Strijelac za Hrvatsku Ante Budimir u borbi za loptu / Foto: Hina

HRVATSKA IZBORILA EURO: Pogotkom Ante Budimira “Vatreni” savladali Armeniju i osigurali nastup na EP u Njemačkoj

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se na EURO 2024. koji će se održati u Njemačkoj zahvaljujući 1-0 (1-0) pobjedi protiv Armenije u susretu posljednjeg kola.

Pogodak koji je “vatrene” odveo na EURO postigao je Ante Budimir u 43. minuti.

Hrvatska će tako od 14. lipnja do 14. srpnja sljedeće godine po sedmi put nastupiti na EURU, nakon Engleske 1996., Portugala 2004., Austrije i Švicarske 2008., Poljske i Ukrajine 2012., Francuske 2016., te onoga igranog diljem kontinenta 2021. Jedini EURO kojega je propustila bio je 2000. u Belgiji i Nizozemskoj.

Reprezentacija Hrvatske 1u
Hrvatska se plasirala na EP u Njemačkoj / Foto: Hina

Hrvatska je u Zagrebu pobjedom protiv Armenije došla do konačnog cilja, plasmana na EURO u Njemačkoj, 13. veliko natjecanje u svojoj povijesti, a izvedba u zadnjoj utakmici kvalifikacija će se brzo zaboraviti. Hrvatska se mučila dok u 43. minuti probila “bunker” gostiju, a prije toga je Hovsannijan “častio” promašajem najbolje prilike na utakmici. U drugom dijelu Vatreni su opsjedali vrata Armenaca, ali nikako nisu dolazili do drugoga gola. Hrvatska je nekih 30-tak minuta bila čak i pobjednik skupine dok Turci nisu izjednačili u Cardiffu.

Hrvatska nije dobro ušla u dvoboj, a veći dio prvoga dijela obigravala je oko čvrste i masovne obrane Armenaca ne nalazeći nikakvu pukotinu. Od velikih broja ubacivanja, što je izbornik Dalić tražio, tek je Kramarić u 20. minuti pronašao glavu Budmira, ali je udarac pronašao tek dobro postavljenog vratara Ognjena Čančarevića.

U time trenucima Velšani su poveli protiv Turaka, a u 30. minuti situacija je mogla postati kritična. Brzonogi Kamo Hovsannijan je izbjegao našoj obrani i krenuo sam prema Livakoviću, koji vršcima pristiju brani njegov udarac.

1. Mario Pasalic i Andrej Kramaric u
Mario Pašalić i Andrej Kramarić u utakmici protiv Armenije / Foto: Hina

No, u 43. minuti konačno je probijen “bunker” Armenaca. Borna Sosa je konačno uputio pravi centaršut koji je pronašao dobropozicioniranog Budimira, koji glavom šalje loptu u desni kut vrata za olakšanje cijelog stadiona.

Armenci su puno hrabrije započeli drugi dio, pa su hrvatski napadači dobili više prostora u napadu. U 56. minuti Čančarević brani udarac Kramarića, a potom čudesno nogom i puno opasniji šut Maria Pašalića nakon odbijanca. U 59. minuti Hrvatska je izvela kontru koju je uspijeva završiti Budimir ispred kojega je loptu očistio Tiknizjan.

U 64. minuti naturalizirani vratar Armenije brani i opasan šut Gvardiola, da bi se utakmica potom smirola na desetak minuta. U 75. minuti Čančarević opet radi čuda nakon prodora Modrića i uklizavanja Calicira, te je malo nedostajalo da Armenci postignu autogol, da bi Čančarević u nastavku obranio i šut Brozovića u padu.

U akciji dva Pašalića u 83. minuti Marco Pašalić je pogodio samo vanjski dio mreže, dok se u zadnjim minutama uvukla nervoza kod Hrvatske jer drugi gol nikako nije dolazio.

HRVATSKA – ARMENIJA 1-0

Pred 20.400 gledatelja na stadionu Maksimir sudio je Kruzliak iz Slovačke.

Strijelci: 1-0 Budimir (43)

HRVATSKA: Livaković – Stanišić (Juranović, 50), Šutalo, Gvardiol, Sosa – Modrić, Brozović, Majer (Sučić, 84) – Kramarić (Marco Pašalić, 69), Budimir (Baturina, 84), Ivanušec (Mario Pašalić, 46)

ARMENIJA: Čančarević – Arutiunian, Mkrtčjan, Calisir, Tiknizjan – Hovhannisjan (Pilojan 85), Spertsjan, Harutjunjan (Dašjan, 70) – Ranos (Miranjan, 73), Sevikjan (Serobjan, 70), Zelarajan (Bičahjan 46)

Hrvatska izborila sedmi EURO

Budimir u skoku za loptu uu
Detalj s utakmice Hrvatska – Armenija / Foto: Hina

Hrvatska nogometna reprezentacija izborila je svoje sedmo europsko prvenstvo od proglašenja neovisnosti, a do sada su “Vatreni” propustili samo jedan EURO, onaj 2000. u Belgiji i Nizozemskoj.

Bit će to ujedno 13. hrvatski nastup na svjetskim i europskim prvenstvima od 15 mogućih. Uz EP 2000. propustili smo još jedino SP 2010. u Južnoj Africi.

I dok su hrvatski nogometaši na svjetskim prvenstvima osvojili tri odličja – srebro 2018. u Rusiji, te bronce 1998. u Francuskoj i 2022. u Katru, na europskim prvenstvima nikada nismo prošli dalje od četvrtfinala.

“Vatreni” su do sada najdalje dogurali na EP-u 1996. u Engleskoj i EP-u 2008. u Austriji i Švicarskoj izborivši plasman u četvrtfinale. U Francuskoj 2016. i na posljednjem EP-u 2020. smo ispali u osmini finala, a 2004. i 2012. smo zapeli u skupini.

Zanimljivo, u Francuskoj 2016. smo u osmini finala ispali od kasnijeg europskog prvaka Portugala, u Ukrajini i Poljskoj 2012. smo u skupini ostali iza kasnijeg prvaka Španjolske i doprvaka Italije, a od kasnijeg eurpskog prvaka smo ispali i 1996. izgubivši u četvrtfinalu od Njemačke.

Hrvatska nogometna reprezentacija se predstavila svijetu na EP-u Engleskoj 1996. godine. Na prvom velikom natjecanju naši su nogometaši igrali u skupini s Portugalom, Danskom i Turskom. U premijeri na nekom velikom natjecanju “Vatreni” su pod vodstvom izbornika Miroslava Blaževića u Nottinghamu pobijedili Tursku sa 1-0, a strijelac jedinog pogotka bio je Goran Vlaović u 86. minuti.

Hrvatska je u drugom dvoboju deklasirala Dansku sa 3-0 osiguravši prolaz, a strijelci su bili Davor Šuker (54-11m, 90) i Zvonimir Boban (81). Utakmicu je obilježio trenutak Šukerove igračke lucidnosti i pogodak lobom u posljednjim trenucima susreta, koji je sasvim sigurno jedan od ljepših golova u povijesti EP-a.

U posljednjem susretu u skupini Blažević je miksao sastav i Hrvatska je izgubila od Portugala sa 0-3 nakon čega je uslijedio četvrtfinalni ogled protiv Nijemaca i poraz 1-2. Nažalost, utakmicu na Old Traffordu obilježio je švedski sudac Leif Sundell koji je pogurao “elf” do polufinala.

Andrej Kramaric Ante Budimir u

Nakon što smo propustili EP 2000. godine, novi nastup na europskoj smotri hrvatska vrsta je imala u Portugalu 2004. Ekipa koju je vodio Otto Barić zapela je u skupini osvojivši treće mjesto iza Francuske i Engleske, a ispred Švicarske.

U prvom susretu odigrali smo bez golova protiv Švicarske, uslijedio je remi protiv Francuske (2-2), te poraz od Engleske (2-4).

Novi nastup na najvećem natjecanju ‘Starog kontinenta’ uslijedio je u Austriji i Švicarskoj 2008. godine.

Hrvatska je pod vodstvom Slavena Bilića s tri pobjede prošla skupinu, a potom u šokantnom ogledu ispala od Turske u četvrtfinalu nakon izvođenja kaznenih udaraca. U skupini smo dobili Austriju (1-0), Njemačku (2-1), te Poljsku (1-0).

Na EP 2012. u Poljskoj i Ukrajini ponovo nismo prošli skupinu. Hrvatska je pod Bilićevim vodstvom, zauzela treće mjesto u skupini iza Španjolske i Italije, kasnijeg prvaka i doprvaka.

Luka Modric u
Luka Modrić / Foto: Hina

EURO smo otvorili pobjedom protiv Irske (3-1), uslijedio je remi protiv Italije (1-1) i poraz od Španjolske (0-1). “Furija” i “Azzurri” su dogurali do finala, a Španjolska je uvjerljivo slavila sa 4-0.

Idući nastup na EP-u, “Vatreni” su imali u Francuskoj 2016. godine, a izbornik je bio Ante Čačić.

U skupini je hrvatska vrsta bila prva ispred Španjolske (2-1), Turske (1-0) i Češke (2-2), a u osmini finala je nakon produžetaka ispala od Portugala, kasnijeg europskog prvaka. Pogodak odluke zabio je Quaresma u 117. minuti.

Posljednji EURO, koji je zbog pandemije održan 2021. i to u 11 zemalja, pod Dalićevim vodstvom zaključili smo porazom od Španjolske u osmini finala nakon produžetaka sa 3-5. U skupini smo dobili Škotsku (3-1), remizirali s Češkom (1-1), te izgubili od Engleske (0-1).