Split: Prva utakmica 3. pretkola UEFA Konferencijske lige HNK Hajduk - Vitoria SC / Foto: Miroslav Lelas / Pixsell

HAJDUK PREGAZIO PORTUGALCE: Fantastična igra Hajduka pred raspjevanim Poljudom

U prvom susretu 3. pretkola Konferencijske lige Hajduk je pred 33.000 gledatelja na Poljudu pobijedio portugalsku Vitoriju Guimaraes sa 3-1 nakon što su gosti poveli.

Nakon što su Rijeka i Osijek ekspresno ispali, Hajduk je ostao jedini hrvatski predstavnik u Konferencijskoj ligi, uz Dinama koji se probija kroz kvalifikacije Lige prvaka.

hajduk vittoria
Hajduk / Foto: Hina

Nakon dvije pobjede u HNL-u, Hajduk je večeras započeo ovosezonski europski put, dok su Portugalci već odigrali dvije utakmice protiv mađarske Puškaš Akademije i slavili s ukupnih 3-0.

hajduk e1659646356603
HNK Hajduk – Vitoria SC. Stipe Biuk. / Foto: Miroslav Lelas/PIXSELL

Hajduk je bolje ušao u susret, međutim u prvih pola sata igralo se tvrdo i čvrsto na obje strane bez velikih uzbuđenja pred vratima. Hajduk je izgledao konkretnije, ali ipak nedovoljno kako bi ugozio portugalska vrata.

torcida poljud 1
Torcida na Poljudu / Foto: Fenix (SIM)

Prvo pravo uzbuđenje vidjeli smo u 40. minuti kada su domaćini tražili jedanaesterac, no švedski sudac je ostao nijem. Nakon Mikanovićeva ubačaja, Semedo je igrao rukom nakon što mu se lopta od bedra odbila u ruku, no sudac nije pokazao na bijelu točku što je izazvalo negodovanje punog Poljuda. Bila je to dvojbena situacija, ali u ovoj fazi natjecabnja nema VAR-a.

torcida

U posljednjim trenucima prvog dijela Livaja je ostao sam na rubu kaznenog prostora, no pucao je ravno u Varelu.

Gosti su prvi put zaprijetili u 49. minuti kada je pucao Nelson, ali pored gola. U 55. minuti Stipe Biuk je zaprijetio Portugalcima, pucao je po travnjaku, ali je golman Varela bio siguran. Tri minute kasnije u izglednoj prilici je bio Vuković, ali je pucao pored gola.

U trenucima dok je Hajduk dominitrao i sve opasnije pritiskao, gosti su poveli u 61. minuti prekrasnim golom braniča Miguela. Raspalio je Miguel sa 18 metara pogodivši gornji lijevi kut Kalinićeva gola za vodstvo gostiju.

Hajduk se ekspresno vratio, samo šest minuta kasnije Splićani su izjednačili. Najveći dio posla napravio je Livaja koji se izborio za udarac sa 12 metara pogodivši stativu, a Sahiti je odbijanac pospremio u mrežu.

Hajduk je okrenuo rezultat u 75. minuti nakon velike pogreške strijelca Miguela. Mladi branič je promašio čistu loptu što je Melnjak iskoristio pogodivši za 2-1.

Livaja je bio blizu gola i u 84. minuti, no njegov udarac je završio u korneru. Odličnu predstavu Hajduk je okrunio i trećim golom. Bila je to još jedna greška Portugalaca koju je iskoristio Krovinović fantastično pogodivši u rašlje za 3-1 u 87. minuti.

Uzvratni susret je 10. kolovoza u Guimaraesu, a pobjednik iz ovog para u play-offu će igrati protiv Villarreala.

HAJDUK – VITORIA GUIMARAES 3-1

SPLIT. Stadion Poljud – 33.000 gledatelja; Sudac: Mohammed Al-Hakim (Šve)

Strijelci: 0-1 Miguel (61), 1-1 Sahiti (67) , 2-1 Melnjak (75), 3-1 Krovinović (87)

Žuti kartoni: Krovinović / Silva, Semedo

Crveni kartoni: –

HAJDUK: Kalinić – Mikanović (od 76. (Lovrencsics), Simič, Elez (od 82. Awaziem), Melnjak – Vuković (69. Atanasov), Grgić, Krovinović – Sahiti (od 76. Čolina), Livaja, Biuk.

VITORIA: Varela – Miguel, Mumin, Villanueva, Ogawa – Almeida (od 46. D.Silva), Semedo Andre, T.Silva – Maeiras, A.Silva (An. Silva 63), Da Luz (od 62. Jota)

hajduk 1

Pregled rezultata prvih utakmica 3. kola kvalifikacija za nogometnu Konferencijsku ligu.

Kvalifikacije za Konferencijsku ligu - 3. kolo, prve utakmice
HAJDUK (HRV) - Vitoria (Por) 3-1 (Sahiti 67, Melnjak 75, Krovinović 87 / Miguel 61)
KuPS (Fin) - Young Boys (Švi) 0-2 (Nsame 25-11m, Elia 40)
RFS (Lat) - Hibernians (Mlt)  1-1 (Ilić 85 / D. Vella 39)
Spartak Trnava (Slk) - Rakow (Polj) 0-2 (Lopez 30, 45+1-11m)
Paide (Est) - Anderlecht (Bel) 0-2 (Refaelov 10, F. Silva 40)
AIK Stockholm (Šve) - Škendija (Mak) 1-1 (Guidetti 17 / Hasani 1)
APOEL (Cip) - Kizilžar (Kaz) 1-0 (Efrem 27)
CSKA Sofija (Bug) - St. Patrick's (Irl) 0-1 (Cotter 87)
Lillestroem (Nor) - Antwerp (Bel) 1-3 (Knudsen 45+3 / Almeida 5, Nainggolan 50, 86)
Maccabi Tel Aviv (Izr) - Aris (Grč) 2-0 (Jovanović 29, Zahavi 84)
Molde (Nor) - Kisvarda (Mađ) 3-0 (Hussain 63, Fofana 81, Linnes 82)
Neftči Baku (Aze) - Rapid Beč (Aut) 2-1 (Jaber 44, Saief 60 / Burgstaller 90+5)
Slavia Prag (Češ) - Panathinaikos (Grč) 2-0 (Schranz 45+2, Usor 56)
Šahtjor Soligorsk (Bje) - CFR Cluj (Rum) 0-0
Viking (Nor) - Sligo Rovers (Irl) 5-1 (Tripić 4, Fridjonsson 8, Traore 53, Sandberg 60, Austboe 86 / Cawley 89-11m))
Hamrun (Mlt) - Levski (Bug) 0-1 (Krastev 90+5)
Zorja (Ukr) - Universitatea (Rum) 1-0 (Nahnoinji 56)
Čukarički (Srb) - Twente (Niz) 1-3 (Kovač 59 / Rots 8, Vlap 31, Brenet 43)
Ballkani (Kos) - Klaksvik (F. Oto) 3-2 (Gripši 30, Korenica 41, Rrahmani 50 / Klettskard 69, 88))
Lugano (Švi) - Hapoel Beer Sheva (Izr) 0-2 (Yosefi 39, Selmani 85)
Sepsi (Rum) - Djurgarden (Šve) 1-3 (Tudorie 79 / Edvardsen 26, Asoro 31, 53)
Vaduz (Lih) - Konyaspor (Tur) 1-1 (Sasere 72 / Demir 89)
Brondby (Dan) - Basel (Švi) 1-0 (Divković 74)
Breidablik (Isl) - Basaksehir (Tur) 1-3 (Einarsson 64 / Aleksić 38, 90+2, Turuc 52)
Vikingur (Isl) - Lech (Polj) 1-0 (Sigurpalsson 45+1)
MOL Fehervar (Mađ) - Petrocub (Mol) 5-0 (Dardai 20, Kodro 22-11m, Stopira 35, Petrjak 66, Zivzivadze 88)
Dundee United (Ško) - Alkmaar (Niz) 1-0 (Middleton 61)
Zrinjski (BiH) - Tobol (Kaz) 1-0 (Janković 76)