EP u vaterpolu u Splitu/Foto: Fenix

(FOTO/VIDEO): Hrvatska održala lekciju vaterpola Francuskoj! Hrvatski iseljenici na tribinama napravili odličnu atmosferu

Hrvatski iseljenici su iskoristili odmor u Hrvatskoj i posjetili odličnu utakmicu vaterpola u Splitu.

Naime, hrvatski vaterpolisti ostvarili su i drugu pobjedu na Europskom prvenstvu u Splitu svladavši u dvoboju 2. kola skupine B repreznetaciju Francuske s uvjerljivih 13-7 (2-3, 2-1, 5-1, 4-2) pred oko 8.000 gledatelja u Spaladium Areni.

Odličnom igrom u trećoj i četvrtoj četvrtini Hrvatska je došla do uvjerljive pobjede i prvog mjesta u skupini s maksimalnih šest bodova. Grčka je druga sa četiri, a treća Francuska s jednim bodom. Malta je posljednja bez bodova.

Hrvatske strijelce predvodio je Luka Bukić s tri pogotka, a po dvaput su mrežu tresli Marko Žuvela, Jerko Marinić Kragić, Andrija Bašić i Konstantin Harkov. Sjajan je bio vratar Marko Bijač koji je imao 60% obrana (9/15).

Francuzi su se u prvoj četvrtini pokazali vrlo opasnim suparnikom, koristivši pojedinačnu kvalitetu svojih pucača koji su pogađali s vanjskih pozicija ili koristili situacije s igračem više.

Luka Bukić je postigao prvi pogodak na utakmici, ali su Francuzi preko Thomasa Vernouxa i Romaina Marion-Vernouxa u 6. minuti poveli sa 2-1. Jerko Marinić Kragić je izjednačio udarcem sa šest metara, ali je Ugo Crousillat pogotkom s igračem više donio prednost Francuzima (2-3) nakon prve četvrtine.

vaterpolo split ep 5

Isti je igrač iz kaznenog udarca povećao prednost Francuza na 2-4 u 10. minuti.

U hrvatskoj reprezentaciji nije dobro djelovao igrač više. Prve četiri prilike su ostale neiskorištene, da bi Loren Fatović konačno pogodio za 3-4. Do novog pogotka na bilo kojoj strani prošlo je gotovo šest minuta, za što velike zasluge pripadaju hrvatskom vrataru Marku Bijaču koji je na poluvremenu imao 50% obrana (4/8).

Pogodak za 4-4 postigao je Andrija Bašić 32 sekunde prije kraja druge četvrtine, odličnim udarcem sa šest metara.

Sjajnu seriju obrana iz prvog poluvremena Marko Bijač je nastavio i u trećoj četvrtini, u kojoj je “skinuo” i peterac Mehdija Marzoukija. Odlično Bijačevo izdanje Tuckovi izabranici su iskoristili za još dva pogotka u prve četiri minute trećeg dijela dvoboja. Konstantin Harkov je pogodio iz kontranapada za 5-4, a Marko Žuvela nakon odlične asistencije Bašića za 6-4 u 20. minuti.

Tek kad su ponovno dobili igrača više, Francuzi su uspjeli prekinuti 12-minutni realizatorski post i smanjiti zaostatak na 6-5 preko Emila Bjorcha.

Odgovor hrvatskih vaterpolista bio je još moćniji. Za manje od tri minute novim golovima Bašića, Žuvele i Marinića Kragića Hrvatska je za posljednjih osam minuta stvorila četiri pogotka prednosti (9-5).

U istom su ritmu hrvatski reprezentativci nastavili igrati i u zadnjoj četvrtini. Obrana na čelu s Markom Bijačom je funkcionirala besprijekorno, tako da su Francuzi ostali bez pogotka od 22. do 31. minute. Za to vrijeme je Hrvatska s još dva pogotka Luke Bukića i jednim Harkova otišla na velikih sedam golova prednosti (12-5).

U petak, 2. rujna, od 20.30 sati, hrvatske vaterpoliste čeka utakmica za prvo mjesto u skupini protiv Grčke koja je u drugom kolu sa 25-6 lakoćom svladala autsajdera Maltu. Bit će to prilika za uzvrat Grcima za poraz u utakmici za broncu na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti.