Detalj s utakmice Engleska - Slovačka / Foto: Anadolu

ČUDESAN POVRATAK ENGLEZA: “Gordi Albion” uz dosta sreće tek u produžetku srušio Slovačku

Engleska nogometna reprezentacija plasirala se u četvrtfinale EURA nakon što je u osmini finala u Gelsenkirchenu velikim preokretom svladala Slovačku sa 2-1 (0-1, 1-1) nakon produžetka.

Ivan Schranz je u 25. minuti doveo Slovačku u vodstvo, ali u petoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena Jude Bellingham uspio je poravnati na 1-1 i odvesti utakmicu u produžetak da bi Harry Kane u prvoj minuti tih dodatnih pola sata zabio za potpuni preokret.

Jude Bellingham / Foto: Anadolu

Engleska će tako u četvrtfinalu 6. srpnja u Duesseldorfu igrati protiv Švicarske koja je u subotu sa 2-0 bila bolja od Italije.

Iako je Engleska preuzela posjed lopte od samog starta utakmice, nije uspijevala stvoriti niti jednu konkretnu priliku za pogodak usprkos brojnim ubačajima u suparnički kazneni prostor, prvenstveno s desnog boka.

S druge strane, svaki napad Slovaka kreirao je paniku u posljednjoj engleskoj liniji. Tako je u prvih 15-ak minuta Slovačka imala dvije izgledne prilike, a usto su i tri engleska igrača (Guehi, Mainoo, Bellingham) dobila žute kartone zbog nesmotrenih prekršaja. Prvu šansu Slovačka je stvorila u 5. minuti kada je Haraslin osvojio veliki komad terena i zatim uposlio Hancka na lijevom krilu. Ovaj je ušao u kazneni prostor i uputio udarac iskosa koji je ipak prohujao pored vratnice. Sedam minuta kasnije opet je Haraslin bio nerješiva enigma za englesku obranu no njegov je pokušaj sa 12-ak metara Guehi ipak uspio blokirati.

Najbolju priliku u prvom poluvremenu Engleska je imala u 23. minuti kada je Kane uspio dohvatili loptu glavom, ali Hancko je i to stigao blokirati te poslati u korner.

Detalj s utakmice Engleska – Slovačka / Foto: Anadolu

Do prednosti je Slovačka stigla u 25. minuti. Schranz je osvojio loptu u jednom zračnom duelu i spustio ju za Streleca koji je sjajno pravovremeno gurnuo okomitu loptu iza leđa engleskih stopera upravo za Schranza koji je rutinirano s pet metara svladao Pickforda.

Umjesto da ih primljeni pogodak “razbudi” i da krenu još žustrije prema suparničkom golu, Englezi su se “uspavali” te ostali bez udarca u okvir gola do odlaska na odmor. Najbliži tomu da uposli Dubravku bio je Mainoo koji je u nadoknadi vremena pucao sa 18 metara, ali i taj je udarac završio od bloka u kroneru.

Englezi su se ponadali kako su izjednačili u 50. minuti kada je Kane lucidno proigrao Trippiera na lijevom boku, uslijedio je prizemni ubačaj na peterac gdje je Foden spremno proslijedio loptu u mrežu. No, pregledom snimke ustanovljeno je kako je engleski napadač bio 20-ak centimetara u zaleđu. Dvije minute potom za udarac se sa 15-ak metara izborio Kane, no opet je slovačka obrana bila na mjestu, Vavro je postavio nogu, a lopta se u visokom luku spustila tik pored vratnice u korner.

Slovačka je umalo povećala svoju prednost u 55. minuti kada je Strelec iskoristio opuštenost Walkera i Stonesa, oteo im loptu na sredini igrališta i odmah uputio udarac prema vratima na kojima nije bilo Pickforda. Ipak, taj je pokušaj Streleca prošao metar od vratnice.

Novu veliku priliku za izjednačenje imao je Kane u 78. minuti, on je bio najviši u slovačkom kaznenom prostoru nakon ubačaja Fodena, ali najbolji strijelac u povijesti engleske reprezentacije poslao je loptu glavom pored gola. Tri minute potom udarcem sa 25 metara pokušao je Rice, ali tada je vratnica spasila Slovake.

Sekunde su dijelile Slovačku od najveće pobjede u povijesti i prolaska u četvrtfinale EURA, ali u petoj minuti nadoknade ukazao se Bellingham i “škaricama” poravnao na 1-1 te odveo dvoboj u dodatnih pola sata. Nemavši više što izgubiti svi Englezi su stigli pred slovačka vrata na izvođenje auta, Guehi je glavom prebacio loptu s prve vratnice u srce kaznenog prostora gdje je najveći talent engleskog nogometa uspio zahvatiti loptu i akrobtskim udarcem svladati Dubravku.

Primljeni pogodak kada su već mogli namiristati pobjedu u potpunosti je utukao Slovake koji su pali u rezultatski zaostatak nakon samo 50 sekundi igre u produžetku. Dubravka nije najbolje “boksao” ubačaj Palmera, Eze je odmah vratio loptu u 16-erac gdje je Toney uspio glavom prebaciti loptu do Kanea koji nije mogao po drugi put u utakmici promašiti “zicer” već je snažnim udarcem glavom s tri metara zatresao mrežu.

Mogla je Slovačka izjednačiti u 105. minuti kada je Benes uputio oštar udarac iskosa s lijeve strane, lopta bi prohujala pored vratnice, ali je Pekarik na tri metra od gola uspio postaviti nogu i preusmjeriti ju. No, na njegovu i žalost svih Slovaka od njegove noge lopta je otišla preko grede.

U preostalom vremenu Slovačka je uspjela preseliti igru na englesku polovicu terena, ali nije niti jednom opasnije zaprijetila Pickfordu.

ENGLESKA – SLOVAČKA 2-1 (0-1, 1-1)