Dominik Livaković obranio tri jedanaesterca / Foto: Hina

HRVATSKA NA KRILIMA LIVAKOVIĆA IZBORILA ČETVRTFINALE: Teška i dramatična utakmica protiv Japana odlučena jedanaestercima

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon što je u osmini finala boljim izvođenjem 11-eraca izbacila Japan sa 3-1 (1-1), a Hrvatska čeka boljega iz dvoboja Brazila i Južne Koreje.

Nakon 120 minuta bilo je 1-1, poveo je Japan golom Daizena Maede (43), a na 1-1 poravnao je Ivan Perišić (55), Prilikom izvođenja 11-eraca u junaka izrastao Dominik Livaković koji je obranio tri udarca Japanaca.

Dominik Livaković je odveo Hrvatsku u četvrtfinale SP-a obranivši u raspucavanju s bijele-točke čak tri udarca Japanaca, a Zadranin je oživio uspomenu na sugrađanina Danijela Subašića, koji je također udarcima s bijele točke doveo Vatrene do finala.

josko gvardiol luka modric
Joško Gvardiol i Luka Modrić / Foto Hina

Hrvatska je odigrala i sedmu utakmicu od zadnjih osam nokaut faze s barem produžecima, a iznimka je samo finale s Francuskom 2018.

Borbena i iscrpljujuća borba s Japancima odlučena je tek penalima, Hrvatska je ušla po treći put u četvrtfinale SP, dok Japanci opet nisu prošli osminu finala. Bila je to utakmica, u kojoj je Hrvatska odigrala vrlo slabo prvo poluvrijeme.

U prvom poluvremenu je hrvatska obrana, začudo, imala daleko veći problem sa ubačajima sa strane i skokom, negoli su to imali na drugoj strani mnogo niži Japanci. Također, vezni red Vatrenih načinio je previše tehničkih pogrešaka, s premalo utrčavanja i sudjelovanja napadača.

U drugom poluvremenu Hrvatska je odigrala puno bolju utakmicu, Japanci su sabijeni na svoju polovicu, no ipak nisu primili i drugi gol. Odluka je stigla tek kod penala, u kojima je Livaković obranio udarce Minamota, Yoshide i Mitoma.

ivan Perisic Ritsu Doan Josko Gvardiol
Ivan Perišić, Ritssu Doan i Joško Gvardiol / Foto: Hina

Izbornik  Zlatko Dalić odlučio je dvoboj s Japanom započeti s Bornom Barišićem na lijevom boku umjesto oboljelog Borne Sose, a u vrhu napada je od prve minute Bruno Petković, umjesto Marka Livaje koji je započeo utakmice protiv Kanade i Belgije u grupnoj fazi.

Prvu šansu su, već u 3. minuti propustili Japanci kada je njihov stoper Tanighuchi skočio najviše u kaznenom prostoru i uputio udarac glavom koji je prošao tik pored vratnice. Hrvatska je uzvratila preko Perišića, koji je uzeo loptu Itu i sjurio se prema vrataru Gondi, koji jedva brani njegov šut.

U 28. minuti Vatreni upućuju čak tri opasna centaršuta, a prilikom jednog od njih Kramarić je zamalo zakasnio ubaciti loptu u praznu mrežu.

U 41. minuti niz pogrešaka u našoj obrani doveo je do velike prilike Japanaca, ali je Kamada iz blizine puca daleko iznad gola. No, nedostatak komunikacije i greške u našoj obrani su se nastavile, a rezultirale su golom Japanaca u 43. minuti. Ubačaj  Doana s lijeve strane hrvatska obrana nije očistila, a lopta je došla do napadača Celtica Maeda, koji iz velike blizine pogađa mrežu.

Ritsu Doan Luka Modric Ivan Perisic Shogo Taniguchi
Ritsu Doan, Luka Modrić, Ivan Perišić, Shogo Taniguchi / Foto: Hina

Hrvatska je u drugo poluvrijeme ušla odlučnije i puno hrabrije, što je urodilo poravnanjem.

U 55. minuti Perišić je izjednačio za svoj 33. gol za Hrvatsku i postao samo jedan od četvorice igrača koji su zabijali na zadnja tri mundijala. Lovren je ubacio jednu dugu loptu, a Perišić je dočekao glavom, te snažno i precizno s dvanaest metara pogodio sami donji lijevi kut vrata.

U 58. minuti Endo odapinje bombu s 20 metara, ali je Livaković odbija u korner, a u 62. minuti na sličan način Gonda brani udarac Modrića. Novoušli Budimir puca potom glavom pored vrata, a malo kasnije isto čini i Pašalić, no oprezna igra u drugom dijelu poluvremena donijela je produžetke.

U 105. minuti Livaković brani opasan udarac Sakaija nakon solo-prodora u jedinoj spomena vrijednoj akciji u prvom produžetku.

Luka Modric u akciji
Luka Modric / Foto: Hina

U drugom dijelu dodanog vremena su ušli Livaja i Oršić, a u 120. minuti Majer nije uspio pogoditi okvir japanskog gola, pa su pobjednika odlučivali jedanaesterci.

HRVATSKA – JAPAN 4-2 (1-1)

Strijelci: 0-1 Maeda (43), 1-1 Perišić (55)

Penali: Minamino – Livaković brani, 2-1 Vlašić, Mitoma – Livaković brani, 3-1 Brozović, 3-2 Asano, Livaja vratnica, Yoshida – Livaković brani, 4-2 Pašalić

Pred 42.523 gledatelja na stadionu Al Janoub sudio je Amerikanac Elath.

HRVATSKA: Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, Barišić – Modrić (Majer 98), Brozović, Kovačić (Vlašić, 98)- Kramarić (Pašalić, 68), Petković (Budimir, 62, Livaja 106), Perišić (Oršić, 105).

JAPAN: Gonda – Tomiyasu, Yoshida, Taniguchi – Ito, Morita (Tanaka, 106), Endo, Nagatomo (Mitoma, 64)- Doan (Minamino, 87), Maeda (Asano, 64), Kamada (Sakai, 75)