Arhivska fotografija hrvatskih vaterpolista / Foto: Hina

EP vaterpolo: Hrvatska pobijedila Italiju i nakon 8 godina osvojila medalju na EP – šteta da taka igra nije bila protiv Srbije

Hrvatska vaterpolska reprezentacija osvojila je brončano odličje na Europskom prvenstvu svladavši u Barceloni Italiju s 10-8 (4-0, 3-5, 2-1, 1-2). Hrvatskoj je to prva europska medalja nakon čak osam godina i četvrta ukupno. Na EP 2010. u Zagrebu Barakude su osvojile zlato, a u Firenci 1999. i Kranju 2003. naši vaterpolisti su osvojili srebro.

U finalnom susretu Europskog vaterpolskog prvenstva u Barceloni reprezentacija Srbije je pobijedila Španjolsku boljim izvođenjem peteraca nakon što je utakmica završila 7 – 7. U susretu za peto mjesto Grčka je bila bolja od Crne Gore 8-6, dok je Rusija sedma nakon što je pobijedila Mađarsku 9-8.

UTAKMICA HRVATSKE

Za razliku od polufinalnog dvoboja sa Srbima, Hrvatska je protiv Italije izvrsno ušla u utakmicu, a pokazala je igru dostojnu svjetskih prvaka – učinkovito i maštovito u napadu, te čvrsto i koncentrirano u obrani. Barakude su čak četiri puta gubili dvoboj za brončano odličje na Europskom prvenstvu, no u Barceloni je i toj negativnoj seriji došao kraj.

Hrvatska je utakmicu počela bez svog kažnjenog izbornika Ivice Tucka, ali je krenula fantastično – prvu četvrtinu je dobila s 4-0.  No, u drugoj četvrtini Barakude nisu uspjeli sačuvati tu veliku prednost, Talijani su zabili čak pet golova i na poluvrijeme se otišlo sa samo dva gola prednosti (7-5), iako talijanski vratari nisu imali nijednu jedinu obranu.

Treća četvrtina je započela važnim pogotkom Fatovića za 8-5, a potom je Andro Bušlje zabio za 9-5, opet velika četiri gola prednosti. U zadnjui četvrtinu se ušlo s 9-6, a Lončar četiri i pol minuta prije kraja postiže gol za 10-6, prednost koju Talijani više nisu mogli stići.

Loren Fatović je s tri gola bio najbolji strijelac kod Hrvatske, Andro Bušlje i Luka Lončar su zabili po dva, dok je kod Talijana Valentino Gallo bio najučinkovitiji s dva gola.

IZJAVE SUDIONIKA

Danas su momci bili nepobjedivi i tek sada ostaje žal za izgubljenim polufinalom, kazao je nakon pobjede nad Italijom (10-8) i osvojene bronce na EP u Barceloni pomoćni trener hrvatske vaterpolske reprezentacije Mile Smodlaka.

Smodlaka je vodio Hrvatsku u dvoboju s Italijom nakon što je izbornik Ivica Tucak neopravdano isključen u polufinalnom dvoboju sa Srbima i nije mogao biti na klupi u susretu za broncu.

“Nije bilo lako nakon poraza od Srba, ali vratili smo se u velikom stilu, psihološka priprema je bila presudna. Danas su momci bili zapravo nepobjedivi. Sad nam je tek žalnije za onom utakmicom polufinala, no treba proslaviti ovu broncu, bit će vremena za uzvrate. Ovo prvenstvo ćemo pamtiti po suđenju, mi koji smo 30-tak i više godina u vaterpolu čudimo se i ne shvaćamo odluke sudaca. Ono što su učinili izborniku Tucku je jednostavno neoprostivo, neopravdano su mu oduzeli pravo da vodi ekipu u borbi za broncu”

“Velika pobjeda, bio je bitno psihološki se vratiti nakon utakmice sa Srbima. Sjajno smo počeli, mi smo ipak karakterna momčad i i zaslužili smo ovu medalju. Išli smo na zlato, ali moramo sada naučiti iz svojih grešaka za iduće turnire”, kazao je hrvatski centar Luka Lončar, strijelac dva gola za Hrvatsku.

“Utakmicu je dobila naša obrana, naša želja i angažman obraniti naša vrata. Italija je cijeli turnir odigrala na visokom nivou i ovo je bila naša vrhunska izvedba. Nastavili smo s kontinuitetom osvajanja medalja i to je najvažnije”, izjavio je Maro Joković.

HRVATSKA – ITALIJA 10-8

HRVATSKA: Bijač (8 obrana), Macan, Fatović 3, Lončar 2, Joković 1, Buljubašić 1, Vukičević, Bušlje 2, Miloš, Vrlić, Šetka, Garcia 1, Marcelić.

ITALIJA: Del Luongo (6 obrana), Nicosia; Di Fulvio 2, Molina Rios 1, Figlioli 1, Fondelli, Renzuto 1, Velotto, Gallo 2, Presciutto 1, Bodegas, Echenique, Bertoli.