Utakmica Hrvatska - Švicarska. Na fotografiji Bojan Bogdanović (ILUSTRACIJA)/ Foto: Hina

EUROBASKET: Pobjedom nad Ukrajinom Hrvatska izborila treće mjesto i nastavlja prvenstvo u Berlinu

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija pobjedom protiv Ukrajine 90-85 (21-21, 24-21, 22-25, 23-18) u posljednjem, 5. kolu osigurala je najmanje treće mjesto u skupini C na EuroBasketu.

I Hrvatska i Ukrajina su natjecanje u skupini okončale s omjerom pobjeda i poraza 3-2, a na isti taj omjer mogla bi doći i Italija ukoliko kasnije u četvrtak svlada slabašnu Veliku Britaniju. U slučaju pobjede Italije, Hrvatska će natjecanje u skupini okončati na trećem mjestu, druga će biti Ukrajina, a Italija četvrta zbog omjera u međusobnim susretima. Ako pobijedi Velika Britanija, tada će Hrvatska završiti na drugom mjestu u skupini, Ukrajina na trećem, a Italija na četvrtom. Grčka je sa 4-0 još ranije osigurala prvo mjesto, dok su Estonija i Velika Britanija bez izgleda za prolazak u osminu finala.

Glavni strijelac protiv Ukrajine bio je Bojan Bogdanović

Prvi hrvatski strijelac protiv Ukrajine bio je Bojan Bogdanović s 27 poena, a imao je i sedam skokova te tri asistencije. Dominik Mavra je dodao 13, a Krunoslav Simon 11 koševa uz šest skokova. Kod Ukrajine najbolji su bili Volodimir Herun s 21 poenom i Bogdan Bliznjuk sa 16.

Hrvatska je susret protiv Ukrajine započela s dvije pogođene trice, ali i dvije izgubljene lopte u prve dvije minute. Zbog velikog broja promašenih laganih šutova za dva naših igrača, Ukrajina je imala laganu prednost u prvoj četvrtini, dok je Hrvatsku držao raspoloženi Ivica Zubac koji je prvu četvrtinu okončao s osam koševa i šest skokova. Nažalost, pred sam kraj tog perioda Zubac je prilikom jednog doskoka ozlijedio gležanj, pa iako je igrao i u nasrtavku njegov doprinos nije niti izbliza bio toliko dobar.

Serijom 12-0 krajem prve i početkom druge četvrtine Hrvatska je povela sa 30-21, a zahvaljujući sjajnom Dominiku Mavri te tricama Šarića i Hezonje stigla i do velikih 12 razlike (41-29). No, Ukrajina se do odlaska na odmor primaknula na 45-42 tricama Lena i Lukašova te najavila dramatično drugo poluvrijeme.

U trećoj četvrtini Ukrajina je serijom 7-0 smanjila na 61-60, a na pauzu uoči posljednjih 10 minuta ušlo se s neodlučenih 67-67. Ukrajina je bolje započela i četvrtu četvrtinu, povela sa 73-69. Srećom, kod zaostatka od četiri razlike “proradio” je vanjski šut najiskusniji hrvatskih igrača, Simon je pogodio dvije, a Bogdanović jednu tricu i Hrvatska je povela sa 81-79 četiri minute prije kraja. Pomogao je i nevjerojatni promašaj ukrajinskog centra Pustovija koji je promašio polaganje kod vodtva njegove momčadi 79-78. Tricom Ramljaka i košem Zupca Hrvatska je povela sa 86-79 tri minute prije kraja i izgledalo je kako bi mogla ostvariti i pobjedu s više od osam razlike koja bi joj osiguralavala drugo mjesto u skupini.

No, 2:34 minute prije kraja Bogdanović je napravio prekršaj na sredini igrališta u želji da spriječi protunapad Ukrajine, a suci su nakon pregleda snimke procijenili kako se radi o nesportskom prekršaju. Bliznju ke pogodio oba slobodna bacanja, da bi isti igrač nakon pogreške u napadu Simona smanjio na 86-83 dvije minute prije kraja. Srećom, nije došlo do novog preokreta da bi u posljednjih pola minute gledatelji svjedočili neobičnoj situaciji u kojoj Hrvatska kao da nije željela ostvariti pobjedu s dovoljnom razlikom koja bi joj osiguravala drugo mjesto. Bogdanović je kod rezultata 90-83, čini se, namjerno promašio dodatno slobodno bacanje, a zatim su Ukrajinci igrali napad u kojem su samo željeli potrošiti vrijeme, a Hrvatska nije igrala agresivnu obranu kojom bi došla do posjeda i mogućnosti postizanja još jednog koša. Sve je to rezultiralo ubačanjem Bliznjuka za konačnih 90-85 četiri sekunde prije kraja.

Situacija u skupini D je takva da bi drugo mjesto mogle zauzeti Finska ili Srbija, a to ovisi o ishodu utakmice Poljska – Srbija. Ako pobjedi Srbija, Hrvatska će igrati protiv Finske, a u slučaju pobjede Poljske druga će biti – Srbija. Treće mjesto u skupini još mogu zauzeti i Izrael i Poljska i Finska.

Mulaomerović: Igrači su izvukli ekstra energiju kada je trebalo

Svaka čast svim igračima, dobili smo u ovoj utakmici ono što smo željeli, rekao je nakon 90-85 pobjede protiv Ukrajine na EuroBasketu izbornik hrvatske reprezentacije Damir Mulaomerović.

Hrvatski košarkaši ovom su pobjedom napravili primarni cilj. Izbjegli su poraz od Ukrajine i četvrto mjesto u skupini koje će vjerojatno u osmini finala voditi na Srbiju. Hrvatska sada čeka razvoj situacije kako bi doznala prvog suparnika u nokaut fazi, ali je vrlo vjerojatno kako će okončati na trećem mjestu.

„Bila je ovo peta utakmica. Svi smo umorni, kako fizički tako i psihički, ali moji igrači su odnekuda izvukli ekstra energiju. Svi su odigrali jako dobro. Moram pohvaliti Mavru, zbog kreacije dok je bio na parketu. Ramljak je odradio odlične obrambene zadatke, Zubac je zabio neke teške poene, Bogdanović je imao sjajnu utakmicu, odradio ju je kapetanski. I Simon, naravno, u ključnim trenucima je donosio prave odluke. Naravno, zabio je dvije trice kada se lomilo. Svi su dečki bili pravi i moram im još jednom čestitati na predstavi“, komentirao je izbornik Mulaomerović koji se potom osvrnuo na ne baš ugodnu najavu ovog EuroBasketa od strane hrvatske reprezentacije.

„Nije bilo lako, morali smo uvjeriti igrače kako mogu. Morali su podići glavu i na pravi se način pripremiti za ovaj EuroBasket. Uspjeli smo u tome, dečki rade iznimno žestoko. Također, teško je kada ste mjesec dana zajedno, ali oni su potpuno fokusirani na posao. Zadovoljni smo dosad, marljivo se trenira, ali tek sada sve počinje. Kreće ono pravo“.

O tome što misli o dvoboju osmine finala, je li glavna vodilja u utakmici protiv Ukrajine bilo izbjegavanje Srbije u osmini finala govorio je Ivan Ramljak.

„Pričali smo na tu temu. Ali, o tome što će biti u osmini finala možemo govoriti tek kada se završe sve utakmice i kada saznamo ime suparnika. Kako možemo biti bolji? Da što duže potraju razdoblja u igri kada smo potpuno fokusirani i energetski jaki“, dodao je Ramljak.