Arhivska snimka igrača Borussije Dortmund / Foto: Preslik BD

BUNDESLIGA: Borussia Dortmund slavila u ruhrskom derbiju protiv Schalkea

U zadnjoj utakmici subotnjeg programa 5. kola njemačkog nogometnog prvenstva Borussia Dortmund je na svom Signal Iduna Parku svladala Schalke u ruhrskom derbiju sa 3-0 (0-0).

Domaća momčad je na vodeći pogodak čekala do 55. minute, kad je švicarski reprezentativni branič Manuel Akanji jednu odbijenu loptu poslao u mrežu u stilu rasnog strijelca, iako mu je to tek drugi bundesligaški pogodak.

Samo šest minuta poslije u strijelce se upisao norveški napadač Erling Haaland, koji je nakon dvostrukog dodavanja sa Jadonom Sanchom majstorski prebacio istrčalog gostujućeg vratara Ronnowa.

Do trećeg pogotka Borussia je došla u 78. minuti nakon udarca iz kuta koji je izveo Raphael Guerreiro, a najviši u skoku bio je Mats Hummels i glavom poslao loptu u mrežu.

Bila je ovo 21. uzastopna utakmica u Bundesligi za Schalke u kojoj momčad iz Gelsenkirchena nije uspjela ostvariti pobjedu.

Njemački i europski nogometni prvak Bayern u subotu je ostvario svoju četvrtu pobjedu u novoj sezoni Bundeslige, tako što je u Muenchenu svladao Eintracht sa 5-0 (2-0) uz tri pogotka svog najboljeg strijelca i igrača Poljaka Roberta Lewandowskog.

Poljski napadač je postigao prva tri pogotka u uvjerljivoj pobjedi svoje momčadi. U 10. minuti Lewandowski je u pogodak pretvorio idealno dodavanje Kingsleyja Comana, na 2-0 je povisio u 26. minuti preciznim udarcem glavom nakon udarca iz kuta Joshue Kimmicha, a za treći gol mu je u 60. minuti asistirao Douglas Costa.

Uvjerljiv nastup Bayerna začinio je Leroy Sane pogotkom u 72. minuti, a konačnih 5-0 postavio je u 90. minuti Englez Jamal Musiala.

Bayern je sa 12 bodova ostao na drugom mjestu i jedan bod iza vodećeg RB Leipziga koji je na svom terenu svladao berlinsku Herthu sa 2-1 (1-1). Gosti su poveli u 8. minuti pogotkom Cordobe, ali već u 11. minuti za Leipzig je izjednačio Upamecano. Od 50. minute gosti su igrali s igračem manje zbog isključenja Zeefuika koji je u igru ušao na početku drugog poluvremena, a brojčanu prednost je domaća momčad iskoristila u 76. minuti kad je pobjednički pogodak iz kaznenog udarca postigao Sabitzer.

Borussia Moenchengladbach je preokretom došla do pobjede 3-2 kod Mainza. Gosti su poveli u 15. minuti pogotkom Stindla, da bi Mateta s dva gola (23, 36) donio prednost Mainzu do kraja prvog poluvremena. U posljednjih 15 minuta uslijedio je preokret Borussije golovima Hofmanna (75) iz penala i Gintera (83).

Union i Freiburg su u Berlinu odigrali 1-1. Poveli su gosti preko Grifa (34), a izjednačio je Andrich (36).

Vodeći RB Leipzig ima 13 bodova, jedan više od Bayerna i Borussije Dortmund.

Njemačka - 5. kolo
Bayern - Eintracht    5-0 (Lewandowski 10, 26, 60, Sane 72, Musiala 90)
Mainz - Borussia M.   2-3 (Mateta 23, 36 / Stindl 15, Hofmann 75-11m, Ginter 83)
RB Leipzig - Hertha   2-1 (Upamecano 11, Sabitzer 76-11m / Cordoba 8)
Union B. - Freiburg   1-1 (Andrich 36 / Grifo 34)
Borussia D. - Schalke 3-0 (Akanji 55, Haaland 61, Hummels 78)