Beč / Foto: Fenix (S.Herek)

AUSTRIJA U PROBLEMIMA: Dvostruko više novozaraženih, počelo otkazivanje koncerata

Austrija je ponovno u problemima. Znatno prije nego se je to očekivalo. Prema podacima ministarstva zdravlja u tjedan dana broj novozaraženih koronavirusom se je udvostručio. Samo s četvrtka na petak zabilježen je 341 novi slučaj COVID-19 zaraze.

 

Prošloga petka bilo ih je „tek“ 163. Ono što dodatno zabrinjava je da je polako počeo rasti i broj pacijenata u intenzivnoj njezi. Trenutačno ij je 37, dakle četvero više nego jučer, od ukupno 105 osoba koje se trenutačno zbog zaraze koronavirusom nalaze na bolničkom liječenju. U proteklih 24 sata nije zabilježen niti jedan smrtni slučaj, a inače je u Austriji od početka pandemije do danas od koronavirusa umrlo ukupno 10.728 osoba.

Austrijski ministar zdravstva Wolfgang Mückstein je u petak rekao kako austrijska vlada više  ne namjerava „ ponoviti prošlogodišnju pogrešku“. Stoga je u četvrtak navečer donijela novu odredbu kojom pooštrava od 22. srpnja neke od sadašnjih korona mjera. Sukladno tome u noćne lokale i diskoteke moći ući samo osobe koje su cijepljenje ili predoče negativan PCR test, ne stariji od 72 sata. Također je odlučeno da će od 15. kolovoza cijepljenim osobama  digitalna „zelena putovnica“ vrijediti samo ako su primile obje doze cjepiva. Što se tiče izliječenih i testiranih osoba na koronavirus, ništa se ne mijenja.

Kako bi se spriječilo sadašnje razantno širenje delta virusnog soja registracija gostiju u ugostiteljskim i turističkim objektima, kao i na kulturnim i sportskim priredbama i dalje ostaje na snazi.

Domaći virolozi upozoravaju da koncerti i sportske priredbe s trenutačno neograničenim brojem posjetitelja „imaju potencijal uskoro postati žarištima“ razantnog širenja koronavirusa odnosno njegovog delta virusnog soja koji je znatno zarazniji od svih prethodnih mutanata.

Vezano uz to, Pokrajinska vlada Donje Austrije odmah je preventivno reagirala i danas otkazala održavanje jednog od najveći glazbenih festivala u Austriji „FM4 – Frequency“ koji se je trebao održati  od 19.-22. kolovoza u St. Pöltenu. Gradonačelnik St. Pöltena Matthias Stadler je rekao da je „unatoč sigurnosnih koncepata organizatora, rizik prevelik“. Naravno, na ogromno razočaranje organizatora Harryja Jennera i brojnih glazbenih poklonika iz Austrije, ali i drugih europskih zemalja za koje je ovaj festival do lani, kada je radi korone također otkazan,  bio neizostavni glazbeni spektakl.

Što je slijedeće na redu od otkazivanja ili zabrana, za sada se ne zna, ali vlada budno prati razvoj epidemiološke situacije u zemlji i vezano uz to je za ljetne mjesece i pripremu za jesen utemeljila posebno Povjerenstvo na čijem je čelu kancelar Sebastian Kurz.

Fenix-magazin/MD/Snježana Herek

 

Povezano

Restoran (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix (SIM)
GOST ŠOKIRAN: Pola litre vode iz slavine košta 1,70 eura, limun dodatnih 80 centi
Škola (Ilustracija) / Foto: Fenix (MD)
ZBOG STRAHA OD RODITELJA: U Austriji 15-godišnji učenik Molotovljevim koktelima zapalio školu
Sve više deportacija iz Njemačke (ILUSTRACIJA) / Foto: Anadolu
DOBROVOLJAN POVRATAK: Austrija nudi Sirijcima 3.000 eura po osobi da se vrate svojim kućama
TRAGIČNO KUPANJE: Dvoje mrtvih (39 i 23) u jednom danu na poznatom kupalištu u Beču
ZABRINJAVAJUĆA ANKETA: Dvoje od troje Austrijanaca nezadovoljno je Vladom
U Linzu proslavljeno 80 godina hrvatske katoličke dušobrižničke službe u Gornjoj Austriji / Foto: Fenix (Željko Jakovljević)
TRI VELIKA JUBILEJA HRVATA U GORNJOJ AUSTRIJI: Od prvih misa za hrvatske izbjeglice do 80 godina dušobrižništva