Kapetan Luka Modrić / Foto: Hina

EVO ŠTO STATISTIKA KAŽE: Pogled u prošlost između “Vatrenih” i “Furije”

Nogometne reprezentacije Hrvatske i Španjolske odigrat će u nedjelju, 18. lipnja u Rotterdamu svoju desetu međusobnu utakmicu. “Furija” zasad vodi sa 5-3 u pobjedama, dok je jedan susret završio bez pobjednika.

Prve četiri utakmice su bile prijateljske, a sljedećih pet službene. Gledajući samo službene oglede, Španjolska je upisala tri, a Hrvatska dvije pobjede.

Prvi španjolsko – hrvatski ogled odigran je u ožujku 1994. u Valenciji, gdje je Hrvatska pobijedila s 2-0 golovima Davora Šukera i Roberta Prosinečkog.

Španjolci do te utakmice nisu bili poraženi u 20 utakmica na svom terenu.

Pet godina poslije uslijedio je novi prijateljski susret u Sevilli, a ‘Vatreni’ su uveličali proslavu otvaranja Olimpijskog stadiona u glavnom gradu Andaluzije. Domaćin je pobijedio 3-1, a prvi gol na novom stadionu zabio je Davor Šuker u devetoj minuti.

Strijelci za domaćine bili su Vicente Engonga (34), Fernando Hiero (48-11m) i Daniel Garcia ‘Dani’ (84).

Treći susret, ponovo prijateljski, uslijedio je u veljači 2000. u Splitu, a sve je završilo bez golova.

Posljednju prijateljsku utakmicu ove dvije reprezentacije su odigrale u Ženevi u lipnju 2006., a španjolska vrsta je pobijedila 2-1. Niko Kranjčar je doveo našu vrstu u vodstvo u 14. minuti, a rezultat su preokrenuli Pernia (62) i Torres (90+2).

Prvi pravi natjecateljski dvoboj uslijedio je 2012. godine na Europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini, a Španjolska je slavila s 1-0 golom Jesusa Navasa u 88. minuti. Hrvatska se nakon tog poraza vratila kući, dok su Španjolci stigli do finala i u borbi za zlato deklasirali Italiju obranivši naslov prvaka osvojen četiri godine prije na prvenstvu u Austriji i Švicarskoj.

Hrvatska je uzvratila Španjolcima na Europskom prvenstvu 2016. u Francuskoj ostvarivši pobjedu u skupini 2-1. Španjolska je povela golom Alvara Morate (7), no ‘Vatreni’ su okrenuli rezultat golovima Nikole Kalinića (45) i Ivana Perišića (87).

Uslijedila su dva susreta u Ligi nacija. U rujnu 2018. Španjolska je deklasirala Hrvatsku sa 6-0 što je najteži poraz naše reprezentacije u povijesti. Golove za španjolsku vrstu zabili su Saul Niguez (24), Marco Asensio (33), Lovre Kalinić (35-ag), Rodrigo (49), Sergio Ramos (57) i Isco (70).

U uzvratu u studenom u Zagrebu Hrvatska je pobijedili s 3-2, a gol za pobjedu zabio je Tin Jedvaj u trećoj minuti sudačke nadoknade. Bio je to njegov drugi gol na utakmici.

Posljednji put hrvatska i španjolska vrsta su igrale u osmini finala EP-a 2021., a “Furija” je u “ludoj” utakmici pobijedila s 5-3 nakon produžetaka.

Hrvatska je povela, Furija je uzvratila s tri gola u nizu, da bi Dalićevi odabranici golovima u 85. i 90+2. minuti uspjeli izboriti produžetak. Nažalost, u dodatnih pola sata Španjolska je zabila dva gola za konačnih 5-3.

MEĐUSOBNI SUSRETI HRVATSKE I ŠPANJOLSKE

Španjolska – Hrvatska 0-2 (Prosinečki 6, Šuker 51)
(Valencia, 23. ožujka 1994. – prijateljska)

Španjolska – Hrvatska 3-1 (Engonga 34, Hiero 48-11m, Daniel Garcia 84 / Šuker 9)
(Sevilla, 5. svibnja 1999. – prijateljska)

Hrvatska – Španjolska 0-0
(Split, 23. veljače 2000. – prijateljska)

Španjolska – Hrvatska 2-1 (Pernia 62, Torres 90+2 / Kranjčar 14)
(Ženeva, 7. lipnja 2006. – prijateljska)

Španjolska – Hrvatska 1-0 (Navas 88)
(Gdanjsk, 18. lipnja 2012. – skupina EP 2012)

Hrvatska – Španjolska 2-1 (Kalinić 45, Perišić 87 / Morata 7)
(Bordeaux, 21. lipnja 2016. – skupina EP 2016)

Španjolska – Hrvatska 6-0 (Saul Niguez 24, Asensio 33, Kalinić 35-ag, Rodrigo 49, Ramos 57, Isco 70)
(Elche, 11. rujna 2018. – skupina Lige nacija)

Hrvatska – Španjolska 3-2 (Kramarić 54, Jedvaj 69, 090+2 / Cebalos 56, Ramos 78-11m)
(Zagreb, 15. studenog 2018. – skupina Lige nacija)

Hrvatska – Španjolska 3-5 (Pedri 20-ag, Oršić 85, Pašalić 90+2 / Sarabija 38, Azpilicueta 57, Ferran Torres 77, Morata 100, Oyarzabal 103)
(Kopenhagen, 28. lipnja 2021. – osmina finala EP 2020)