"Vatreni" su uspešniji, ostvarili su četiri pobjede Foto: Screenshot

Dosadašnje utakmice Hrvatske i Islanda – svi susreti, pobjede i jedan poraz

Dvoboj u Rostovu na Donu bit će sedma međusobna utakmica između Hrvatske i Islanda. “Vatreni” su za sada uspješniji, ostvarili su četiri pobjede, jednom je slavio Island, a jedan susret je završio bez pobjednika uz ukupnu razliku pogodaka 11-2 za našu vrstu.

Prvi put ove dvije reprezentacije susrele su se u kvalifikacijama za SP 2006. u Njemačkoj, a Hrvatska je na putu ka prvom mjestu u skupini ostvarila dvije sigurne pobjede 4-0 u Zagrebu i 3-1 u Reykjaviku.

Na stadionu Maksimir smo ih slomili golovima Nike Kovača (39, 75), Josipa Šimunića (71) i Dade Prše (90). U Reykjaviku su domaćini poveli golom Eidura Gudjohnsena u 24. minuti, no Hrvatska je u nastavku okrenula rezultat golovima Boška Balabana (56, 61) i Darija Srne (82-11m).

Iduća dva susreta igrali smo u dodatnim kvalifikacijama za odlazak na SP u Brazilu. Nakon što je prvi susret u Reykjaviku završio 0-0, četiri dana potom Hrvatska je u Zagrebu golovima Mandžukića i Srne pobijedila 2-0 i izborila odlazak na World Cup.

Međusobno smo igrali i na putu prema Rusiji, a na koncu je Island osvojio prvo mjesto u skupini izborivši tako direktan plasman, dok je naša vrstaa morala u dodatne kvalifikacije.

U prvom susretu 12. studenoga prošle godine ‘Vatreni’ su pobijedili 2-0 golovima Marcela Brozovića (15, 90+2), no u lipnju ove godine Island je uzvratio pobjedom od 1-0 golom Magnussona u 90. minuti.

Bio je to prvi poraz Hrvatske od Islanda, a na kraju se ispostavilo kako je to bio ključni pogodak koji je Islanđane odveo na njihovo prvo SP.