Foto Hina

Hrvatska košarkaška U-16 reprezentacija izborila polufinale EP-a

Hrvatska košarkaška U-16 reprezentacija izborila je plasman u polufinale Europskog prvenstva u Crnoj Gori nakon što je u dvoboju četvrtfinala pobijedila Latviju 71-69.

Plasmanom u polufinale izabranici Damira Miljkovića osigurali su plasman na svjetsko U-17 prvenstvo koje će se iduće godine održati u Argentini, a za ulazak u finale EP-a igrat će protiv Francuske koja je bila bolja od Turske (80-76).

Mladi hrvatski košarkaši su prvi dio natjecanja zaključili s tri poraza u skupini i -74 razlikom koševa, no u nastavku turnira su zaigrali daleko bolje. U osmini finala su priredili iznenađenje pobijedivši neporaženu Sloveniju 76-65, a potom u četvrtfinalu i Latviju 71-69. Pobjedom protiv Slovenije naši su kadeti osigurali ostanak u Diviziji A, a pobjedom protiv Latvije orišli su i korak dalje, osigurali SP iduće godine.

Kao i u susretu protiv Slovenije, izbornik Miljković je maksimalno skratio rotaciju i utakmicu odradio praktički sa šest igrača. Latvija je nakon prve četvrtine vodila devet koševa razlike (25-16), no Hrvatska je dobila iduće dvije dionice i na startu zadnje četvrtine imala je vodstvo 54-52. U posljednju četvrtinu naši su košarkaši ušli sjajno i pet minuta prije kraja utakmice poveli su 10 koševa razlike (67-57) što su uspjeli obraniti do kraja utakmice.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Matej Rudan sa 22 koša i osam skokova, Viktor Šarić sa 18 koševa i devet skokova, Ivan Gulin sa 12 koševa i šest skokova, te Sandro Rašić sa 11 koševa. Kod Latvijaca najefikasniji je bio Ojar Berzins sa 14 koševa.

Plasman u polufinale izborila je i Srbija pobjedom protiv Španjolske 82-73, a u posljednjem četvrtfinalnom ogledu igrat će Litva – Crna Gora.