Gorica je povela u 5. minuti autogolom Dominika Prpića. Hajduk je izjednačio u 11. minuti, a strijelac je bio 16-godišnji Bruno Durdov. Isti je igrač u 55. minuti doveo Hajduk u vodstvo od 2-1. Dvostruki asistent Marko Livaja je u 71. minuti realizirao kazneni udarac za 3-1, a u 73. minuti je Niko Sigur.

Detalj s utakmice Hajduka i Gorice / Foto: Anadolu
Detalj s utakmice Hajduka i Gorice / Foto: Hina

Nogometaši Hajduka i njihov trener Gennaro Gattuso ovacijama su dočekani na Poljudu, što su zaslužili pobjedom prije osam dana u derbiju na Maksimiru.

U skladu s tom euforijom započeo je i dvoboj protiv Gorice, koja je znala biti neugodan suparnik Splićanima, kad je Marko Livaja već u 2. minuti pucao iz kaznenog prostora, ali nije bio precizan. Potom je u 4. minuti u kaznenom prostoru, nakon udarca i uklizavanja gostujućeg stopera, pao Bruno Durdov, ali glavni sudac Osječanin Dario Bel je procijenio da nije bilo elemenata za kazneni udarac.

I onda je uslijedio šok. U bezazlenoj situaciji, kad su Hajdukovi igrači osvojili loptu, Filip Uremović je preslabo uputio loptu prema vrataru Ivanu Lučiću pa je prvi do nje stigao Marko Kolar. Zaobišao je Lučića, ali je ušao u “mrtvi kut”. Ipak, uputio je loptu prema golu. U pokušaju da spriječi pogodak Dominik Prpić je loptu skrenuo u gol i tako donio vodstvo gostima.

Kako su došli do prednosti, Velikogoričani su na sličan način bez nje ostali. Tek što je u 11. minuti zamijenio ozlijeđenog prvog vratara Božidara Radoševića, Karlo Žiger je morao po loptu u mrežu.

Bruno Durdov i Merveil Valthy Streeker Ndockyt / Foto: Hina

Pogotku je kumovao gostujući stoper Mateo Leš koji je izgubio loptu na rubu kaznenog prostora, a do nje je došao Marko Livaja. Njegov je udarac uspio blokirati Mario Maloča, ali se lopta opet odbila do Hajdukovog kapetana koji ju je vratio ubazad prema Bruni Durdovu. Hajdukov junior se “lažnjakom” oslobodio Jurice Pršira i sa 13 metara neobranjivo poslao loptu pod prečku za 1-1.

Bio je to početak rezultatskog preokreta koji se nije dogodio u prvom poluvremenu, ali prvenstveno zahvaljujući vrataru Karlu Žigeru koji je sjajnim obranama u 13. i 31. minuti spriječio Livaju da se upiše u strijelce te “poništio” i sjajne asistencije Ivana Rakitića.

Ono što se nije dogodilo u prvom poluvremenu, Hajdukovi navijači su dočekali u drugom dijelu. Večer za pamćenje je 16-godišnji Bruno Durdov okrunio još jednim pogotkom, ponovno na dodavanje svog kapetana. Livaja je u 55. minuti vratio loptu iz kaznenog prostora na 20-ak metara, a tamo ju je dočekao Durdov i bez oklijevanja poslao “projektil” u gornji lijevi kut suparničkog gola.

U 68. minuti je Dario Bel dosudio kazneni udarac za Hajduk, zbog toga što je Leša lopta pogodila u ruku. Iako se nije radilo o udarcu na gol, osječki sudac je procijenio da je to kažnjivo igranje rukom, a svoju odluku nije promijenio ni nakon što je pregledao snimku na sugestiju iz VAR sobe.

Loptu je u 71. minuti na bijelu točku namjestio Marko Livaja i svojim šestim prvenstvenim pogotkom povećao prednost Hajduka na 3-1.

Samo dvije minute poslije domaća momčad je postigla i četvrti pogodak. Dugo je trajala Hajdukova akcija i činilo se da je propala prilika za ugrožavanje suparničkog vratara, ali je Lešovo ispucavanje uspio ukrotiti Ivan Rakitić i stići do lopte prije gol-crte na lijevoj strani kaznenog prostora. Rakitić je poslao prizemnu loptu u peterac, a njegovo je dodavanje pratio Niko Sigur i od vratnice pogodio mrežu za konačnih 4-1. Tako je i Rakitić došao do zaslužene asistencije.

Hajduk je petom pobjedom došao do 17 bodova i ponovno zasjeo na vrh ljestvice. Rijeka je na drugom mjestu sa 14 bodova i utakmicom manje, a Dinamo je treći sa 13 bodova nakon šokantonog poraza u Koprivnici.

Naime, nogometaši Slaven Belupa su u prvoj utakmici subotnjeg programa u Koprivnici šokirali Dinamo svladavši hrvatskog prvaka s čak 4-1 (1-1), što im je prva pobjeda u novoj sezoni. Dinamo je poveo u 32. minuti pogotkom Brune Petkovića, a uslijedio je preokret u kojem su golove za Slaven Belupo postizali Ljuban Crepulja (45+1), Adrian Liber (67), Ivan Dolček (74) i Ilija Nestorovski (77).

Sedmo kolo će biti zaključeno u nedjelju, kad će od 17.30 sati Lokomotiva ugostiti Osijek, a od 20 sati će Rijeka biti domaćin Šibeniku.

HNL - 7. kolo
Slaven B. - Dinamo    4-1 (Crepulja 45+1, Liber 67, Dolček 74, Nestorovski 77 / Petković 32)
Hajduk - Gorica       4-1 (Durdov 11, 55, Livaja 71-11m, Sigur 73 / Prpić 5-ag)