodafone Park – bez gledatelja; Sudac: Slavko Vinčić (Slovenija):

Strijelci: 1-0 Tosun (23-11m), 1-1 Budimir (32), 2-1 Turuc (41), 2-2 Pašalić (54), 2-3 Brekalo (56), 3-3 Under (58)

Žuti kartoni: Kabaka / Perišić

Crveni karon: –

TURSKA: Cakir – Sangare, Cetin (od 46. Yazici), Kabak, Erkin (od 46. Bayram) – Kokcu (od 35. Ozan), Yokuslu, Tokoz (od 55. Demirel) – Under (od 77. Karaca), Tosun (od 63. Unal), Turuc

HRVATSKA: Sluga – Juranović, Vida (od 46. Uremović), Pongračić (od 60. Ćaleta-Car), Melnjak – Rog, Badelj (od 60. Bašić) – Brekalo (od 60. Perišić), Pašalić (od 77. Modrić), Oršić – Budimir (od 65. Čolak)