Hrvatski košarkaški izbornik Damir Mulaomerović / Foto: Hina

DAMIR MULAOMEROVIĆ: Protiv Italije smo izgubili 18 lopti, to je ipak previše

Izbornik hrvatske muške košarkaške reprezentacije Damir Mulaomerović razlog 76-81 poraza od Italije u susretu 4. kola skupine C EuroBasketa vidi ponajprije u prevelikom broju izgubljenih lopti te napadačkim skokovima Talijana u ključnim trenucima.

“Dosta smo lopti izgubili zbog talijanskog preuzimanja,  ali 18 je ipak previše. Iz toga slijede protunapadi i lagani koševi protivnika, a to nam jako šteti. Prije odlaska u Berlin i nokaut-faze natjecanja moramo smanjiti broj izgubljenih lopti”, rekao je Mulaomerović te dodao:

“Italija je bila pod pritiskom jer je izgubila jučer od Ukrajine. Vratili su se u igru slobodnim bacanjima na početku četvrte četvrtine, a na kraju su Fontecchio i Melli pogodili neke teške šutove. Čestitke Italiji na pobjedi, ali i mojim igračima koji su se borili”.

kosarka
Iica Zubac / Foto: Hina

Centar Ivica Zubac složio se s izbornikom.

“Bila je ovo teška utakmica protiv domaćina. Izgubili smo zbog previše izgubljenih lopti i napadačkog skoka Italije. No, sve je još uvijek u našim rukama, ali sada moramo dobiti Ukrajinu. Talijani su bili pod pritiskom i zato su dosta riskirali u završnici sa napadačkim skokom i to im je donijelo rezultat”.

Talijanski izbornik Gianmarco Pozzecco izjavio je kako je do pobjede njegova momčad došla zahvaljujući velikoj borbenosti.

“Hrvatska je igrala bez pritiska jer se već plasirala dalje. Moji igrači su igrali s velikom željom i srcem, zato sam jako ponosan na njih”.

Pun hvale za Hrvatsu bio je i iskusni centar Nicolo Melli koji je sa 19 koševa bio ponajbolji talijanski igrač.

“Odigrali smo dobru utakmicu protiv talentirane momčadi. Danas smo imali dodatni motiv pokazati karakter nakon loše igre i poraza od Ukrajine jučer”.

Ranije izvješće

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija izgubila je u susretu 4. kola skupine C EuroBasketa u Milanu od domaćina Italije sa 76-81 (17-22, 17-20, 25-13, 17-26).

Bojan Bogdanović bio je najefikasniji u sastavu Hrvatske sa 27 koševa, dok su Simone Fontecchio i Nicolo Melli ubacili po 19 za Italiju.

Već standardno, Hrvatska je pala u zaostatak u samom otvaranju, nakon četiri minute bilo je 10-2 za Italiju. Ovoga puta nije pomogla niti dobra energija i nekoliko napadačkih skokova u otvaranju jer su uslijedili promašaji “zicera”. Srećom, i Talijani su puno griješili u prvih 10 minuta pa nisu ostvarili veću prednost.

Mario Hezonja Bojan Bogdanovic Ivica Zubac
Mario Hezonja, Bojan Bogdanović i Ivica Zubac / Foto: Hina

U drugoj četvtini Bogdanović je pogodio dvije trice, pridružio se i Hezonja s jednom pa je Hrvatska povela sa 29-28. Nervozni talijanski izbornik Pozzecco tada jedobio i tehničku pogrešku pa je prednost Hrvatske narasla na 31-28 4:47 minuta prije odlaska na odmor. No, tada je uslijedila nevjerojatna napadačka “suša”, Hrvatska nije psotigla niti jedan poen punih 4:40 minuta pa je Italija serijom 12-0 povela sa 40-31.

Odličnom trećom četvtinom kojom je dominirao raspoloženi Bogdanović Hrvatska je stigla do šest koševa prednosti (57-51, 59-53) i kod tog rezultata je Mavra bio sam na šutu za tricu. nažalost, promašio je, a na samom isteku te dionice Mannion je pogodio za 59-55.

Nakon dvije minute igre u četvrtoj četvrtini Italija je dobila i sudački “poguranac”, kod vodstva Hrvatske 61-55 Ricci je pormašio slobodno bacanje, Zubac je zagradio skok, a Melli se uhvatio za lice sugerirajući kako je udaren. Iako se na snimci udarac ne vidi, suci su dosudili Zubcu namjernu osobnu pogrešku, a ta je odluka bila okidač za talijansku seriju 14-3 kojom je domaći sastav preuzeo kontrolu rezultata.

Hrvatska je slobodnim bacanjima Bogdanovića smanjila na 72-71 3:50 minuta prije kraja, no potom su Melli i Datome poentirali nakon što su skokovima u napadu popravljali promašaje suigrača zA 76-71. S druge strane, Matković je 1:36 minuta prije kraja promašio zakucavanje nakon skoka u napadu da bi Melli nakon još jednog skoka u napadu pogodio za 78-71 1:13 minuta prije kraja i rješenje susreta.

Nakon četiri kola i Italija i Hrvatska imaju po dvije pobjede i dva poraza.

HN20220703602294
Mario Hezonja izlazi iz igre / Foto: Hina

Hrvatska će u posljednjem, 5. kolu u četvrtak od 14.15 sati igrati protiv Ukrajine, koja je na omjeru 3-1, a pobjedom u tom susretu još uvijek može i do drugog mjesta u skupini. Pobijedi li Hrvatska s devet ili više poena razlike završit će kao druga u skupini. Hrvatska bi mogla završiti kao druga i u slučaju pobjede s manje koševa razlike, ali tada bi trebala pomoć slabašne Velike Britanije koja bi trebala svladati Italiju. U slučaju poraza, Hrvatska će natjecanje u skupini okončati na četvrtom mjestu.

Prvo mjesto osigurala je Grčka sa 4-0, dok su Estonija sa 1-3 i Velika Britanija sa 0-4 ostale bez izgleda za plasman u osminu finala.

Milano. Dvorana: Forum di Assago.

ITALIJA: Baldasso, Biligha, Datome 6, Fontecchio 19, Mannion 4, Melli 19, Pajola 8, Polonara 6, Ricci 8, Spissu 3, Tessitori, Tonut 8

Šut: 31/72 (43%). Šut za 3: 12/33 (36%). Sl. bacanja: 7/11 (64%). Skokovi: 34 (23+11). Asistencije: 19. Uk. lopte: 10. Iz. lopte: 9. Blokade: 2. Os. pogreške: 17.

HRVATSKA: Perković, Smith 9, Prkačin, Simon 2, Hezonja 8, Šarić 10, Gnjidić, Matković 4, I. Ramljak, Mavra 3, Zubac 13, Bogdanović 27