Uzvratna utakmica šesnaestine finala Europske nogometne lige: Dinamo - Sevilla. / foto HINA

DINAMO – SEVILLA 1:0: Dinamo se pobjedom oprostio od Europe

Nogometaši zagrebačkog Dinama nisu se uspjeli plasirati u osminu finala Europske lige, u uzvratnom dvoboju 16-ine finala na svom su terenu svladali šesterostrukog pobjednika ovog natjecanja Sevillu sa 1-0 (0-0), no kako je u prvom dvoboju prije tjedan dana Sevilla bila bolja sa 3-1 prošla je dalje s ukupnih 3-2.

Jedini pogodak na utakmici postigao je Mislav Oršić u 65. minuti iz kaznenog udarca kojega je skrivio Acuna igravši rukom u svom 16-ercu.

Dinamo je u uzvratni susret protiv ionako mnogo jače Seville krenuo oslabljen neigranjem dvojice važnih veznjaka, kapetana Ademija i Ivanušeca, a u obrani su nedostajali pouzdani Danac Lauritsen i Perić. U takvoj situaciji iluzorno je bilo očekivati kako se mogu nadoknaditi dva gola zaostatka iz prvog dvoboja otprije tjedan dana.

Tijekom prvog poluvremena Dinamo je pokušavao visokim presingom oduzeti loptu Sevilli na njezinoj polovici terena, a to mu je uspijevalo tek sporadično. Ipak, već u 4. minuti Dinamo je uspio zaprijetiti, Ristovski je uputio dijagonalu s desnog boka u kazneni prostor gostiju prema natrčalom Štefulju, no ubačaj lijevog bočnog zagrebačkog sastava prema sredini 16-erca očistio je Kounde.

dinamo sevilla 2
Zagreb, 24.02.2022 – Uzvratna utakmica šesnaestine finala Europske nogometne lige: Dinamo – Sevilla. Na fotografiji Ivan Rakitić/ foto HINA

Novu prijetnju Dinamo je stvorio u 20. minuti kada je udarac s distance okušao Mišić, lopta je pogodila blok Diega Carlosa i umalo se odbila u mrežu iza Bonoua.

Domaći su tražili kazneni udarac u 34. minuti nakon sudara Gojaka i Diega Carlosa u kaznenom prostoru Seville, no francuski sudac Letexier samo je odmahnuo rukom, a usporena snimka mu je dala za pravo u procjeni.

Jedinu prliku u prvih 45 minuta Sevilla je stvorila u 44. minuti kada se Gomez ubacio u kazneni prostor, ali njegov udarac sa 10-ak metara blokirao je Mišić.

Drugo poluvrijeme započelo je dominacijom Seville koja je krenula ambicioznije prema vratima Dinama, pa je tako već u 48. minuti glavom pucao Kounde, no bio je to lak zadatak za Livakovića. Dinamov vratar s još je nekoliko pravodobnih izlazaka sa svog gola držao svoju momčad u igri da bi u 63. minuti, potpuno suprotno slijedu događaja na travnjaku Dinamo dobio kazneni udarac.

Mladi Marko Bulat je prihvatio loptu u kaznenom prostoru, a ona se od njegova koljena odbila u ruku Acune pa je Letexier pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Oršić.

Vodeći pogodak u kombinaciji s promjenama trenera Kopića, koji je uveo Špikića, Bočkaja i Emrelija, dao je novu snagu Dinamu koji je zagospodario terenom te u 75. i 76. minuti imao dvije izgledne situacije i za drugi pogodak, no udarce Bočkaja i Menala zaustavio je Bonou.

Posljednju priliku kazniti Sevillu za dekadentnu igru u Zagrebu imao je Oršić koji je u 89. minuti sa 20-ak metara pokušao iz poluvoleja, no njegov udarac prohujao je metar pored vratnice.

Sevilla je čak sudačku nadoknadu igrala i s desetoricom jer je zbog dva žuta kartona isključen danski reprezentativac Delaney.