Harry Kane strijelac dvaju zgoditaka za Tottenham u Londonu/ Foto: Davy / PAImages / PIXSELL

EUROPSKA LIGA: Dinamo poražen od Tottenhama, uzvrat u Zagrebu za tjedan dana

Nogometaši zagrebačkog Dinama u prvoj su utakmici osmine finala Europske lige izgubili na gostovanju kod Tottenham Hotspura rezultatom 0-2 (0-1). Oba pogotka za Tottenham postigao je Harry Kane u 25. i 70. minuti.

Hrvatski prvak se u Londonu odlučio taktički povući i prepustiti kontrolu igre domaćem sastavu. U početnim minutama dvoboja izgledalo je kako bi takva postavka mogla donijeti korist Dinamu jer su igrači Tottenhama često griješili u dodavanjima što je otvaralo prostor za protunapade, no nakon uvodnih 15-ak minuta greške u igri domaćih su se prorijedile te je postajalo sve opasnije pred Dinamovim vratima.

Nije dugo trebalo da Tottenham svoju dominaciju pretvori u vodstvo. Alli je u 24. minuti osvojio loptu na lijevoj strani, uposlio Lamelu, a Argentinac se “prošetao” kroz obranu Dinama i nakon ulaska u kazneni prostor uputio udarac koji je pogodio vratnicu, lopta se od okvira gola odbila ravno na nogu Kanea kojem nije bilo teško zatresti praznu mrežu.

Lovro Majer Foto Adam Davy PAImages Pixsell
Lovro Majer i Heung Min Son / Foto: Adam Davy / PAImages / PIXSELL

Dinamo je u prvih 45 minuta uputio tri udarca u okvir suparičkog gola, ali sva tri su bila s velike udaljenosti te nisu natjerala Llorisa na ozbiljniju intervenciju. U najboljoj poziciji bio je Oršić koji je nakon samo 40-ak sekundi pobjegao Aurieru no uslijedio je mlak udarac po zemlji kojega je Lloris lakoćom uhvatio.

I nastavak je protekao u igri koja se pretežno odvijala na polovici terena koja je pripadala igračima Dinama, no domaći su teško pronalazili čiste prilike za udarac prema vratima. Dinamo je, pak, uspio zaprijetiti iz brze akcija u 60. minuti, Ivanušec je prihvatio loptu na desnom krilu, poslao prizemnu dijagonalu u kazneni prostor gdje je natrčao Petković, ali njegov udarac nije pronašao okvir gola.

Trener Tottenhama Jose Mourinho u 64. minuti napravio je trostruku izmjenu, umjesto Allija, Sona i Lamele na teren je poslao Bergwijna, Balea i Mouru, a niti minutu potom Bale i Bergwijn su kreirali veliku priliku za 2-0. Bale je uputio sebi svojstven centaršut s desne strane kojega je na volej dočekao Bergwijn, no Livaković se istaknuo lijepom obranom.

Tottenham je ipak stigao do drugog gola u 70. minuti, Ndombele je proigrao Auriera na desnom krilu, ovaj je ubacio u kazneni prostor gdje je vrlo loše reagirao Teophile-Catherine koji je praktički smirio loptu za Kanea, a kapetan domaćih je iskoristio taj poklon i bez problema udarcem sa 10-ak metara još jednom svladao Livakovića.

Zaprijetio je Bale u 81. minuti iz slobodnog udarca sa 25 metara, no Livaković je odličnom intervencijom odbio loptu u korner, a engleski je predstavnik u sudačkoj nadoknadi imao još dvije jako dobre prilike za povećanje vodstva. Prvo Bale iz neposredne blizine nije uspio pospremiti u mrežu ubačaj Bergwijna, dok je pokušaj Carlosa Viniciusa Livaković bez problema primirio.