Utakmica Švedske i Franucuske (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

EP U RUKOMETU: Švedska pobjedom nad Francuskom izborila finale – tamo ih čeka Španjolska

Španjolska i Švedska igrat će u nedjelju u finalu rukometnog EURA 2022 u Budimpešti.

Španjolski rukometaši, aktualni dvostruki europski prvaci, pobijedili su u polufinalu svjetskog prvaka Dansku s 29-25 (13-14), dok je Švedska bila bolja od olimpijskih prvaka Francuza s 34-33 (17-14).

Francuzi su bolje započeli dvoboj, vodili su sa 7-3, no u 20. minuti započinje veliki preokret Šveđana, koji su poluvrijeme dobili s 17-14. Velike zasluge za to ima švedski vratar Palicka, koji je ubilježio 7 obrana u prvom dijelu, ali čak i tri pogotka, po čemu je jedno vrijeme bio, posve neočekivano, prvi strijelac susreta.

U drugom dijelu su Šveđani uspjeli održavati prednost, razlika nije išla ispod dva gola razlike, no u 57. minuti Francuska dolazi do samo jednog gola zaostatka (31-32). Pellas diže na 33-31, Mahi pogađa za 33-32, a junak dvoboja Gottfridsson, činilo se, zabija ključni pogodak minutu i pol prije kraja. Minutu prije kraja Švedska je imala 34-32, posjed i igrača manje, a Francuzi rade nemoguće, dvaput oduzimaju loptu, zabijaju gol, a u zadnjoj sekundi vratar Palicka brani zicer Fabregasu.

Gottfridsson je utakmicu završio s devet golova,  a Pellas dodao sedam, dok su kod Francuza Minne i Descat zabili po osam pogodaka.

Španjolci su slavili također preokretom u drugom dijelu za četvrto uzastopno finale za izabranike Jordija Ribere. U prvom poluvremenu su Danci vodili do četiri gola razlike, da bi početkom drugog dijela Španjolci preuzeli vodstvo (22-19), koje nisu ispuštali do samog kraja.

Najvećim favoritima za naslov Dancima se tako osvetilo odmaranje najboljih igrača u zadnjem dvoboju sa Francuskom, kada su porazom izgubili prvo mjesto u skupini i u polufinalu išli na europske prvake Španjolce.Španjolce su predvodili Gomez (11) i Cannelas (7), a Dance Hansen (8) i Jacobsen

Finale je u nedjelju u 18 sati, a bit će to repriza finala iz Zagreba 2018. godine.