novak djokovic
Novak Đoković (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

88. OSVOJENI TURNIR U KARIJERI: Đoković sedmi put osvojio Wimbledon

Novak Đoković pobjednik je trećeg teniskog Grand Slam turnira sezone Wimbledona nakon što je u finalu pobijedio Australca Nicka Kyrgiosa sa 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (3).

Đokoviću je to 21. Grand Slam naslov pri čemu sedmi osvojeni Wimbledon. Bolji od njega je tek Rafael Nadal koji je 22 puta slavio na nekom od četiri najveća turnira, dok u Wimbledonu jednu pobjedu više ima Švicarac Roger Federer.

Dodajmo kako je ovo četvrto uzastopno Đokovićevo slavlje u All England Clubu, a zadnji poraz doživio je 2017. u četvrtfinalu od Čeha Tomaša Berdycha. Nakon toga nanizao je 28 pobjeda na trećem grand slam turniru sezone.

Za srpskog tenisača ovo je 88. osvojeni turnir u karijeri, dok je Australac ostao na šest osvojenih turnira. Posljednji je osvojio 2019. u Washingtonu.

Prvi je do prednosti stigao Australac koji je pri rezultatu 2-2 načinio break, a potom obranio prednost. Kyrgios je u prvom setu imao sedam as servisa, 14 winersa, te samo četiri neprisiljene pogreške od kojih je dvije napravio u zadnjem gemu seta.

Zanimljivo, bio je to treći susret u nizu u kojem je Đoković krenuo s 0-1. U četvrtfinalu je čak gubio 0-2 protiv Talijana Jannika Sinner, a u polufinalu 0-1 od Britanca Camerona Norrie, no oba je meča okrenuo u svoju korist. Baš kao i ogled protiv Kyrgiosa.

Srpski tenisač je u drugom setu zaigrao daleko bolje, prvi vodstvu 2-1 napravio je break, a potom imao i 4-1. Kyrgios je u devetoj igri mogao nadoknaditi izgubljeni gem, imao je 0-40, a potom još jednu break loptu, no propustio je sve četiri. Đoković je dobio gem i seta za 6-3 i 1-1 u setovima. To je toliko iznerviralo Australca da je između gemova vikao i svađao se tko zna s kim.

Na otvaranju trećeg seta Đoković je imao dvije lopte za obrat, no Australac se izvukao i poveo 1-0. Ključni gem u trećem setu dogodio se pri rezultatu 4-4. Kyrgios je imao 40-0, no izgubio je pet poena u nizu za break. Đoković je potom obranio servis i dobio set rezultatom 6-4. Australac je u svom stilu cijeli treći set “ludovao”, zbog čega je u jednom trenutku i dobio opomenu.

U četvrtom setu Kyrgios se uspio primiriti i to se odmah vidjelo na njegovoj igri. Ponovo je zaigrao odlično, baš kao i Đoković, oba tenisača su držala svoje servise bez break lopti i set je otišao u trinaestu igru.

“Tiebreak” je krenuo Đokovićevim “mini breakom” i vodstvom 2-0. Australac je vratio izgubljeni poen, ali zatim izgubio dva poena na svoj servis (1-4). Kada je Đoković poveo 6-1 bilo je jasno kako nema povratka. Australac je uspio osvojiti još dva poena, no to nije bilo dovoljno. Đoković je dobio trinaestu igru sa 7-3 za veliko slavlje,