Dimitrios Diamantakos u borbi za loptu / Foto: Hina

HAJDUK ZAVRŠIO NATJECANJE U KL: Kazahstanski Tobol u produžecima došao do pobjede od 4:1

Nogometaši Hajduka završili su svoj ovosezonski europski put u drugom pretkolu Konfederacijske lige, jer ga je kazahstanski Tobol pobijedio s 4-1 u produžetku i tako nadoknadio dva gola zaostatka iz prve utakmice.

Do 56. minute bilo je 0-0, a tada je Tobol u u 11 minuta postigao tri pogotka. Vodeći pogodak za domaće postigao je Dušan Jovančić, a potom je Igor Sergejev bio precizan u 61. i 67. minuti za 3-0. Hajduku je nadu donio Emir Sahiti koji je smanjio na 1-3 u četvrtoj minuti sučevog dodatka i tako odveo utakmicu u produžetak. Konačnih 4-1 i prolaz Tobolu u treće pretkolo donio je Aškat Tagibergen u 118. minuti.

Hajduk je u Kostanaj stigao s dva pogotka prednosti koje mu je prije tjedan dana na Poljudu svojim pogocima donio Marin Ljubičić.

Već u 9. minuti ta je prednost Splićana mogla biti uvećana. S desne je strane neugodan ubačaj poslao Mađar Gergo Lovrencsics. Lopta je na pet metara odskočila od travnjaka i idealno došla na glavu slovenskog napadača Jana Mlakara, ali je njegov udarac bio neprecizan.

Prvih pola sata utakmice prošlo je uglavnom u igri između dva kaznena prostora s povremenim bljeskovima na obje strane. Prva opasna situacija pred Hajdukovim vratima dogodila se u 28. minuti, kad je Sergejev ušao s lijeve strane u kazneni prostor, ali je njegov udarac prošao pokraj suprotne vratnice.

Drugu veliku priliku u prvom poluvremenu Hajduk je imao u 38. minuti. Ponovno je s desne strane oštru loptu uputio Lovrencsics, a domaći braniči to nisu uspjeli očistiti, već je lopta došla na lijevu stranu do Sahitija, čiji je udarac sa desetak metara prohujao pokraj lijeve vratnice Tobolovog gola.

U završnici prvog poluvremena još jedan udarac domaćih nogometaša nije pronašao cilj. Nakon udarca iz kuta Maročkin je pucao glavom, ali je lopta otišla preko grede.

Drugo poluvrijeme nije dobro počelo za splitsku momčad. Tobol je u 56. minuti sretno došao do vodećeg pogotka. Na 25 metara od gola loptu je prihvatio srpski veznjak Dušan Jovančić i ne znajući što bi s njom odlučio se za udarac koji nije bio pretjerano snažan. No, na putu prema vratima lopta je pogodila Stefana Simića, promijenila smjer i prevarila Hajdukovog kapetana Lovru Kalinića.

Samo pet minuta poslije kazahstanska momčad je anulirala poljudski minus. Srpski veznjak Zoran Tošić odličnom je loptom pronašao Igora Sergejeva u kaznenom prostoru, a ovaj je sa osam metara zakucao loptu pod gredu pokraj nemoćnog Kalinića.

Potpuni raspad Hajdukove momčadi nastavljen je u 67. minuti. S lijeve strane je ubacio Portugalac Brigido, a sa šest metara glavom je loptu u mrežu neometan poslao Sergejev i postigao svoj drugi pogodak na utakmici koji je njegovoj momčadi donio prednost potrebnu za plasman u treće pretkolo.

No, u 69. minuti Hajduk je dobio priliku za povratak. Maročkin je u kaznenom prostoru nespretno srušio Sahitija, a ruski sudac Vladimir Moskaljev pokazao je na bijelu točku. Udarac je u 70. minuti izveo Filip Krovinović, ali ga je pročitao domaći vratar Mokin i obranio udarac. Na odbijenu loptu prvi je natrčao Mlakar, no i njegov pokušaj zaustavio je Mokin.

Ubacivanjem Stipe Biuka umjesto Jaira, Diamantakosa umjesto Mlakara i Dolčeka umjesto Čoline, Hajdukov trener Jens Gustafsson pokušao je dobiti raspoloženije napadače koji će donijeti rezultatski preokret.

On se i dogodio, ali tek u četvrtoj od pet minuta sučevog dodatka. S lijeve strane je prošao Stipe Biuk i ubacio oštro pred vrata. Obrana Tobola nije uspjela izbaciti loptu koju je na 14 metara prihvatio Emir Sahiti i preciznim udarcem uz desnu vratnicu odveo utakmicu u produžetak.

U 118. minuti Aškat Tagibergen je ipak odveo Tobol u treće pretkolo. Veznjak domaće momčadi došao je do 25 metara s lijeve strane, nitko mu nije izlazio u blok pa je Tagibergen opalio prema golu. Lopta je pred Kalinićem odskočila, prevarila Hajdukovog kapetana i završila u mreži.

Hajduku se tako ponovila priča iz 2019. i prvog pretkola Europske lige, kad je splitska momčad u prvoj utakmici s 2-0 pobijedila Gziru United na Malti, a potom na Poljudu izgubila 3-1 i tako ispala iz daljnjeg natjecanja, jer je tada još vrijedilo pravilo većeg broja postignutih pogodaka u gostima.

Tobol će u trećem pretkolu igrati protiv pobjednika dvoboja slovačke Žiline i ciparskog Apolona. Slovaci su u prvoj utakmici na gostovanju u Limasolu slavili s 3-1.