Engleska - Hrvatska
Hrvatski reprezentaivac Joško Gvardiol (lijevo na slici) (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

EURO – “Vatreni” upisali šesti poraz u 11 susreta protiv “Gordog Albiona”

Hrvatska reprezentacija upisala je i šesti poraz u 11. međusobnih susreta protiv Engleske. Engleska je slavila šest puta, Hrvatska je ostala na tri pobjede, a dva susreta su završila bez pobjednika.

Premda je engleska reprezentacija ukupno gledano uspješnija, povijest ogleda “Vatrenih” i “Gordog Albiona” pamtimo po našem slavlju u polufinalu World Cupa u Rusiji, te velikom trijumfu na Wembleyju u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2008. u Austriji i Švicarskoj.

Prvu međusobnu utakmicu igrali smo uoči EP 1996., a prijateljski susret u Londonu završio je bez pogodaka. Igralo se na starom Wembleyju, a briljirao je Marijan Mrmić s nekoliko sjajnih obrana. Hrvatsku je vodio Miroslav Blažević, a Engleze Terry Venables.

Drugi dvoboj također je bio prijateljski, a Englezi su slavili na stadionu Portman Road u Ipswichu sa 3-1. Strijelci za ‘Tri lava bili su Beckham, Owen i Lampard, dok je za hrvatsku vrstu pogodak postigao Ivica Mornar. Na hrvatskoj klupi sjedio je Otto Barić, a engleskoj Sven-Goran Eriksson.

Prva službena utakmica između ovih dviju reprezentacija odigrala se na EP 2004. u Portugalu, i to na stadionu Luz u Lisabonu. Bio je to dvoboj trećeg kola koji je odlučivao o prolazu u četvrtfinale.

Hrvatska je povela u petoj minuti golom Nike Kovača, no Englezi su okrenuli rezultat golovima Scholesa (40) i Rooneyja (45, 68). Igor Tudor smanjio je na 2-3 u 73. minuti, no sve dvojbe oko pobjednika razriješio je Frank Lampard u 78. minuti. Nakon tog poraza Hrvatska se oprostila od EP-a. Momčadi su ponovo predvodili Barić i Eriksson.

Uslijedile su dvije utakmice u kvalifikacijama za EP 2008. U prvom susretu Hrvatska je na stadionu Maksimir slavila sa 2-0. Susret je obilježio vratar engleske vrste Paul Robinson, koji je promašio povratnu loptu Garyja Nevillea, koja je potom ušla u prazan gol. Hrvatska je slavila s 2-0 uz golove Eduarda (60) i Garyja Nevillea (68 – autogol).

Hrvatska je i prije londonskog uzvrata izvadila vizu za EP, dok je Englezima trebao bod. No izbornik Slaven Bilić i njegovi odabranici nisu imali milosti, pobijedili su sa 3-2. Strijelci za nas su bili Kranjčar (8), Olić (14) i Petrić (77), a za domaćine Lampard (56-11m) i Crouch (65). Bilić je bio na hrvatskoj, a Steve McClaren engleskoj klupi.

Engleski su mediji nakon te utakmice ”razapeli” McClarena, a dobio je i nadimak “Wally with the Brolly” jer je utakmicu vodio s velikim kišobranom u ruci.

Ždrijeb je spojio Hrvatsku i Englesku i u kvalifikacijama za SP 2010. Prva utakmica u Zagrebu donijela nam je težak poraz 1-4. Engleze je preuzeo Fabio Capello, dok je na hrvatskoj klupi i dalje sjedio Slaven Bilić. Strijelci za Gordi Albion bili su Walcott (26, 59, 82) i Rooney (63), a za nas Mandžukić (78). Robert Kovač dobio je crveni karton. Bio je to prvi hrvatski poraz kod kuće nakon 18 godina.

Uzvrat u Londonu donio je još veću katastrofu. Engleska je slavila sa 5-1, što je jedan od naših najtežih poraz u povijesti. Dvostruki strijelci bili su Lampard (7-11m, 59) i Gerrard (18, 66), a jednom je mrežu pogodio Rooney (77), dok je jedini strijelac za Hrvatsku bio Eduardo (71).

Novi međusobni ogled dočekali smo u polufinalu World Cupa u Rusiji. Samouvjereni, gotovo bahati Englezi uoči polufinalnog sraza na Lužnikiju otpisali su “umornu i neuvjerljivu Hrvatsku”. No buđenje je bilo grubo i okrutno.

Gordi Albion je poveo u petoj minuti sjajnim pogotkom Kierana Trippiera iz slobodnog udarca, uzvratio je Ivan Perišić u 68. minuti, a ludilo među hrvatskim navijačima izazvao je Mario Mandžukić pobjedničkim golom u 109. minuti. Veličanstvena Hrvatska ušla je finale SP-a, a Engleska je potom poražena i u susretu za broncu od Belgije.

Bilo je to četvrto uzastopno polufinale koje su Englezi izgubili na velikim natjecanjima. Crnu seriju započeli su u polufinalu EP-a 1968. godine izgubivši od Jugoslavije (0:1), potom su poraženi u polufinalu SP-a 1990. od Njemačke te u polufinalu EP-a 1996., i to oba puta na jedanaesterce, te od Hrvatske u polufinalu ovogodišnjeg SP-a u Rusiji.

Prije današnjeg ogleda na startu EP-a, posljednje hrvatsko-engleske dvoboje vidjeli smo u Ligi nacija. U listopadu 2018. godine na praznoj Rujevici završilo je 0-0, dok su u uzvratu Englezi slavili sa 2-1.

DOSADAŠNJI SUSRETI:
Engleska – Hrvatska 0-0 (London - 24. travnja 1996. - prijateljska)
Engleska – Hrvatska 3-1 (Ispwich - 20. kolovoza 2003. - prijateljska)
Hrvatska – Engleska 2-4 (Lisabon-– 21. lipnja 2004. - EP u Portugalu)
Hrvatska – Engleska 2-0 (Zagreb - 11. listopada 2006. - kvalifikacije za EP 2008)
Engleska – Hrvatska 2-3 (London-– 21. studenoga 2007. - kvalifikacije za EP 2008)
Hrvatska – Engleska 1-4 (Zagreb - 10. rujna 2008. - kvalifikacije za SP 2010)
Engleska – Hrvatska 5-1 (London - 9. rujna 2009. - kvalifikacije za SP 2010)
Hrvatska – Engleska 2-1 prod. (Moskva - 11. srpnja 2018. - polufinale SP-a)
Hrvatska – Engleska 0-0 (Rijeka - 12. listopada 2018. - Liga nacija)
Engleska – Hrvatska 2-1 (London - 18. studenog 2018. - Liga nacija)
Engleska - Hrvatska 1-0  (London - 13. lipnja 2021. - EP)