Detalj s utakmice Gorice i Rijeke / Foto: Hina

HNL: Rijeka preokretom do velike pobjede u Velikoj Gorici

Nogometaši Gorice i Rijeke odigrali su na djelomično zaleđenom terenu u Velikoj Gorici zaostalu utakmicu 4. kola Hrvatske nogometne lige, a gosti su preokrenuli zaostatak od dva gola i na kraju pobijedili s 3-2 (1-2).

Vodeći pogodak za Goricu postigao je Josip Mitrović već u 3. minuti, a domaća momčad je udvostručila prednost u 25. minuti autogolom Ivana Smolčića. Marko Pjaca je u 35. minuti realizirao kazneni udarac i smanjio zaostatak Rijeke, a isti je igrač u 53. minuti poslao loptu u mrežu za 2-2, nakon što mu je domaći vratar Ivan Banić obranio jedanaesterac. Konačnih 3-2 postavio je Niko Galešić u 89. minuti.

HNK Rijeka slavi 1
Niko Galešić slavi pogodak u pobjedi Rijeke u Velikoj Gorici / Foto: Hina

Rijeka je 11. pobjedom u sezoni došla do 38 bodova i na samo tri boda zaostatka za vodećim Hajdukom. Treći je Dinamo s 34 boda i utakmicom manje. Gorica je s 27 bodova ostala na petoj poziciji.

Odigravanje zaostale utakmice 4. kola HNL-a, koja je originalno na rasporedu bila još u kolovozu prošle godine, dovedeno je u pitanje zbog neočišćenog snijega na većem dijelu terena. Niske jutarnje temperature su onemogućile domaćine da očiste sve dijelove travnjaka pa su se zelenili samo kazneni prostori.

No, predstavnici klubova i službene osobe usuglasili su se da su ispunjeni preduvjeti za odigravanje utakmice pa je s nekoliko minuta kašnjenja ovaj dvoboj ipak započeo.

I već nakon dvije minuta igre pao je prvi pogodak. Ante Matej Jurić je odlično primijetio utrčavanje Josipa Mitrovića po desnoj strani kaznenog prostora i poslao mu odličnu loptu, a napadač Gorice je iz prve pucao i pogodio “malu mrežu” uz suprotnu vratnicu. Riječki vratar Nediljko Labrović se ispružio svom dužinom, ali je udarac bio toliko precizan da nije mogao spriječiti pogodak.

Mitroviću je to bio prvi gol u ovoj sezoni. Četiri minute poslije dobio je žuti karton, a u 20. minuti “za dlaku” izbjegao isključenje. Neoprezno je startao na Brunu Godu u pokušaju da ispred njega izbije loptu. Riječani su tražili od suca Ercega da Mitroviću pokaže drugi žuti karton, ali se ovaj zadovoljio samo usmenom opomenom.

Pet minuta poslije Gorica je udvostručila prednost pri čemu su imali veliku pomoć suparnika. Prvo je Matavž oteo loptu riječkom braniču na desnom boku, poslao prema Vujnoviću u sredini, a nesretni Ivan Smolčić je klizećim startom pokušao spriječiti to dodavanje, ali je loptu preusmjerio u svoju mrežu. Nakon više minuta pregledavanja snimke, iz VAR sobe su potvrdili da je pogodak regularan.

Trener Riječana Željko Sopić je u tom trenutku povukao potez koji bi malo koji strateg napravio. Iz igre je povukao reprezentativca Marca Pašalića i prvog napadača Franju Ivanovića, a ubacio Kolumbijca Jorgea Obregona i Alena Grgića.

Gorica Rijeka 2u

Taj mu se potez isplatio u 32. minuti. Obregon je srušen, a sudac Erceg je dosudio slobodan udarac na rubu kaznenog prostora. Prije nego što ga je Fruk izveo, Erceg je pokazao na kazneni udarac, jer su mu iz VAR sobe javili da se prekršaj dogodio u kaznenom prostoru.

Marko Pjaca je namjestio loptu, poslao Ivana Banića u jednu, a loptu u drugu stranu pa je Rijeka u 35. minuti prepolovila zaostatak.

Isti su se akteri našli oči u oči u 53. minuti, kad je sudac Erceg, ponovno nakon signala iz VAR sobe, dosudio novi kazneni udarac za Rijeku zbog igranja rukom u kaznenom prostoru. Banić je u ovom dvoboju izašao kao pobjednik i obranio Pjacin udarac, ali se lopta odbila ponovno riječkom napadaču koji ju je bez poteškoća poslao u nebranjenu mrežu za izjednačenje na 2-2.

Rijeka je do kraja dvoboja bila konkretnija i bolja momčad, a to je naplatila u 89. minuti. Nakon prekida i ubačaja u kazneni prostor Gorice, domaća obrana je zaboravila na Niku Galešića, a ovaj je s pet metara poslao loptu u mrežu za konačnih 3-2.

Utakmicu na Gradskom stadionu u Velikoj Gorici sudio je Mateo Erceg iz Benkovca.

Strijelci: 1-0 Josip Mitrović (3), 2-0 Ivan Smolčić (25-ag), 2-1 Marko Pjaca (35-11m), 2-2 Marko Pjaca (53-11m), 2-3 Niko Galešić (89).

Crveni karton: Filip Mrzljak (Gorica – nesportsko ponašanje po završetku utakmice)