Ivan Rakitić (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

EUROPA LIGA: Rakitićeva Sevilla prošla Fenerbahče, Juventus izbacio Freiburg, Sporting šokirao Arsenal, Manchester United i Bayer Leverkusen uvjerljivo idu dalje

Zahvaljujući Bayeru iz Leverkusena, Njemačka će imati predstavnika u četvrtfinalu. Momčad iz Leverkusena je slavila sa 2-0 protiv Ferencvarosa na gostovanju u Budimpešti za ukupnih 4-0. Moussa Diaby je već u 3. minuti pobjegao domaćoj momčadi i pogodio za 1-0, a pobjedu “apotekara” potvrdio je Amine Adli u 81. minuti.

Nogometaši lisabonskog Sportinga izbacili su vodeću momčad engleske Premier lige, londonski Arsenal, boljim izvođenjem udaraca sa 11 metara (5-3), nakon što je rezultat polije 120 minuta igre bio 1-1.

Arsenal je već u 19. minuti došao do vodstva golom svog kapetana Granita Xhake. “Topnici” su bili bolja momčad sve do 62. minute, kad je najefektniji pogodak u sezoni postigao Pedro Goncalves. Uhvatio je “na spavanju” domaćeg vratara Aarona Ramsdalea i sjajnim lobom s više od 40 metara izjednačio na 1-1.

Kako je dvoboj u Lisabonu završio 2-2, utakmica u Londonu je imala dodatnih 30 minuta. U produžetku je junak Sportinga bio vratar Antonio Adan koji je u samoj završnici obranio udarac glavom Gabriela Jesusa. Gosti su potom ostali i s igračem manje, jer je zbog grubog starta drugi žuti karton zaradio  Manuel Ugarte. No, domaćima nije ostalo dovoljno vremena za iskorištavanje brojčane prednosti.

Vratar gostiju Adan bio je ključna figura u raspucavanju sa 11 metara, jer je u četvrtoj seriji obranio udarac Brazilcu Gabrielu Martinelliju, da bi u sljedećem udarcu Nuno Santos bio precizan, kao i prethodna četvorica izvođača za Sporting, te tako Portugalcima donio plasman u četvrtfinale.

U dvoboju dva Uniona, onaj iz Bruxellesa je drugu utakmicu zaredom postigao tri pogotka berlinskom, a kako je pred svojim navijačima belgijska momčad očuvala svoju mrežu netaknutom, tako će prvi put u klupskoj povijesti zaigrati u četvrtfinalu Europske lige. Teuma je u 18. minuti načeo njemačku momčad. Na 2-0 je u 63. minuti povećao Lazare Amani, da bi konačnih 3-0 postavio Lapoussin. Hrvatski reprezentativac Josip Juranović je za berlinsku momčad igrao do 74. minute.

Roma je došla u San Sebastian sačuvati prednost od 2-0 iz prve utakmice i u tome je uspjela ne uputivši nijedan udarac koji bi natjerao domaćeg vratara na intervenciju. Real Socidead nije uspio nijednom poslati loptu u mrežu i tako je završio svoj europski put.

Sevilla je u Istanbulu obranila prednost od 2-0 iz prve utakmice. Fenerbahče je pobijedio, ali je postigao samo jedan pogodak, što nije bilo dovoljno za preokret rezultata iz prvog dvoboja. Strijelac je bio Ener Valencia u 41. minuti iz kaznenog udarca.

Ivan Rakitić je u ulozi kapetana vodio andaluzijsku momčad do 83. minute.

Ostane li vjerna tradiciji, Sevilla će ponovno biti pobjednik Europske lige. Naime, svaki put kad bi prošla u četvrtfinale, Sevilla je završila s pobjedničkim peharom u rukama, a to se dogodilo u četiri navrata (2014., 2015., 2016. i 2020.).

Ždrijeb parova četvrtfinala Lige prvaka, Europske i Konferencijske lige održat će se u petak, 17. ožujka u sjedištu Europske nogometne federacije (UEFA) u Nyonu.

Pregled uzvratnih utakmica osmine finala nogometne Europa lige.

Europska liga, rezultati uzvratnih utakmica osmine finala
Betis - Manchester United       0-1 (Rashford 56)
(ukupan rezultat 5-1 za Manchester United)
Fenerbahče - Sevilla            1-0 (Valencia 41-11m)
(ukupan rezultat 2-1 za Sevillu)
Feyenoord - Šahtar Donjeck      7-1 (Gimenez 9, Kokču 24, 38-11m, Idrissi 49, 60, Jahanbakhsh 64, Danilo 67 / Kelsy 87)
(ukupan rezultat 8-2 za Feyenoord)
Freiburg - Juventus             0-2 (Vlahović 45-11m, Chiesa 90+5)
(ukupan rezultat 3-0 za Juventus)
Arsenal - Sporting              1-1 (Xhaka 19 / P. Goncalves 62)
(ukupan rezultat 3-3, Sporting je pobijedio sa 5-3 u raspucavanju s 11m)
Ferencvaros - Bayer Leverkusen  0-2 (Diaby 3, Adli 81)
(ukupan rezultat 4-0 za Bayer)
Real Sociedad - Roma            0-0