(Ilustracija) / Foto: Fenix (Zoran Cindrić)

AUSTRIJA ZBOG KORONE „ZAKLJUČALA“ DVA GRADA: Stanovnike će kontrolirati vojska i policija

Od ponoći s ponedjeljka na utorak za grad Hermagor u austrijskoj pokrajini Koruškoj stupile su na snagu mjere ograničenja putovanja zbog velikog broja novozaraženih koronavirusom.

 

Sedmodnevna incidencija, odnosno broj zaraženih na 100.000 stanovnika u Hermagoru je prošli tjedan bila preko 665, a posljednjih je dana 576.

U Austriji, inače, vrijedi pravilo da se ograničenja putovanja odnosno izlaska iz pokrajine, grada, stambenog kotara ili općine mogu proglasiti tamo gdje je sedmodnevna incidencija viša od 400.

Kako je javljeno iz danas „zaključanog“ Hermagora koji broji 18.174 stanovnika, od ponoći do podneva na sedam kontrolnih punktova prošlo je oko 1.320 vozila, a 18 ih je vraćeno jer pri izlazu iz grada nisu imali potrebne dokumente.

Naime, svatko tko napušta Hermagor mora obvezno pri izlasku policajcu ili vojniku koji su na kontrolnom punkt predočiti negativan korona test, ne starijem od 48 sati, ili liječničku potvrdu ako su u proteklih šest mjeseci preboljeli koronu. Stanovnike pri izlasku kontrola 70-tak policajaca i vojnika. Njih mnogo više ili točnije 300 od sutra će kontrolirati stanovnike grada Bečko Novo Mjesto (Wiener Neustadt) u pokrajini Donjoj Austriji, udaljenog 60-tak kilometara od Beča.

Trenutačno je u ovom gradu od 45.000 stanovnika, dobro poznatom Hrvatima po hrvatskim povijesnim junacima Zrinskom i Frankopanu, sedmodnevna incidencija viša od 560.

Čitav grad od srijede će biti „zaključan“ i izlazak iz njega moguć je isključivo uz predočenje negativnog korona testa, ne starijeg od 48 sati ili liječničke potvrde za one koji su posljednjih 6 mjeseci već preboljeli koronavirus. Kako je danas najavljeno izlazak iz grada strogo će kontrolirati policija i vojska, jer brojni stanovnici tog grada odlaze dnevno na posao u obližnji Beč. A austrijski glavni grad i sam „stenje“ pod najezdom britanske mutacije koronavirusa, i ne treba mu još „uvezena“ iz Bečkog Novog Mjesta.

Austrijska vlada na preporuku svog stručnog Kriznog stožera odlučila se je regionalno boriti protiv širenja pandemije koronavirusa, kako bi mjere ciljano bile usmjerene samo tamo gdje je najveći broj zaraženih. Jer Austrijanci su već umorni od stalnog „zaključavanja“ i „otključavanja“ i sve glasnije traže povratak njihovih prethodnih sloboda.

Fenix-magazin/MD/Snježana Herek

Povezano

Restoran (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix (SIM)
GOST ŠOKIRAN: Pola litre vode iz slavine košta 1,70 eura, limun dodatnih 80 centi
Škola (Ilustracija) / Foto: Fenix (MD)
ZBOG STRAHA OD RODITELJA: U Austriji 15-godišnji učenik Molotovljevim koktelima zapalio školu
Sve više deportacija iz Njemačke (ILUSTRACIJA) / Foto: Anadolu
DOBROVOLJAN POVRATAK: Austrija nudi Sirijcima 3.000 eura po osobi da se vrate svojim kućama
TRAGIČNO KUPANJE: Dvoje mrtvih (39 i 23) u jednom danu na poznatom kupalištu u Beču
ZABRINJAVAJUĆA ANKETA: Dvoje od troje Austrijanaca nezadovoljno je Vladom
U Linzu proslavljeno 80 godina hrvatske katoličke dušobrižničke službe u Gornjoj Austriji / Foto: Fenix (Željko Jakovljević)
TRI VELIKA JUBILEJA HRVATA U GORNJOJ AUSTRIJI: Od prvih misa za hrvatske izbjeglice do 80 godina dušobrižništva